شماره بیست هفتم ماهنامه سه نقطه منتشر گردید

شماره بیست هفتم ماهنامه سه نقطه منتشر گردید

پرسی بلاگ: شماره بیست هفتم ماهنامه سه نقطه (مکتوب طنز [+ جد] فارسی) با پرونده ای ویژه تحت عنوان چاق های جهان تا دیر نشده متحد شوید منتشر گردید.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، شماره بیست هفتم ماهنامه سه نقطه (مکتوب طنز [+ جد] فارسی) با پرونده ای ویژه تحت عنوان «چاق های جهان تا دیر نشده متحد شوید» منتشر گردید.
این شماره به «چاق های سرافراز» و «سرافرازان چاق» تقدیم شده است؛ مردان و بانوانی که بخاطر شباهتشان به کدو یا گلابی شرمنده هیچ بنی بشری نیستند.
سه نقطه ۲۷ با «افاضات و مکافات» و با یادداشتی از علی آینه ور با نام «دکترین انگولک» شروع می شود که نویسنده در آن آیین خیرخواهی را با طرح صیانت اینترنت پیوند داده است.
پروفسور میلاد ملاعبدالوهاب با مطلبی تحت عنوان «سنجش فلسفی عشق در نگاه اول» کرسی آزادنویسی این شماره را کلید می زند و در آن خوانش زیبایی شناسانه عشق از منظر آلن دو باتن را به بوته نقد می گذارد. سپس مریم نظام دوست در قسمت دوم از سلسله یادداشت های اقتصاد به زبان آدمیزاد، در یادداشت «ندای طبیعت کجای طبیعت است؟» مبانی پیچیده اقتصادی را به زبان فارسی غیرسخت برمی گرداند. بعد از آن سید اکبر میرجعفری در «هندوانه را بکارید، کرفس را صادر کنید» به سراغ مبحث شیرین هندوانه می رود و نکات مهمی را درباره آن گوشزد می کند. افشار مقدم در مطلب خود با نام «خودکشی علی شاپوری» داستان دیدار پرحاشیه علی شاپوری با حمید در سونای سعادت آباد را برایمان تعریف می کند. و در نهایت کرسی آزادنویسی با یادداشتی از زهرا درمان به نام «حاوی فیبر» تمام می شود که درباره یکی از امراض گوارشیِ [به قول نویسنده] بی کلاس بشریت نوشته شده است.
پرونده ویژه شماره ۲۷ با یادداشتی از هادی مقدم دوست تحت عنوان «نه خیس می کند نه می ترساند» آغاز می شود که در آن نسبت چاقی با مفاهیمی همچون وظیفه اجتماعی، دموکراسی و خوشبختی تبیین شده است. مریم حسن نژاد در مطلبی مفصل با عنوان «چاق های جهان تا دیر نشده متحد شوید» به تصویر ذهنی از بدن و همین طور افسانه ها و کلیشه هایی که درباره چاق ها وجود دارد می پردازد. مرتضی درخشان در «خرس چاق پشمالو یا پسر باربی برنزه؟» از دیدگاه فلسفی به سراغ مسئله چاقی می رود و در ادامه از ربط وضبط استیو جابز و شرکت اپل با چاق ها، و نیز نتیجه تحقیقات دکتر ریچارد شوپنهاور پرده برمی دارد. در یادداشت «به زندگی من لیمومی می آید» پای درددل ‎های رامبد خانلری راجع به مصائب لایتناهی رژیم درمانی می نشینیم. فاطمه خسروانی در یادداشتی تحت عنوان «بنز ساختن از نیسان آبی» با عصبانیت معیارهای چاقی از مناظر مختلف را واکاوی می کند و نقش رسانه در تصویر ذهنی مثبت و منفی از بدن را توضیح می دهد. کوثر محبی در مطلب «عصر سلیطه گری فشن» از رنج های بی شمار زندگی خود، سعدی، و دیگر لاغرهای جهان می نویسد. میترا بخشی زاده در «فرود تخته سه لا در بغل پسر عصر جدید» بر روی مسئله چاقی و لاغری از منظر داف بودن درنگ می کند. در آخر بخش پرونده، شیرین حسن نژاد در مطلب «کی آب دویده زیر پوستش» انگ هایی که در اجتماع به افراد چاق زده می شود را برمی شمرد.
«چاقی و لاغری را ول کنید» نام بخش اول از سه گانه یادداشت های نیمخط ۲۷ است که نفیسه رحمانی در آن به چهره های چاق عرصه های سیاست و سینما و موسیقی می پردازد. در بخش دوم نیمخط در مطلب «بکوش تناسب در نگاهت باشد، نه اندامت» کوشش شده است که زیبایی شناسی هیکل در طول تاریخ شرح داده شود. و در بخش سوم و پایانی نیمخط تحت عنوان «آنهایی که نان در لاغری من و شما می زنند» نویسنده صنایع عجیب و غریبی که با داغ شدن بازار لاغر شدن و رژیم درمانی مد شده است را بررسی می کند.
ابراهیم افشار در تهرانشهر این شماره با یادداشت «اگه شوهرم بفهمه خون تو رو می ریزه» در تهران قدیم پرسه می زند و همنشین شاپوسی خانوم، بدرالملوک بامداد، مونس گیس بلند، مرشد ماده و زینت قداره کش می شود. بعد از آن سعید طلایی در یادداشت «از برج های کاج تا سمنوپزان سرآسیاب» تهرانِ کودکی و نوجوانی و بزرگسالی اش را از خلال برج ها و خانه عموکاظم و خاله اقدسش برایمان روایت می کند. و در آخر ساجده جبارپور در مطلب «دیگر از آسانسور و جوب و نمکی نمی ترسم» قصه کوچیدنش از شمال به تهران و ترس ها و ناملایمات زندگی در پایتخت را برایمان شرح می دهد.
ماهنامه سه نقطه با همکاری هنرمندان فاطمه فهیمی، شیما جوهرچی، فاطمه چاوشی، نفیسه رحمانی، حامد رضوی، سید محمد صاحبی، محمد صمدی، محمد باقری، نیلوفر بختیاری، و سایر دوستان و آشنایان، و به مدیرمسئولی امید مهدی نژاد تولید و منتشر می شود.
بیست وهفتمین شماره سه نقطه، در ۲۱۰ صفحه و با قیمت ۵۰ هزار تومان در کتابفروشی ها و فروشگاه های آنلاین عرضه شده است.


منبع:

1400/08/10
09:34:58
5.0 / 5
440
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ