توسط انتشارات فاطمی؛

روایت جدید ظهور و سقوط دایناسورها چاپ شد

روایت جدید ظهور و سقوط دایناسورها چاپ شد

پرسی بلاگ: کتاب ظهور و سقوط دایناسورها؛ روایتی نو از دنیایی گمشده نوشته استیو بروساتی با ترجمه نرگس کریمیان توسط انتشارات فاطمی منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، کتاب «ظهور و سقوط دایناسورها؛ روایتی نو از دنیایی گمشده» نوشته استیو بروساتی بتازگی با ترجمه نرگس کریمیان توسط انتشارات فاطمی منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب یکی از عناوین مجموعه «فانوس» است که کتاب های علمیِ عمومی این ناشر را در بر می گیرد.
نسخه اصلی این کتاب سال ۲۰۱۸ انتشار یافته است. استیو بروساتی نویسنده «ظهور و سقوط دایناسورها» استاد باستان شناسی دانشگاه ادینبرو و متخصص تکامل دایناسورهاست. او تا حالا ۱۵ گونه جدید از دایناسورها را نام گذاری کرده و در کتاب پیش رو، تاریخچه جدید و غافلگیرکننده ای را از دایناسورها و انقراض شان روایت کرده است. بعلاوه دنیای گم شده آنها و خاستگاه اسرارآمیزشان را هم کند و کاو کرده است.
۶۶ میلیون سال پیش هراس انگیزترین موجودات زمین یعنی دایناسورها ناپدید شدند. امروزه آنها هنوز جزو بزرگ ترین معماهای سیاره‌ی ما به شمار می آیند. این کتاب داستان خارق العاده‌ی ۲۰۰ میلیون ساله‌ی آنها را به طرزی بی سابقه روایت می کند. بروساتی دوره اوج شکوفایی دایناسورها را در مربوط به دوران های ژوراسیک و کرتاسه می داند و این دوره ها را در کتابش بازسازی کرده است. در این دوره ها بود که هزاران گونه به کمال رسیدند و دایناسورهای بالدار و پَردار یعنی اجداد پیشاتاریخیِ پرندگان امروزی، پدیدار شدند. داستان استیو بروساتی در کتاب پیش رو، تا آخر دوره کرتاسه و برخورد سیارک یا شهاب سنگی عظیم با سیاره ما ادامه پیدا می کند.
کتاب پیش رو به جز «پیشگفتار: عصر طلایی اکتشاف» و «خاتمه: بعد از دایناسورها»، ۹ فصل اصلی دارد که به ترتیب عبارت اند از:
ظهور دایناسورها، خیزش دایناسورها، چیرگی دایناسورها، دایناسورها و رانش قاره ها، دایناسورهای ستمگر، پادشاه دایناسورها، دایناسورها در اوج، پرواز دایناسورها، انقراض دایناسورها.
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
از کرتاسه ی میانه فسیل های بسیار کمی به جا مانده است که این امر، دانستن چگونگی تاثیر حوادث زیست محیطی بر دایناسورها را دشوار کرده است. با این وجود، دیرینه شناسان بتازگی توانسته اند دو نمونه جدیدِ فسیل مربوط به این بازه را بیرون بکشند. به وضوح الگویی به چشم می خورد: هیچ کدام از شکارچیان بزرگ این بازه ۲۵ میلیون ساله تیرانوسور نیستند. همه آنها متعلق به سایر گروههای گوشت خواران بزرگ مانند سراتوسورها و اسپینوسورها و خصوصاً کارکارودونتوسورها هستند. این گروه آخر از فوق شکارچی ها (که در فصل قبل به آنها اشاره شد) در کرتاسه پیشین کاملا سلطه داشتند و تا میانه کرتاسه به حکمرانی خود ادامه دادند. کارکارودونتوسور ده متری به نام سیاتس حدود ۹۸/۵ میلیون سال پیش در امریکای شمالی شکارچیِ راس هرم غذایی بود. حدود ۹۲ میلیون سال پیش در آسیا، چیلانتیسوروس که حدودا هم اندازه تی رکس بود و شائوچیلانگ با اندازه کوچک تر بهترین شکارچیان بودند و در امریکای جنوبی، کارکارودونتوسورهایی مانند ایروستون حدود ۸۵ میلیون سال پیش حکمرانی می کردند.
این کتاب با ۳۷۸ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۹۵ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1400/08/04
22:14:01
5.0 / 5
674
تگهای خبر: بازار , ترجمه , كتاب , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
پرسی بلاگ