گلعلی بابایی خبر داد؛

زمینهای مسلح به فصل آخر رسید

زمینهای مسلح به فصل آخر رسید

پرسی بلاگ: گلعلی بابایی از نگارش آخرین فصل کتاب زمینهای مسلح و اختتام طراحی جلد هفتم مجموعه حماسه 27؛ کارنامه عملیاتی لشکر 27 محمدرسول الله (ص) آگاهی داد.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و اندیشه: یازدهم آذر امسال؛ مصادف با بیست وپنجمین سالگرد شروع پروژه مستند تاریخی پژوهش و نگارش مجموعه ۱۰جلدی حماسه ۲۷؛ کارنامه عملیاتی لشکر۲۷ محمد رسول الله (ص) در دفاع مقدس است.
تدوین کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ در زمینه یگان نویسی، پاییز سال ۷۵ برمبنای طرحی از حسین بهزاد و گلعلی بابایی شروع شد و نخستین کتاب آن با عنوان «همپای صاعقه» منتشر گردید که درباره تشکیل تیپ ۲۷ و حضورش در عملیات های فتح المبین و بیت المقدس و بعد از آن حضور تیپ ۲۷ در سوریه و لبنان بود. «همپای صاعقه» در حقیقت کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ از بدو تشکیل تا اختتام فرماندهی احمد متوسلیان بر آنرا شامل می شد.
طی سالهای بعد، کتاب های «ضربت متقابل» درباره حضور لشکر ۲۷ در عملیات رمضان، «کوهستان آتش» درباره حضور در عملیات های والفجر ۳، ۴ و ۵ و «شراره های خورشید» درباره حضور در عملیات خیبر منتشر شدند. این میان از نظر تاریخی، فاصله بین کتاب های «ضربت متقابل» و «کوهستان آتش» یعنی عملیات های رمضان و والفجر ۴ که مربوط به حضور لشکر ۲۷ در عملیات های والفجر مقدماتی و والفجر یک می شد خالی مانده بود. البته طرح پرداخت به این دو عملیات قبل تر با عنوان کتاب «زمین های مسلح» شروع شده بود که به دلایلی ازجمله گردآوری اسناد و مدارک، انتشار آن تا امروز میسر نشد و نوبت چاپش بعد از چهارکتاب نامبرده رسید.
«زمین های مسلح» جلد چهارم از کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ است اما از نظر ترتیب چاپ، پنجمین کتابی است که در قالب مجموعه ۱۰ جلدی حماسه ۲۷ چاپ می شود. این کتاب بتازگی و طی روزهای گذشته وارد مرحله نهایی نگارش شده و گلعلی بابایی نویسنده آن مشغول نوشتن فصل پایانی آن شده است. همزمان بابایی و حسین بهزاد تدوین طرح کلی جلد هفتم حماسه ۲۷ با عنوان «مصاف ألهالة» را هم آغاز نموده اند.
گلعلی بابایی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره این کتاب اظهار داشت: همزمان با شروع نگارش فصل پایانی «زمین های مسلح» بعنوان کتاب چهارم از مجموعه حماسه ۲۷، مراحل تدوین طرح کلی کتاب «مصاف ألهالة» هم بعنوان جلد هفتم این مجموعه به انتها رسیده است.
وی اضافه کرد: «مصاف ألهالة» دربرگیرنده دوران یک ساله فرماندهی شهید عباس کریمی و کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ در نبرد آبی-خاکی بدر است که تدوین طرح کلی اش بطور مشترک با حسین بهزاد به انتها رسیده است.
نویسنده کتاب «کوهستان آتش» در ادامه اظهار داشت: با تکمیل طرح، همزمان با حسین بهزاد، روند گردآوری و دسته بندی مدارک مکتوب و شنیداری مستند مربوط به عملیات بدر و حضور لشکر ۲۷ در آنرا با همکاری مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در انتشارات ۲۷ بعثت آغاز نموده ایم.
بابایی درباره «زمین های مسلح» اظهار داشت: این کتاب ۹ فصل و حدود ۸۵۰ صفحه دارد که از نظر عملیاتی مربوط به حضور لشکر ۲۷ در عملیات های والفجر مقدماتی و والفجر یک است و از نظر زمانی هم بازه زمستان ۶۱ تا فرودین ۶۲ را شامل می شود. دو عملیات یاد شده هم همانطور که می دانیم در زمینهای به شدت مسلح شده فکه جنوبی و شمالی انجام شدند.


منبع:

1400/09/10
11:39:30
5.0 / 5
315
تگهای خبر: طراحی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ