توسط انتشارات سوره مهر؛

خاطرات یک سرباز عراقی گریزان از جنگ با ایرانیان کتاب شد

خاطرات یک سرباز عراقی گریزان از جنگ با ایرانیان کتاب شد

به گزارش پرسی بلاگ بازیدار خاطرات سرباز عراقی به نام سیدعباس موسوی که از جنگ با ایرانیان گریزان است نوشته محبوبه سادات رضوی نیا توسط انتشارات سوره مهر منتشر گردید.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، «بازیدار» خاطرات سرباز عراقی به نام «سیدعباس موسوی» نوشته محبوبه سادات رضوی نیا توسط انتشارات سوره مهر منتشر گردید.
«بازیدار» روایت یک سرباز عراقی گریزان از جنگ با ایرانی هاست که بعد از دو بار فرار از جبهه به اردوگاه اسرای ایرانی منتقل می شود، جایی که آشنایی او با یک اسیر ایرانی ماجراهای زیادی را برایش رقم می زند.
«بازیدار» خاطرات سرباز عراقی به نام «سیدعباس موسوی» به قلم «محبوبه سادات رضوی نیا» است؛ روایتی از کودکی تا ۳۰ سالگی این سرباز و زمان اتمام خدمتش در ارتش عراق. سربازی شیعه که در دوران ۸ سال دفاع مقدس به اجبار حزب بعث دو بار به جنگ اعزام می شود تا برای سربازان عراقی آشپزی کند اما هر دو بار به دلیل عدم تمایل به ایستادن در مقابل سربازان ایرانی از جبهه می گریزد. با این وجود چون در آشپزی مهارت دارد، بار سوم به اردوگاه اسرای ایرانی منتقل می شود تا برای فرماندهان و کادر اداری آشپزی کند و اینجاست که ماجراهای مختلفی برای او روی می دهد، چونکه بین سیدعباس موسوی و سیدعلی اکبر ابوترابی در اردوگاه رابطه دوستی شکل می گیرد و سرباز فراری از جنگ را مرید اسیر ایرانی می کند. این رابطه مرید و مرادی روی جو اردوگاه هم اثر می گذارد و کمک های وی به اسرا در نهایت سبب لو رفتن و تحویلش به استخبارات می شود.
محبوبه سادات رضوی نیا در مسافرت خودش به کربلا با سیدعباس موسوی آشنا می شود که صاحب محل اقامت نویسنده است و غذاهای عربی منحصربه فردی هم طبخ می کند. به حاج عباس مشهور است و آشپزی را هم از کودکی و زمان ایستادن پای دیگ های ایام محرم و صفر یاد گرفته است. نویسنده بعدها در مسافرت دیگری خاطرات سیدعباس موسوی را ضبط و تلاش می کند در نوشتن روایت دخل و تصرفی نداشته باشد و هرچه می نویسد از دریچه نگاه راوی باشد و نه نویسنده ایرانی. چونکه راوی بنا بر ملیت و فرهنگ بومی خود در اظهاراتش مطالبی را، مانند شهید خواندن کشته شدگان عراقی در جبهه ها، بیان کند که امکان دارد حتی خوشایند خواننده وطنی نباشد و اعتراضش را برانگیزد اما بنا بر امانت داری و بازنمایی زوایای واقعی، روایات به همان شکل گفته شده در کتاب آورده شده است.
بازیدار در ۴۷۱ صفحه و شمارگان ۱۲۵۰ نسخه اخیرا از جانب انتشارات سوره مهر وارد بازار کتاب شده است.

1400/10/02
11:42:55
5.0 / 5
481
تگهای خبر: بازار , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ