سوالات دانشجویان از فضانوردان ساکن ایستگاه فضایی چین

سوالات دانشجویان از فضانوردان ساکن ایستگاه فضایی چین

فضانوردان چینی اول ژانویه سال 2022 طی یک تماس ویدیویی بصورت زنده با تعدادی از دانشجویان جوان در پکن و مناطق اداری ویژه هنگ کنگ و ماکائو صحبت کردند.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، طی این مراسم سه فضانورد حاضر در ایستگاه فضایی اختصاصی این کشور به نام "تیانگونگ" با تعدادی از دانشجویان بصورت زنده صحبت کردند و به سوالات آنها پاسخ دادند.
اکنون سه فضانورد ماموریت شنژو-۱۳ چین در این ایستگاه فضایی حضور دارند. دو فضانورد مرد به اسامی "ژای زیگنگ" و "ای گوانگفو" و یک زن به نام "وانگ یاپینگ" سه فضانورد ماموریت شنژو-۱۳ هستند. این سه فضانورد سال نو را در فضا جشن گرفتند و با این کار به نخستین فضانوردان چینی که این کار را انجام می دهند، تبدیل شدند. این سه فضانورد ماموریت "شنژو-۱۳" در اکتبر سال ۲۰۲۱، سوار بر موشک "لانگ مارچ ۲ اف" از مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان در بیابان گبی در ساعت ۱۲: ۲۳ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۹: ۵۳ به وقت تهران) به فضا پرتاب شدند.
چین در سال ۲۰۲۱ به موفقیت های بسیاری در زمینه فضایی دست یافت. برای مثال در اوایل سال قبل میلادی چین در کوشش برای رقابت با ایستگاه فضایی بین المللی با موفقیت نخستین بخش/ماژول اصلی ایستگاه فضایی خودرا در مدار نزدیک زمین پرتاب کرد. این ماژول ۲۲ تنی بدون سرنشین "تیانه" یا "هارمونی آسمان ها" نام دارد. تیانه از مرکز پرتاب فضایی ون چانگ، چین و سوار بر موشک لانگ مارچ ۵ بی(بزرگترین موشک حامل چین) بامداد روز پنجشنبه پرتاب شد. تیانه یکی از سه بخش اصلی نخستین ایستگاه فضایی توسعه یافته چین است که با ایستگاه فضایی بین المللی رقابت می کند. سپس سه فضانورد چینی طی ماموریت شنژو-۱۲ به ایستگاه فضایی چین رفتند و سه ماه در آنجا ماندند. سه فضانورد به اسامی نی هایشنگ(Nie Haisheng)، لیو بومینگ(Liu Boming) و تانگ هونگبو(Tang Hongbo) در ۱۷ ژوئن وارد آن ایستگاه فضایی شدند. فضانوردان ماموریت شنژو-۱۲ در طول ماموریت سه ماهه خود تنها دو پیاده روی فضایی انجام دادند. بعد از آنها فضانوردان ماموریت شنژو-۱۳ راهی آنجا شدند و مقرر است شش ماه در آنجا بمانند.
طی این گفتگوی زنده سوالاتی از طرف دانشجویان عنوان شد که در ادامه به پرسش های آنها و پاسخ های فضانوردان چینی خواهیم پرداخت.
در ابتدا دانشجویان از وضعیت حال فضانوردان سوالاتی را پرسیدند که آنها در پاسخ گفتند از وضعیت خوبی برخوردار می باشند و از این که می توانند تجربیات خودرا با افراد ساکن زمین به اشتراک گذارند بسیار خوشحال هستند. آنها گفتند ما در اینجا بسیار در تلاشیم تا بتوانیم به موفقیت های بیشتری دست یابیم و آزمایشات مختلفی را انجام دهیم. آمدن به فضا همیشه رویای ما بوده و الان این رویا به واقعیت تبدیل گشته است.
از دیگر سوالاتی که دانشجویان مطرح نمودند این بود که چگونه فضانوردان بر چالش های زندگی در فضا و شرایط ریزگرانش غلبه می کنند که "ژای زیگنگ" در این زمینه اظهار داشت: علاقه به ملت و پیشرفت آن موجب می شود تا فضانوردان تمام چالش ها را نادیده بگیرند.
از "وانگ یاپینگ" درباره تجربه حضورش در ایستگاه فضایی سوال شده که وی اظهار داشت: بودن در فضا همیشه رویای من بوده است و از این که رویای من به حقیقت پیوسته است هیجان زده ام. اگر رویایی دارید آنرا دنبال کنید و هیچوقت ناامید نشوید.
فضانوردان درباره نحوه سازگاری خود با شرایط ریزگرانش چه گفتند؟
ما در زمین و قبل از آمدن به فضا تمرین های سخت بسیاری انجام دادیم و حال می توان گفت اقامت به مدت شش ماه در ایستگاه فضایی از بزرگترین چالش هایی است که ما تجربه خواهیم کرد. البته از آنجائیکه پژوهشگران مرکز کنترل در زمین در هر حالت از ما پشتیبانی می کنند ما می توانیم به آسانی بر این مشکلات غلبه نماییم.
"ای گوانگفو" نیز در این زمینه اظهار داشت: مهم نیست چه مشکلاتی وجود دارد ما سه نفر در اینجا از یکدیگر حمایت می نماییم و با کمک نیروی های بخش کنترل نیز می توانیم کارها را به بهترین وجه ممکن انجام دهیم. به یاد داشته باشید شما اگر رویایی داشته باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید با وجود تمام مشکلات در نهایت اساسا موفق خواهید شد.
فضانوردان همین طور از این که می توانند سال نو میلادی را در فضا جشن بگیرند ابزار خشنودی کردند. در آخر نیز "وانگ یاپینگ" نقاشی های کودکان که بر روی دیواره این ایستگاه فضایی نصب شده بود را نشان داد.
در اوایل دسامبر سال ۲۰۲۱ نیز این سه فضانورد یک سخنرانی علمی زنده یک ساعته از ایستگاه فضایی برای دهها میلیون تماشاگر روی زمین برگزار کردند. فضانوردان طی این سخنرانی به بینندگان نشان دادند که چگونه در ایستگاه فضایی زندگی و کار می کنند و در ادامه نیز آزمایش های علمی انجام می دهند تا به دانش آموزان/ دانشجویان نشان دهند که چگونه گرانش در فضا بصورت متفاوت عمل می کنند. گروه هایی از دانشجویان در پکن، نانینگ در منطقه خودمختار گوانگشی ژوانگ و ونچوان در استان سیچوان و همین طور مناطق اداری ویژه هنگ کنگ و ماکائو در این سخنرانی و ارتباط ویدئویی شرکت کردند. آژانس فضایی سرنشین دار چین اعلام نمود که این سخنرانی بمنظور شروع "کلاس تیانگونگ"(Tiangong Class) که نخستین مجموعه سخنرانی های فرازمینی چین برای ترویج علم فضایی است، صورت گرفته است.
هفته گذشته نیز دو فضانورد ماموریت شنژو-۱۳ به اسامی "ژای زیگنگ" و "ای گوانگفو" یک پیاده روی فضایی شش ساعته را برای نصب تجهیزاتی خارج از ماژول ایستگاه فضایی تیانه چین، انجام دادند. "وانگ یاپینگ" سومین عضو ماموریت شنژو-۱۳ نیز از درون "تیانه" آنها را همراهی می کرد و بازوی رباتیک بزرگ ماژول را کنترل می کرد. این دو، طی این پیاده روی فضایی سومین دوربین پانوراما خارج از "تیانه" را جابجا کردند و بالاتر بردند، چندین آزمایش بر روی تجهیزات انجام دادند و آماده سازی هایی برای ماموریت ها آینده به انجام رساندند.
ایستگاه فضایی چین حداقل ۱۰ سال در فضا خواهد ماند، در صورتیکه انتظار می رود ایستگاه فضایی بین المللی در سال ۲۰۳۰ به فعالیت خود اختتام دهد. چین می خواهد تا سال ۲۰۳۰ به قدرت اصلی فضایی تبدیل گردد تا با رقبای خود همچون ایالات متحده، روسیه و آژانس فضایی اروپا همگام شود و پیشرفته ترین ایستگاه فضایی را که به دور زمین می چرخد، ​​ایجاد کند. از آن زمان، آنها دو پیاده روی فضایی انجام داده اند و مقرر است شش ماه در ایستگاه کار کنند که این عملیات طولانی ترین ماموریت فضایی چین خواهد بود.1400/10/13
09:34:33
5.0 / 5
420
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
پرسی بلاگ