هشدار سوق یافتن خشونت های خانگی به سمت خشونت های روحی و روانی در پاندمی کرونا

هشدار سوق یافتن خشونت های خانگی به سمت خشونت های روحی و روانی در پاندمی کرونا

به گزارش پرسی بلاگ محقق دوره پست دکتری پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی، با اشاره به سوق یافتن خشونت خانگی به سمت خشونت های روحی و روانی در روزهای پاندمی کووید 19، اظهار داشت: اغلب آقایان مورد خشونت واقع شده این مساله را پنهان کرده و درباره آن صحبت نمی کنند اما زنان خشونت دیده بیشتر این مسائل را افشا می کنند، این در حالیست که بطور معمول آقایان خشونت های روحی را با کلام تهدید آمیز و تحقیر آمیز تجربه می کنند.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، فاطمه زین الدینی در نهمین کنگره ملی لطمه شناسی خانواده و پنجمین جشنواره ملی خانواده پژوهی، اظهار نمود: در روزهای پاندمی کووید ۱۹، خشونت های خانگی به سمت خشونت های روحی و روانی سوق یافته و مطابق با آمار منتشره در سایت who، در روزهای پاندمی کووید ۱۹ یکی از سه زن و یکی از چهار مرد شکلی از خشونت را تجربه کرده اند.
وی با اشاره به افزایش خشونت خانگی در پاندمی کووید ۱۹، افزود: در این ایام با قرنطینه ای مواجه بودیم که اعضای خانواده اغلب در کنار هم بودند و این مساله خود افزایش خشونت را به دنبال داشت. بحث حضانت نیز همچون مشکلات این دوران بود چونکه اگر برای مثال بچه ها باید سه روز را با پدر و سه روز را با مادر سپری می کردند، در قرنطینه پاندمی کووید ۱۹ قانون شد که کسی نباید از خانه بیرون رود.
زین الدینی با اشاره به خشونت های "مالی و اقتصادی" و مهم دانستن آن برای کشورهای "نفقه دهنده" و "نفقه گیرنده"، این را هم اظهار داشت که در روزهای پاندمی کووید ۱۹ با مشکلات اقتصادی و روانی خانواده ها و در نهایت افزایش خشونت خانگی نیز مواجه بودیم.
وی با اعلان اینکه در رابطه والد و فرزندی، این فرزندان هستند که بیشتر مورد خشونت قرار می گیرند، افزود: در این ایام اغلب خشونت ها به سمت خشونت های روانی و روحی سوق یافته و این مساله در روزهای پاندمی کووید ۱۹ نیز بیشتر شده است. تعدادی از کشورها در این راستا خط تلفن محسوسی برای اقدامات فوری و یا صدور قرار موقت برای حمایت قضایی خاص از خشونت دیدگان در نظر گرفتند. بااینکه شاهد کند شدن سیستم قضایی در این ایام بودیم اما برخی کشورها خشونت خانگی را در فهرست "دعاوی اضطرار" قرار دادند.
این محقق اشاره کرد: همین طور یک علامت جهانی برای قربانیان خشونت در شبکه های اجتماعی خلق شد تا این افراد بتوانند بدون صدا خشونت دیدگی خودرا اطلاع دهند.
منبع:

1400/08/05
17:40:47
5.0 / 5
763
تگهای خبر: اجتماعی , جشنواره , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ