در كمیسیون اصل نود مطرح شد

ظرفیت پذیرش رشته پزشکی به شکل تصاعدی افزایش پیدا کند

ظرفیت پذیرش رشته پزشکی به شکل تصاعدی افزایش پیدا کند

به گزارش پرسی بلاگ سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که در جلسه امروز این کمیسیون کمبود پزشک مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفت و مقرر شد برای جبران کمبود پزشک کشور، متناسب با امکانات کشور ظرفیت پذیرش رشته پزشکی دائما و به شکل تصاعدی افزایش پیدا کند.


علی خضریان در گفت و گو با ایسنا در توضیح جلسه امروز کمیسیون اصل ۹۰ اظهار داشت: این جلسه با حضور وزیر بهداشت و همکارانشان در کمیسیون اصل ۹۰ جهت بررسی سه مبحث برگزار شد.
وی توضیح داد: نخستین مبحث بحث افزایش ظرفیت پذیرش رشته پزشکی هم در دوره عمومی و هم در دوره تخصص بود که مورد بحث قرار گرفت؛ جمع بندی این شد که کمبود پزشک در کشور وجود دارد و لازم است تا وزارت بهداشت ظرفیت ها را افزایش دهد. کمبود پزشک مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفت و مقرر شد برای جبران کمبود پزشک کشور، متناسب با امکانات کشور ظرفیت ها دائما و به شکل تصاعدی افزایش پیدا کند.
سخنگوی کمیسیون اصل نود افزود: در ادامه جلسه قانون برقراری عدالت آموزشی هم مورد بررسی قرار گرفت. مطابق این قانون می بایست ۳۰ درصد از ظرفیت رشته پزشکی عمومی و دستیاری به پزشکان تعهدی و مناطق محروم اختصاص پیدا می کرد اما این سهمیه در سالهای اخیر رعایت نشده است برای مثال در سال ۱۴۰۰ در پذیرش رشته پزشکی تنها ۶ درصد و در رشته دندانپزشکی تنها ۸ درصد از ظرفیت به دانشجویان بومی اختصاص یافته است. همینطور در آزمون دستیاری تخصص هم سهمیه ۳۰ درصد رعایت نشده است.
خضریان افزود: مبحث سوم در ارتباط با آیین نامه جدید تاسیس داروخانه ها بود که پس از فراز و نشیب های فراوان در خردادماه ۱۴۰۰ آئین نامه جدید تاسیس داروخانه تصویب شده اما اجرایی نشده است.
وی اظهار داشت: در این نشست وزیر بهداشت و درمان اعلام نمود که آئین نامه جدید داروخانه را قبول دارد و تصریح کرد با وجود همه موانع و شبهاتی که درباره اجرای این آئین نامه وجود دارد، عزم وزارت بهداشت برای اجرای این آئین نامه قطعی است و هر جایی اشکالی وجود داشته باشد پیگیری کند تا موانع برطرف شود و مر آئین نامه مورد اجرا قرار گیرد.
منبع:

1400/09/09
23:16:49
5.0 / 5
523
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
پرسی بلاگ