کتاب مادر ایران در اهواز رونمایی می شود

کتاب مادر ایران در اهواز رونمایی می شود

پرسی بلاگ: کتاب مادر ایران که خاطرات مادر شهیدان فرجوانی را روایت می کند بزودی در اهواز رونمایی می شود.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، عصمت احمدیان مادر شهیدان ابراهیم و اسماعیل فرجوانی شاهد زنده ای است که اتفاقات بسیاری را بعد از انقلاب در زندگی پرفراز و نشیب خود تجربه کرده است.
کتاب «مادر ایران» خاطرات شفاهی عصمت احمدیان است که به نویسندگی نورالهدی ماه پری به رشته تحریر درآمده و بزودی در اهواز رونمایی می شود.
همچنین جمع آوری این خاطرات با تلاش سید محمد آل عمران و نرگس اسکندری بعنوان محقق انجام شده است.
گفتنی است کتاب «مادر ایران» روز جمعه ۳ دیماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۸ در محل یادمان سردار علی هاشمی (جنب گلزار شهدای اهواز) انجام می شود.
جریان زندگی بانو احمدیان در جنگ خلاصه نمی شود؛ او بعد از جنگ با انجام کارهای اجتماعی و راه اندازی کارگاه های خوداشتغالی برای جوانان بخصوص بانوان همچنان در جامعه پیرامون خود نقش آفرینی می کرد.
بخش هایی از این کتاب را در ادامه می خوانید:
عید همین سال جاری بود که بی اطلاع و تنهایی به خانه مان آمد. با دست خودش آن قاب «السلام علیک یا زینب کبری (علیه السلام)» را به دیوار زد. یکی از مبل ها را بلند کرد و روبه روی من گذاشت. گفت می خواهم جلوی مادرم بنشینم.
- حاج قاسم، من رو ببخش که چند سال پیش نشناختمت. من اون روز چشم بصیرت نداشتم. البته هنوز هم ندارم.
- شما از همون وقت که اسماعیلت متولد شد چشم بصیرت داشتی. پسرش رو تو سوریه دیدم. خیلی ازش خوشم اومد. درست مثل خودشه. نمیشه بریم خونه ش؟ پس حاجی آقا کجاست؟
- با امیر دوتایی رفتن قشم خونه دخترم ندا.
از جوان های پاک گفت. از صبر خانواده شهدا تقدیر و تشکر کرد و هرچه اصرار کردم برای ناهار بماند، نماند.
یه جایی دعوت هستم. اگه قول نداده بودم، بالاترین افتخار این بود که خودم غذا بگیرم و در خدمت مادرم باشم.
- خدا پشت و پناهت باشه حاج قاسم.
-این هدیه را برای شما آوردم. چادر مشکیه. این دوتا کتیبه هم یکیش مال خودتونه یکی هم واسه حاج امیر. سلام من رو بهش برسونین. دعا کنین من هم مثل امیر و اسماعیلِ شما عاقبت بخیر بشم. دعا کنین شهید بشم.
**
بسیج اسماً تنها پایگاهی بود که بد حجاب ها و لاک زده ها را هم پذیرش می کرد. بارها با اعتراض سایر پایگاه ها رو به رو شدم و بارها از این کارم دفاع کردم و گفتم جذب آن زن بسیجی که فقط نوک دماغش پیداست هنر نیست.
ما باید کسی را جذب نماییم که از حجاب حذر می کند و روگردان است.
زنان و دختران بدحجاب وقتی رفتار دوستانه و احترام آمیز من را می دیدند هفته دوم بهتر و قشنگ تر از خودم چادری می شدند. من محجبه و غیر محجبه را از صمیم دل و خالصانه دوست داشتم و همیشه و همه جا گفته ام که همه دختران و زنان اولاد من هستند.
**
خیلی مواظب باش اوسا جواد. بندازش تو رودخونه. یه وقت کسی نبیندت ها. به شدت ترسیده بودم. کتاب را گذاشتم توی پاکت سیمانی و درش را محکم کردم. در مسجد مرعشی شنیدم یک «آیت الله» پیدا شده که بنا دارد شاه را بکشد و شاه هم او را به ترکیه تبعید کرده است. می گفتند اگر ساواک کتابش را دست کسی ببیند ناخن دست و پوست سرش را از بیخ می کند. اما….
**بر سر در تولیدی نوشته بودیم «تحویل کار فقط ۲۴ ساعت» آن همه تقدیر نامه و تشویق شدن از سوی ارگان ها و سازمان هایی که به جمع مشتریانم اضافه شده بودند فقط یک دلیل داشت: من در تحویل سفارش به شدت خوش قول بودم.
لازمه ی کار در چنین جایی دقت و نظم بود. بعضی وقت ها به شدت به کارگرم نیاز داشتم اما با نیم ساعت تأخیر می آمد و آن روز کلی ضرر می دادیم. برای همین یک روز رفت و آمدها را کنترل کردم تا همه سر ساعت بیایند و بروند. ۶: ۳۰ بامداد تا نُه شب.
از آن به بعد کارگری که دیر آمده بود تنبیه می شد: «امروز برات کار ندارم. برو فردا بیا».
شاگرد خیالی
ندا و نسرین درس دادنم را خوب زیر نظر می گرفتند. یک نفر اضافه ی دامن خانم معلم کش گره کرده بود توی کمرش. این طوری دامن تنگ و شیک به نظر می رسید و معلوم نمی شد که با چادر نماز درست شده. دوتا قرقره ی چوبی هم با بند به کف دمپایی هایش بسته بود که کفش پاشنه بلند پوشیده باشد. سرووضع ندا را نسرین این طوری آماده می کرد که خانم معلمِ خوشگل و مرتبی باشد. بعضی وقت ها که مشغول خنجر واری ها بودم می دیدم ندا به شاگردان خیالی درس می دهد.
**
_امیر کاپشنت رومدرسه جا گذاشتی؟
_یه بچه ای هست یتیمه. می دونم پدر نداره. اومد کنارم. دستش رو با حسرت کشید روی کاپشن و گفت خوش به حالت. چقدر خوشگله! سریع دراوردم دادمش برای اون. شمام چیزی که خیلی خیلی دوست داری به راه خدا بده نه چیزی که می خوای بندازی سطل آشغال. روغن ریخته رو نذر امام حسین (ع) نکن. من کاپشن رو دادم به بچه یتیم شماهم بگو مبارکش باشه؛ بگو.
_مبارکش باشه.


منبع:

1400/10/01
22:06:39
5.0 / 5
266
تگهای خبر: اجتماعی , تولید , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پرسی بلاگ