کتاب مقدمه ای بر فلسفه ی روان شناسی منتشر گردید

کتاب مقدمه ای بر فلسفه ی روان شناسی منتشر گردید

کتاب مقدمه ای بر فلسفه‌ی روان شناسی تألیف دانیل وایسکاف و فرد آدامز با ترجمه‌ی ابوتراب یغمائی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی به همت مؤسسه‌ی پژوهشی حکمت و فلسفه‌ی ایران منتشر گردید.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، کتاب مقدمه ای بر فلسفه‌ی روان شناسی تألیف دانیل وایسکاف و فرد آدامز با ترجمه‌ی ابوتراب یغمائی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی به همت مؤسسه‌ی پژوهشی حکمت و فلسفه‌ی ایران اخیرا به بهای ۱۵۰ هزار تومان منتشر گردید. روان شناسی به دنبال شرحی علمی از چگونگی کارکرد ذهن است، اما داشتنِ علمی دربارﮤ ذهن به چه معناست؟ بهترین نظریه های روان شناسی چه تصویری از ذهن عرضه می کنند؟ کتابِ پیش رو، به روشی قابل فهم برای خواننده ای که اطلاع کمی از روان شناسی و علوم عصبی دارد یا هیچ اطلاعی از آنها ندارد، به این معماهای فلسفی می پردازد.
این اثر با استفاده از موردپژوهی های دقیق و استفاده از پژوهش های تجربیِ به روز موضوع هایی همچون ادراک و کنش، ربطِ میان توجه و آگاهی، پیمانه ای بودن ذهن، چگونگی فهم اذهان دیگر، تاثیر زبان بر فکر و همینطور روابط میان ذهن، مغز، بدن و جهان را بررسی می کند. این کتاب برای دانشجویان و متخصصان فلسفه و روان شناسی و علومِ شناختی اثری پرارزش است. عناوین لیست این اثر عبارت است از: مقدمه مترجم، پیش گفتار، فصل اول: روان شناسی چیست؟، فصل دوم: استقلال و تقلیل در روان شناسی، فصل سوم: پیمانه ای بودن و معماری شناختی، فصل چهارم: فطری گرایی، تحول و تغییر، فصل پنجم: ورای مغز و بدن، فصل ششم: ادراک و کنش، فصل هفتم: توجه و آگاهی، فصل هشتم: ذهن اجتماعی، فصل نهم: فکر و زبان، منابع و نمایه. دانیل ای. وایسکاف استاد فلسفه و عضو هیئت علمی مؤسسه‌ی علوم عصبی دانشگاه ایالتی جورجیاست. وی مقالات و فصول فراوانی دربارﮤ مفاهیم و بازنمایی های ذهنی، ساختار شناخت مرتبه بالا، شناخت بدن یافته و بسط یافته، تبیین مکانیستی و کارکردی، و مدل سازی عملکردها در علوم ذهنی/ مغزی منتشر نموده است. فرد آدامز استاد زبان شناسی و علوم شناختی و استاد فلسفه در دانشگاه دلور است. وی بیشتر از صد مقاله و فصل در فلسفه‌ی علم، فلسفه‌ی ذهن، فلسفه‌ی زبان، معرفت شناسی و سایر زمینه های علوم شناختی منتشر نموده است. مترجم در بخشی از مقدمه در مورد علت انتخاب این اثر برای ترجمه می نویسد: کتاب مناسب در فلسفه روان شناسی کتابی است که مسائل بنیادی در روان شناسی را از منظر فلسفه علم بررسی کند، نه از منظر فلسفه های دیگر همچون فلسفه ذهن. البته این کار بسیار دشواری است، چون که روان شناسی بیشتر از هر چیز دیگری با ذهن سر و کار دارد، اما خوشبختانه و همان گونه که نویسندگان در مقدمه کتاب بر آن تاکید می کنند، کتاب پیش رو در جهت این هدف به نگارش درآمده است. دومین خصوصیت برآوردن معیارهای در ارتباط با محتوا، نویسنده و نشر است. این کتاب در دوره کتابهای مقدمی فلسفه انتشارات کمبریج قرار می گیرد که با پوشش نسبتا دقیق و مفصل موضوعات اصلی از جانب متخصصات این حوزه نوشته شده است، افردی که نه تنها در فلسفه، بلکه در علوم شناختی و روان شناسی هم متخصص اند. نویسندگان هم در مورد علت نگارش این اثر نوشته اند: یکی از انگیزه های نوشتن کتاب این بود که نشان دهیم فلسفه روانشناسی، بیش و قبل از همه، شاخه ای از فلسفه علم است و ابدا ضمیمه ای برای فلسفه ذهن نیست، این یعنی درباره آنچه باید و آنچه نباید گفته می شد می بایست انتخاب های سخت و مشخصی ترتیب می دادیم.... مطالب را طوری سازمان دهی و عرضه کرده ایم که نتایج مهم استخراج شوند. ازاین رو کتاب نه تنها می تواند منازعات مربوط را تا حدی ارائه کند، بلکه می خواهد تا آنجایی که شواهد اجازه می دهند، از مواضعی خاص درباره مسائل دفاع کند.... پس این کتاب را میتوان راهنمایی بی طرف اما موضع دار دانست برای چگونه فلسفی اندیشیدن درباره تصویر ذهن، در واقع این تصویر جذاب را روان شناسی معاصر موشکافانه ترسیم کرده است.


منبع:

1400/08/16
13:18:05
5.0 / 5
394
تگهای خبر: اجتماعی , ترجمه , كتاب , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
پرسی بلاگ