یك منتقد و نویسنده مطرح كرد؛

رمان تشریف نشان میدهد دین می تواند راهکاری برای مدنیت داشته باشد

رمان تشریف نشان میدهد دین می تواند راهکاری برای مدنیت داشته باشد

به گزارش پرسی بلاگ محمد رضا شرفی خبوشان اظهار داشت: در رمان تشریف علی اصغر عزتی پاک بدون این که نویسنده شعار بدهد از نمادهایی به دوده (ع) می رسیم و متوجه می شویم که دین می تواند راهکاری برای مدنیت داشته باشد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، یازدهمین جلسه پایگاه نقد کتابخانه مرکزی پارک شهر با بررسی کتاب «تشریف» برگزیده دومین دوره جایزه ادبی شهید اندرزگو با حضور علی اصغر عزتی پاک، نویسنده اثر و محمدرضا شرفی خبوشان، منتقد، با همکاری کتابخانه شهدای نیروی زمینی و با اجرای سمانه رحیمی، دبیر محفل ادبی جوانه های کتابخانه مرکزی پارک شهر در سالن جلسات کتابخانه مرکزی اجرا شد.
تاکید بر عمق شکل گیری انقلاب اسلامی در رمان «تشریف»
در ابتدای این جلسه علی اصغر عزتی پاک، نویسنده کتاب «تشریف» با اعلان اینکه تاریخ معاصر ایران پر از وقایع اعجاب انگیز است، گفت: من در این رمان از زاویه ای که کمتر به آن توجه شده به انقلاب نگاه کردم؛ چونکه نمی توانم بپذیرم که خیزش و خروش برای شکل گرفتن انقلاب اسلامی، فقط ماهیت مادی داشته است؛ پس با این نگاه آغاز به قصه سازی با محوریت شهر همدان سال ۱۳۵۷ کردم و با شخصیت های رمان به مسیری رفتم تا نمایانگر قسمتی از اعماق این خیزش انقلاب باشد.
محمد رضا شرفی خبوشان، منتقد جلسه نیز ضمن تشکر از اداره کل کتابخانه های استان و کتابخانه پارک شهر برای برگزاری چنین نشست های ادبی، اظهار داشت: معتقدم که برگزاری چنین جلساتی سبب زنده شدن کتابخانه ها خواهد شد؛ خصوصاً زمانی که نویسنده اثر نیز حضور دارد؛ این فعالیت ها حتما قابل ستایش است.
وی افزود: آقای عزتی پاک همچون نویسنده هایی است که به عقیده خیلی از دوستان، همیشه تلاش نموده نویسندگان جوان تر را در عرصه نوشتن یاری کند و بی گمان، تلاش ایشان در موسسه شهرستان ادب موجب شد تا خیلی از قلم های جوان و با استعداد به سمت تولید آثار خوب و موفق تشویق شوند.
شهر همدان در این رمان نشان از مدنیت و رفعت است
این نویسنده و منتقد ادبی با اشاره به رمان تشریف افزود: ما در این رمان با شهری به نام «همدان» روبه رو هستیم و همدان در این رمان فقط یک شهر نیست بلکه بُعد تمدنی پیدا می کند. شخصیت اصلی رمان به شهر رجعت می کند و در بلندی های این شهر است که شخصیت اصلی ما به معانی بالا تشرف پیدا می کند.
وی افزود: «تشریف» رمانی است که در آن شهر بعنوان مکانی مطرح می شود که اشخاص با آن الفت دارند و در جاهایی از رمان، خودِ مکان تبدیل به شخصیت می شود که می تواند داستان را به پیش ببرد. همین طور مقوله هایی همچون «امید بخشی» و «اندیشه محوری» از خاصیت های آثار آقای عزتی پاک است و شهر و مکان هم به این امید کمک می نماید. شهر همدان هم در این رمان، نماد ایران معرفی می شود چون شهری زنده و کهن است و این نشان از تیزهوشی نویسنده است.
به گفته این منتقد ادبی در رمان «تشریف» شهر به مثابه پایگاهی برای نشان دادن تمدن است. این تمدن، معرف انسان ایرانی هم خواهد بود و مباحثی مثل تاریخ، دین، نگاه انسان به خویشتن، زمینه هایی از عرفان ایرانی و نگاه انسان ایرانی به دین در این رمان نمایانگر اندیشه نویسنده است.
وی با اعلان اینکه هویت ایرانی در رمان تشریف به خوبی دیده می شود، اضافه کرد: در این رمان بدون این که نویسنده شعار بدهد از نمادهایی به دوده (ع) می رسیم و متوجه می شویم که دین می تواند راهکاری برای مدنیت داشته باشد و این باورهای دینی است که سبب رفعت همدان می شود.
شرفی افزود: رمان «تشریف»، رمان جستجوگر است و شخصیت رمان هدفی را دنبال می کند تا به مقصد برسد. از طرف دیگر، شهریار، شخصیت اصلی رمان در آخر به خودشناسی می رسد و جای امن خودرا ترک می کند تا به پاسخ های خود نائل شود، بنا بر این این رمان، رمان بالنده ای است.
مخاطب با مطالعه این رمان، ایمانش راسخ تر و امیدش شعله ور می شود
این نویسنده و منتقد ادبی کشورمان اضافه کرد: این رمان به اخلاقیات و وظیفه انسان در مقابل زیستن اشاره دارد و اصل انقلاب را در لابه لای داستان به مخاطب نشان میدهد و به دور از شعار به نقش امام خمینی (ره) اشاره می کند. این اثر، رمانی راهگشا است که شیوه تفکر را به مخاطب ارائه می دهد و خواننده با مطالعه آن اعتقاد و ایمانش راسخ تر و امید در دلش روشن تر می شود.
یگانه، مسئول کتابخانه پارک شهر نیز در ادامه ضمن تشکر از نویسنده و منتقد جلسه و با ستایش رمان «تشریف» اظهار داشت: مخاطب با خواندن این رمان به این نتیجه می رسد که برای رسیدن به حقیقت باید از زندگی راحت و بی تحرک خود فاصله بگیرد.
وی با اعلان اینکه مساله تعلیق در ابتدای این رمان موجب جلب مخاطب برای ادامه داستان می شود، خطاب به نویسنده، اظهار داشت: با توجه به این که مخاطبان ما در فضاهای اینستاگرامی و فضاهای مجازی به مطالعه متن های کوتاه عادت کردند، اگر رمان قدری کوتاه تر نوشته می شد برای مخاطب بی حوصله امروزی ما شاید بهتر بود.


منبع:

1400/09/30
22:25:47
5.0 / 5
481
تگهای خبر: آثار , تولید , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ