امیکرون چیست و در مقابل آن چه باید کرد؟

امیکرون چیست و در مقابل آن چه باید کرد؟

پرسی بلاگ: شیوع گونه جدید ویروس کرونا موسوم به اُمیکرون نگرانی جدیدی درجهان به وجود آورده است. گزارش هایی که تا کنون درباره این سویه جدید انتشار یافته اند حاکی از آنست که با گونه قوی تری از کووید19 رو به رو هستیم.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران دکتر فرهاد سیف - متخصص و استادیار ایمنی شناسی -مطالعات خود درباب این سویه جدید را در قالب یادداشتی ارائه کرده است.

بر اساس مطالعات دکتر سیف واریانت B ۱.۱.۵۲۹ که ابتدا واریانتNu نام گرفت و قبل تر در تقسیم بندی سازمان جهانی بهداشت در دسته واریانت های تحت بررسی (Variants under monitoring) قرار گرفته بود، برای اولین بار در ۲۴ نوامبر در آفریقای جنوبی گزارش شد و جزء واریانت های نگران کننده(variants of concern) قرار گرفت. این واریانت که حالا با عنوان اُمیکرون (Omicron) خوانده می شود، اوایل در ۱۰ مورد در سه کشور در دنیا شناسایی شد اما روز گذشته ۱۳ مورد مثبت در هلند و دو مورد در دانمارک و استرالیا نیز گزارش شد.

این واریانت ۳۲ موتاسیون (جهش) در جایگاه اسپایک داشته است که از نظر ایمنی زایی بسیار حائز اهمیت می باشد. واریانت ها اکثرا بر اثر تکثیر ویروس و فرصت بیشتر انجام موتاسیون در افراد مبتلا به نقص ایمنی به وجود می آیند بدین سبب توجه به این بیماران و دریافت بموقع واکسن و بوستر در آنها حائز اهمیت می باشد. دو موتاسیون در واریانت Nu حائز اهمیت می باشد K۴۱۷N و E۴۸۴A که این موتاسیون ها شبیه واریانت بتا هستند و در ایجاد مقاومت در مقابل واکسن بسیار مهم هستند. این واریانت از دو جنبه حائز اهمیت است: افزایش عفونت زایی و افزایش فرار از ایمنی که حتی می تواند موجب به وجود آمدن موجی شدیدتر از موج دلتا شود. تاکید سازمان جهانی بهداشت نیز ادامه رعایت پروتکل ها خصوصاً در دریافت کنندگان واکسن است.

جسی بلوم- ویروس شناس - در «مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون» که آزمایش های اسکن جهشی را برای واریانت B.۱.۱.۵۲۹ ویروس کرونا انجام داده است، می گوید: سه جهش این واریانت (اُمیکرون) می تواند ویروس کرونا را به هدفی گریزان تر برای آنتی بادی های تولید شده ناشی از تزریق واکسن یا عفونت قبلی تبدیل کند. بلوم اضافه می کند: البته خیلی زود است که بگوییم این وضعیت دقیقا برای افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شده اند یا حتی واکسینه شده اند به چه معناست و به آزمایش های بیشتری برای دسترسی به داده های بیشتر نیاز داریم اما به طورکلی کاهش در خنثی سازی آنتی بادی هیچ گاه چیز خوبی نیست.

او می گوید: انتظارم این است که جهش های این واریانت بطور کامل از خنثی سازی آنتی بادی های واکسن ها یا عفونت قبلی فرار نکنند و آنرا از بین نبرند. صرف نظر از این که این واریانت در نهایت گسترش پیدا می کند یا خیر به مردم پیشنهاد می کنم هر کاری که می توانند برای به حداقل رساندن احتمال مبتلاشدن به کرونا انجام دهند. باتوجه به تعداد زیاد موتاسیون های این واریانت خصوصاً در جایگاه اسپایک و نوکلئوکپسید می توان این واریانت را با روش PCR تشخیص داد و کیت های آن برمبنای پرایمرهای اختصاصی قابل دسترسی خواهد بود.

جهش های منحصر به فرد صورت گرفته در پنج سویه کرونا

این نکته خصوصاً برای کشورهایی که تجهیزات توالی یابی نسل جدید کمتر در دسترس می باشد، جهت ردیابی واریانت بسیار مفید می باشد. موتاسیون های ناحیه RBD و NTD ویروس می تواند موجب مقاومت به آنتی بادی های نوترالیزان (خنثی کننده همین طور آنتی بادی های منوکلونال (تک دودمانی) درمانی شود. موتاسیون های Cluster در ناحیه برش فورین در جایگاه S۱/S۲ می تواند موجب افزایش ورود ویروس به سلول ها شود و در نتیجه قدرت انتقال ویروس افزایش پیدا کند. حذف ژن پروتئین غیرساختاری ۶ ویروس یا nsp۶ می تواند منجر به افزایش گریز ویروس از ایمنی ذاتی شود.

این حذف، می تواند دارای اثرات آنتاگونیستی بر عملکرد اینترفرون داشته باشد و در نتیجه قدرت انتقال ویروس افزایش پیدا کند. موتاسیون ها در جایگاه نوکلئوکپسید می تواند منجر به افزایش عفونت زایی ویروس شود. نسبت به سایر واریانت های نگران کننده توانایی زیادی در ایجاد عفونت مجدد یا reinfection دارد. بیونتک اعلام نمود ۶ هفته ای می توانیم واکسن موثر مقابل واریانت جدید ویروس کرونا را بسازیم. این شرکت اعلام نمود که انتظار دارد طی دو هفته آتی به داده های بیشتری درباره واریانت جدید و نگران کننده ویروس کرونا دسترسی پیدا کند تا بفهمد آیا نیاز به بهبود واکسن کرونای فایزر-بیونتک مقابل این واریانت وجود دارد یا خیر.

بیونتک اعلام نموده که داده های حاصل از تست های آزمایشگاهی روی این واریانت جدید طی حدود دو هفته آتی در دسترس قرار می گیرند. این داده ها مشخص خواهند کرد که آیا واریانت B.۱.۱.۵۲۹( اُمیکرون) می تواند از پاسخ ایمنی ناشی از تزریق واکسن های کرونا فرار کند یا خیر. اگر جواب مثبت باشد، فایزر و بیونتک قادر هستند طی شش هفته واکسن کرونای خودرا باردیگر طراحی نمایند و محموله های اولیه واکسن جدید را طی ۱۰۰ روز روانه بازار مصرف کنند. با وجود این که واریانت جدید اُمیکرون موتاسیون های زیادی دارد و این احتمال می رود که در مقابل آنتی بادی های نوترالیزان و منوکلونال مقاومت داشته باشد و همین طور از نظر بالینی نسبت به سایر واریانت ها دارای میزان بالاتری از عفونت مجدد است اما امکان شناسایی آن با روش PCR می تواند در کنترل موج ناشی از این واریانت مهم تلقی شود.

موتاسیون های صورت گرفته در واریانت اُمیکرون در جایگاههای RBD و NTD موجب تغییر تاکتیک ویروس شده است که در مواقعی به ضرر خود ویروس تمام خواهد شد برای اینکه برای اتصال بیشتر به رسپتور ACE۲ این جهش ها صورت گرفته و قسمت حساس ویروس RBD را بیشتر برای سیستم ایمنی نمایان کرده است و افنیتی اتصال را بالا می برد.

این افزایش بیان RBD شاید به سبب تغییرات گلیکوزیاسیون سطح ویروس پس از این جهش صورت گرفته باشد چونکه قبلا این گلیکوزیزاسیون قسمت RBD را استتار کرده بود و این استتار مانع از مهار کامل ویروس می شد. در نظر داشته باشید برای شیوع و غالب شدن این ویروس بعنوان واریانت غالب، اُمیکرون به غیر از سیستم ایمنی میزبان بایستی با رقیب خود واریانت های دلتا و دلتا پلاس بجنگد و این بسادگی رقابت واریانت دلتا با واریانت آلفا و بتا نخواهد بود و بعید بنظر می رسد به آسانی بر روی واریانت دلتا سوار و واریانت غالب شود.

به نظر می رسد این موتاسیون های زیاد ویروس، واکسن ها را از دیدگاه ایمنی همورال و همین طور آنتی بادی های مونوکلنال (جهت درمان) را تحت تاثیر قرار دهد بدین سبب واکسن هایی که هر دو ایمنی هومورال و سلولار را فعال می کنند، در این خصوص موفق تر عمل خواهند کرد اما واقعیت این است که اگر این ویروس بجای ویروس اولیه ووهان بود با آن سیستم ایمنی دو سال پیش اکنون میزان مرگ و میر ۱۰ برابر امروز بود.

بنابراین امروز این نگرانی جایگاهی ندارد و خدا را شکر با واکسیناسیون و ایمنی طبیعی این مشکل حل شده است. واکسیناسیون کلی برای تمام افراد واجد شرایط سریعا تکمیل شود. تاکید می شود دوز یادآور به سرعت پس از ۳-۴ ماه برای افرادی که واکسن های در پلتفرم سینوفارم برای دوز یک و دو دریافت کرده اند تزریق شود چونکه این امکان وجود دارد که اُمیکرون آخرین واریانت کووید۱۹ نباشد و به دوزهای یادآور جدید برای سالهای بعد نیاز داشته باشیم. نظر به این که سیستم ایمنی نبایستی با پروتئین های غیر مهم به غیر از پروتئین های غالب ایمنی آن هم در صورت لزوم درگیر شود دیگر برای دوز یادآور از واکسن های غیر فعال ویروسی یا وکتور بیس استفاده نشود.

مرزهای ورودی کشور باید بدون هیچ استثنا تحت کنترل و قرنطینه قرار گیرد و افراد ورودی از کشورهای مشکوک تا دو هفته در مکان های ایزوله نگه داری شوند. مردم فاصله اجتماعی و ماسک زدن را رعایت نمایند. در مورد واکسیناسیون افراد ۱۲ سال به پایین اقدام منطقی صورت گیرد. با این موارد هیچ مشکلی نخواهد بود و سیستم ایمنی و رعایت پروتکل ها باز ما را پیروز خواهدنمود. نگران نباشید. با تمامی تفاسیر، هنوز شواهد کافی در خصوص افزایش سرایت پذیری اُمیکرون وجود ندارد.

هنوز شواهدی کافی در خصوص افزایش شدت بیماری ناشی از اُمیکرون وجود ندارد. گزارش های اولیه در آفریقای جنوبی در جوانان حاکی از آنست که بیماری خفیف است ولی چند هفته طول خواهد کشید که بطور کامل شدت علایم مشخص شود.

شواهد اولیه حاکی از آنست که احتمال عفونت مجدد ناشی از اُمیکرون بیشتر است. شواهد اولیه حاکی از آنست که هنوز کورتیکواستروئیدها و بلوکرهای IL-۶ در موارد شدید کووید موثر هستند. بررسی کارآیی واکسن ها بر اُمیکرون باید در اولویت قرار گیرد و تا چند هفته مشخص می شود. سفارش های WHO برای بخش های تحقیقاتی: گسترش توالی یابی ژنومی ویروس، بررسی قدرت انتقال و عفونت زایی واریانت، بررسی کارایی واکسن ها، بررسی روش های بهداشت عمومی برای آنالیز ریسک و مدیریت بیماران. سفارش برای عموم مردم: حفظ فاصله حداقل یک متری اجتماعی، استفاده از ماسکهای استاندارد، باز کردن پنجره ها برای تهویه بهتر به ویژه در اماکن عمومی، جلوگیری از ازدحام و تجمعات، رعایت بهداشت دست ها، دریافت واکسن یا دوز یادآور.

منبع:

1400/09/08
22:10:17
5.0 / 5
439
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پرسی بلاگ