در سی ونهمین جلسه درسگفتار؛

مسئله ممکن بودن جهان از ابن سینا تا لایب نیتس بررسی می شود

مسئله ممکن بودن جهان از ابن سینا تا لایب نیتس بررسی می شود

به گزارش پرسی بلاگ سی ونهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره بوعلی سینا به سخنرانی حسین معصومی همدانی درباره مسئله ممکن بودن جهان: از ابن سینا تا لایب نیتس اختصاص دارد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، سی ونهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره ی بوعلی سینا در روز چهارشنبه ۲۴ آذر ساعت ۱۰ بامداد به «مسئله ممکن بودن جهان: از ابن سینا تا لایب نیتس» اختصاص دارد که با سخنرانی حسین معصومی همدانی بصورت مجازی پخش خواهد شد.
یکی از براهینی که امام الحرمین جوینی، متکلم اشعری، برای اثبات صانع می آورد بر اعتقاد به فضای لایتناهی و امکان آفریده شدن جهان در جای دیگری از این فضا استوار است. ابن رشد این برهان را متاثر از نظر ابن سینا در مورد تقسیم موجودات به واجب و ممکن می داند و رد می کند. در اوایل قرن هجدهم بحثی شبیه به این میان لایب نیتس و ساموئل کلارک، از هواداران نیوتن، در می گیرد. موضوع این درس گفتار توضیح این دو مجادله و بیان تعدادی از نتایج آنهاست.
علاقه مندان می توانند این برنامه را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به آدرس ketabofarhang، تلگرام این مرکز به آدرس bookcitycc و صفحه این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.


منبع:

1400/09/19
21:27:57
5.0 / 5
487
تگهای خبر: تلگرام , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
پرسی بلاگ