آیین گرامی داشت زنده یاد دكتر طوبی كرمانی برگزار شد

امرودی: جامعه به الگوهایی مانند دکتر طوبی کرمانی نیاز دارد

امرودی: جامعه به الگوهایی مانند دکتر طوبی کرمانی نیاز دارد

به گزارش پرسی بلاگ رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در اولین آیین گرامی داشت زنده یاد دکتر طوبی کرمانی اظهار داشت: جامعه همین امروز به الگوهایی مانند دکتر کرمانی نیاز دارد.آیین گرامی داشت زنده یاد دکتر طوبی کرمانی روز دوشنبه ۲۲ شهریورماه به همت فرهنگ سرای گلستان در کتابخانه طوبی کرمانی منطقه ۸ برگزار گردید. انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، حجت الاسلام میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، صدیقه مهدوی کنی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع)، محسن مسچی معاون مجمع تقریب مذاهب اسلامی، پیام شرقی فرزند دکتر طوبی کرمانی، شهردار منطقه ۸ و برخی دیگر از شخصیت های علمی و فرهنگی در این مراسم حضور داشتند.
مسچی: بانو طوبی کرمانی بانویی عالم، فاضل و مجاهد به تمام معنا بود
محسن مسچی معاون مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این مراسم اظهار داشت: ابتدا سالگرد درگذشت مرحومه طوبی کرمانی این شخصیت تقریبی را گرامی می دارم و به خانواده معظمشان تسلیت عرض می کنم. از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای برگزاری این مراسم هم سپاسگزارم. بانو طوبی کرمانی بانویی عالم، فاضل و مجاهد به تمام معنا بود. همه زندگی خویش را وقف خدمت به امت اسلامی و برافراشتن پرچم اسلام و دفاع از مظلومان کرد. زندگی خانم کرمانی سرشار از محبت و عنایت و لطف به بندگان خدا و محبت به خاندان (ع) و نبی گرامی اسلام بود.
وی اضافه کرد: برای حکیم شدن شرایطی وجود دارد که یکی از این شرایط عشق و علاقه و دیگری، ذوق و قریحه است. خانم کرمانی این دو خصوصیت را داشت و توانست مزه حکمت را بچشد و شوق عجیبی در یادگیری حکمت اسلامی داشت. ابعاد کمالی زندگی ایشان در عرصه های مختلف علمی، عبادی، اجتماعی، خانوادگی و سیاسی بروز و ظهور داشت. ایشان در هر مسئولیتی که داشت، مدیری متعهد، مسئول، انقلابی و ولایی بود.

مسچی افزود: دکتر کرمانی لزوم اطاعت از ولایت برای حفظ اسلام و تشیع را به خوبی برای دیگران تبیین می کرد. به مباحث تشکیلاتی اهمیت می داد و حضور بسیار مغتنمی در حوزه های مختلف ساختاری داشت. علیرغم این که وجود ایشان در جامعه علمی بسیار اثرگذار بود، به تنهایی و در همه جا حضور پیدا می کرد و منشأ ایجاد راهکارهای جدید بود. خانم کرمانی تلاش می کرد ساختارها و تشکیلاتی ایجاد نماید تا مبحث زن و خانواده اسلامی اساسی تر دنبال شود.
وی در انتها اظهار داشت: ایشان از نظر علمی و اخلاقی شخصیتی تراز اول و نمونه ای از جهاد شرافتمندانه در دفاع از حق و کرامت زنان بود. همکاری دلسوزانه دکتر کرمانی با مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بر مبنای اعتقاد و ایمان و باورش بود. ایشان بر وحدت بین مذاهب و حتی ادیان الهی برای رسیدن به هدف مشترک تاکید داشت. خانم کرمانی آثار خوبی از خود به جا گذاشتند و امیدوارم خداوند روحشان را غریق رحمت کند.
حجت الاسلام امرودی: جامعه به الگوهایی مانند دکتر طوبی کرمانی نیاز دارد
در ادامه حجت الاسلام میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری ضمن خیرمقدم به حاضران اظهار داشت: ما نسبت به شخصیت خانم طوبی کرمانی وظیفه داریم؛ یکی از این وظایف زنده نگه داشتن نام و یاد ایشان است که به خودی خود موضوعیت دارد. وجود چنین بانویی یکی از مؤلفه های تمدن نظام جمهوری اسلامی ایران است. در یک سال قبل تولیدات خوبی درباره زندگی و آثار و منش ایشان در فضای مجازی منتشر گردید و جامعه همین امروز به الگوهایی مانند دکتر کرمانی نیاز دارد. در همین راستا، کتابخانه دکتر طوبی کرمانی تبدیل به دبیرخانه می شود تا در معرفی ایشان به جامعه بکوشد.
وی افزود: ما نیاز داریم که در زمان حیات چهره های برجسته، از آنها تجلیل نماییم. خانم دکتر سیده زهرا مصطفوی دختر حضرت امام (ره) در قید حیات هستند؛ چهره ای که از مقاومت دست بر نداشت و باید ایشان را به جامعه معرفی نماییم.
حجت الاسلام امرودی اظهار نمود: وظیفه دیگری که در برابر مرحوم طوبی کرمانی داریم، تبیین و تدوین یک زن و بانوی عیار با تکیه به شخصیت ایشان است. آیا یک زن می تواند دانشمند، فیلسوف، مدبر، مدیر و... بشود و یک شخصیت میدانی باشد؟ آیا یک بانو می تواند جهادی باشد و شب و روز نشناسد؟ اینجا مرکز و دبیرخانه تبیین یک بانوی عیار است.
رییس سازمان فرهنگی هنری اضافه کرد: بانوان هر کاری بکنند، نباید خللی در خانواده ایجاد شود و خانواده محور اصلی است. بانو هر جایگاهی می خواهد داشته باشد و در هر عرصه اجتماعی می خواهد حاضر شود، عنصر اصلی و وظیفه و مأموریت اصلی که وظیفه همسری و وظیفه مادری است، از دست نرود. نکته دوم بی عدالتی هایی است که در سطح کشور نسبت به بانوان وجود دارد. به طور عمده امکانات ما مردانه است. در دانشگاه ها جبران شده و تعداد زیادی از خانم ها حضور دارند. امکاناتی مانند بوستان های بانوان، مراکز ورزشی مخصوص بانوان و... بوجود آمده است، اما کافی نیست. نکته سوم، جمعیت زیاد بانوان و ظرفیتی است که آنان برای تحول آفرینی دارند. نباید از این ظرفیت غافل شد، زنان می توانند فوق العاده اثرگذار باشند.

وی در ادامه به قابلیت اجرای برنامه های فرهنگی هنری ویژه بانوان اشاره نمود و اظهار داشت: می توانیم با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری جشنواره ها و یا سمپوزیم هایی را طراحی و اجرا نماییم. فرض کنید جایزه بزرگی به نام «ثمره طوبی» را در کشور برگزار نماییم تا بانوان فعال در حوزه های مختلف علمی، هنری، اجتماعی، سیاسی، مقاومت و... تشویق شوند. در جهان معمول است جوایز ویژه ای برای موضوعات مختلف تعیین می کنند و می توانیم این کار را در حوزه بانوان انجام دهیم.
حجت الاسلام امرودی در انتها بیان نمود: سال قبل سه بانوی پرارزش از دست دادیم که این کتابخانه توانست در حد بضاعت اندکش نام خانم دکتر کرمانی را زنده نگه دارد. اما هنوز به خانم دکتر مهری سویزی عضو شورای اندیشه ورز خانواده سازمان فرهنگی هنری و خانم فاطمه رهبر که عضو شورای اندیشه ورز عفاف و حجاب سازمان بودند، به درستی پرداخته نشده است.
خزعلی: دکتر طوبی کرمانی نماد یک زن مسلمان انقلابی بود
در ادامه مراسم انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در آموز زنان و خانواده اظهار داشت: سخن گفتن از خانم دکتر کرمانی برای من دشوار می باشد. قریب به ۳۰ سال الگوی عملی زن مسلمان انقلابی را در ایشان دیدم که با تمام وجود، هستی، دانش، گفتار و حرکات نماد یک زن مسلمان انقلابی بود. چرا صحبت های ایشان بر دل می نشست؟ چون از دل بر می خاست و با تمام وجود به سخنان خود اعتقاد داشت و برای کسب اعتبار یا به علل دیگر سخنی نمی گفت. عزت نفس، حیا و روحیه بلندی که ایشان داشت برای همه خواهرانی که همکار ما بودند، الگو شده بود.
وی در ادامه چند خاطره از دکتر طوبی کرمانی تعریف کرد و اظهار داشت: ایشان از جهت کار و احساس مسئولیت و از جهت توسل و توجه به خاندان یک زن فیلسوف بودند. خوشا به حالش که چقدر زیبا از زندگی بهره برد و از لحظه ها بهره برد و چقدر خوب است که این الگوها را به دخترانمان معرفی نماییم. ایشان همسر خوب، مادر خوب و یک فعال اجتماعی خوب بودند. دیگر چه الگویی بهتر از این داریم که به دخترانمان معرفی نماییم. تواضعی که ایشان داشتند زبانزد بود. با کمال تواضع از زیرمجموعه هایشان تشکر یا معذرت خواهی می کردند. این رفتارها را باید به فرزندانمان آموزش دهیم. اعتقادی که در ایشان بود زبانزد بود. برایشان مهم نبود چه کسی چه می گوید. مهم این بود که رضایت خدا در آن باشد. پشت ولایت بودند و بسیار به این مورد حساس بودند که هر چیزی که بخواهد ولی را ناراحت کند، باید در مقابلش ایستاد.
خزعلی در انتها اظهار داشت: من از حجت الاسلام امرودی تشکر می کنم به جهت اینکه به این مساله عنایت دارند و به مساله زنان و معرفی الگو برای بانوان می پردازند. امیدوارم برنامه های مشترکی برای معرفی این الگوها و بهره مندی جوانانمان از این گنجینه ها داشته باشیم. همینطور از شهرداری منطقه ۸ برای همکاری در برگزاری این برنامه تشکر می کنم. ان شالله که بتوانیم بیاموزیم و پا جای پای آنها بگذاریم و آن طوری که وظیفه ماست از انقلاب اسلامی دفاع نماییم و الگوی یک زن خوب را نشان دهیم.
مهدوی کنی: هیچگاه لفظ مادر از زبان ایشان نمی افتاد
صدیقه مهدوی کنی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) هم در این مراسم اظهار داشت: آنچه از انسان باقی می ماند، انسانیت است که از دست نخواهد رفت و نابود نخواهد نشد. آنچه از سرکار خانم دکتر کرمانی در این دنیا باقی می ماند، اساسا دستگیر ایشان در جهان آخرت خواهد بود. انسانیت و انسان بودن شخصیت ایشان را هیچ کس نمی تواند انکار کند. شخصیتی که از هر جهت ساخته شده بود.
وی اضافه کرد: در زمان دانشگاه به خاطر فاصله سنی که داشتیم احترام خاصی برای ایشان قائل بودیم. در آن زمان دانشگاه الهیات هم یک رشته بیشتر نداشت، به همین جهت بسیاری از کلاس های ما مشترک بود. با این وجود که سال ورود به دانشگاه ما متفاوت بود. ایشان به لحاظ سنی جای مادر ما بود و در دوران دانشجویی نقش مادری را برای ما ایفا می کرد. پس از ادامه تحصیل و در مقاطع مختلف هم دانشگاهی بودیم و همدیگر را می دیدیم. تا این که در دانشگاه امام صادق (ع) در خدمت ایشان بودیم و بعنوان یک استاد فلسفه از ایشان بهره مند شدیم. هیچ کس باور نمی کرد که یک خانم بتواند درس فلسفه تدریس کند. در ادامه به خاطر ادامه تحصیل ایشان از ایران رفتند. پس از بازگشت ایشان و همکاری مجدد ما با سرکار خانم کرمانی، ایشان هم از نظر علمی پخته تر و باسوادتر شده بودند و هم از نظر شخصیت، رشد زیادی کرده بودند.

مهدوی کنی بیان نمود: معرفی چنین افرادی به نسل آینده و امروز بعنوان الگو وظیفه ماست. اگر ما بخواهیم تاثیری در مسائل فرهنگی جوانان داشته باشیم باید الگوهای عینی را معرفی نماییم. خانم کرمانی بعنوان یکی از اعضای جریان عمیق فکری، فرهنگی و اندیشه اسلامی باید به جوانان امروز معرفی شود. ایشان دارای اندیشه ای در جهت و جریان انقلاب بود. در عین این که بسیار فعال بود، مادری دلسوز و معلمی فداکار بود و یک فعال اجتماعی بود و این جز با گذشت و فداکاری اتفاق نمی افتد. در این سفرهای اخیر اگر کسی از بیماری ایشان خبر نداشت اصلاً متوجه حال بدشان نمی شد، چون که ایشان با همان حالشان تمام انرژی خویش را می گذاشت. در آخرین دیداری که با ایشان داشتم کاملاً مشخص بود که حال خوبی ندارند. وقتی گفتم استراحت کنید، گفتند که من باید ایستاده بمیرم. جمله ای که همیشه می گفتند و ظاهراً عصر آن روز ایشان را به بیمارستان بردند و بستری شدند.
وی اظهار داشت: ما باید ایشان را بعنوان معلمی که مادر بود معرفی نماییم. هیچگاه لفظ مادر از زبان ایشان نمی افتاد و رفتار ایشان کاملاً دلسوزانه و مادرانه بود. در عین این که اندیشمند، فیلسوف و استاد بود، اندیشمندی عمل گرا بود. یعنی تلاش می کرد آنچه آموخته را با مسائل جامعه تطبیق دهد و بتواند با آموخته هایش مشکلات روز جامعه بخصوص در حوزه زنان را حل کند. در این حوزه بسیار کوشش کرد و آنچه آموخته بود را در خدمت مسائل فرهنگی می گرفت. باید تلاش نماییم در راه ایشان قدم بگذاریم و راه ایشان را ادامه بدهیم و راه را برای زنان در مسائل مختلف هموار نماییم.
همچنین در این مراسم مهدی شکیبایی قائم مقام جمعیت دفاع از ملت فلسطین پیام سیده زهرا مصطفوی فرزند حضرت امام خمینی (ره) و دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین را برای حاضران قرائت کرد. رونمایی از کتاب دوجلدی «طوبی درختی در بهشت» شامل سخنرانی ها و مقالات منتخب مرحوم دکتر طوبی کرمانی آخر بخش این مراسم بود.


منبع:

1400/06/23
22:19:10
5.0 / 5
405
تگهای خبر: آثار , آموزش , اجتماعی , انسانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ