توسط انتشارات سوره مهر؛

مجموعه شعر جان پدر کجاستی؟ درباره حادثه دانشگاه کابل منتشر گردید

مجموعه شعر جان پدر کجاستی؟ درباره حادثه دانشگاه کابل منتشر گردید

کتاب جان پدر کجاستی؟ شامل سروده هایی از شاعران فارسی زبان درباره حادثه تروریستی دانشگاه کابل توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از روابط عمومی انتشارات سوره مهر، مجموعه شعر «جان پدر کجاستی؟»، یادمان شهدای واقعه تروریستی دانشگاه کابل اخیرا با گردآوری زهرا حسین زاده توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شده است.
این کتاب شامل ۱۱۵ شعر از شاعران نام آشناست که از بین بیشتر از ۳۵۰ اثر انتخاب شده اند و به مبحث واقعه تروریستی دانشگاه کابل اختصاص دارند.
فاجعه یک اتفاق فیزیکی است و بُرد محدود زمانی دارد. اما در آشیانه زبان هنر، از نو متولد می شود و بسطی نامحدود پیدا می کند. کلمات و ابزار در دست هنرمند، مانند چوب کبریتی است که انبار باروت احساسات آدم ها را شعله ور می سازد. هرچند هنرمندان به صورت سازمان یافته و حرفه ای دست به این عمل می زنند؛ ولی این توانایی در متن زبان وجود دارد و گاه و بیگاه در تجربیات «سوخته جان»ی از آدم ها، به صورت ترکیبات و جملاتی تجلی می کند. داستان این کتاب هم در متن چنین حالتی صورت گرفت. پدری که دخترش در دانشگاه کابل تحصیل می کند، با شنیدن خبر حمله انتحاری به این دانشگاه؛ آتشی در جانش می افتد. بعد از تماسهای بسیار و پاسخ نگرفتن، از سر استیصال، جمله ای را به گوشی دخترش پیامک می کند و آن جمله این است «جان پدر کجاستی؟» جمله به ظاهر پرسشی است؛ اما پرسشی در کار نیست، چون مخاطبی ندارد. امیدی به پاسخ نیست؛ چون می داند کجاست. در این جمله عشق و درماندگی و عاطفه پدری در چارچوب جمله ای فشرده و آهنگین نمایان می شود و این همان تعریفی است که از شعر وجود دارد.
با انتشار پیامک «جان پدر کجاستی» در فضای مجازی، موجی از واکنش در بین ساکنان اقالیم زبان فارسی به راه افتاد. آنانی که به لطایف این زبان آشنا بودند، به عمق پیام عاطفی آن راه بردند و ابراز همدردی کردند. البته در این میان شاعران چنان که انتظار می رفت به علت نسبت مستقیمی که با زبان داشتند، گوی سبقت را از دیگران ربودند. سیلی از سروده های تازه از شاعران نام آشنا و ناآشنا سرایز شد. این نیم مصرع موزون حتی آنانی را که شاعر نبودند هم به وادی سرایش کشاند.

یکی از اشعار این کتاب بدین سان است:

حوصله گشته تنگ تر، جان پدر، کجاستی؟
درد رسیده پشت در، جان پدر، کجاستی؟

روز سیاه آمده، ماه به آه آمده
گشته سپیده دربه در، جان پدر، کجاستی؟

بس که زبانه زد شرر، از دل این زمینِ شر
ریخت ز آسمان جگر، جان پدر، کجاستی؟

عقل پر از جنون شده، قلبِ پرنده خون شده
گم شده باز بال و پر، جان پدر، کجاستی؟

برگ به برگ مرگ گل، نورِ امید گشته گل
خاک به سر شده سحر، جان پدر، کجاستی؟
این کتاب با ۲۰۰ صفحه، شمارگان هزار و ۲۵۰ نسخه و قیمت ۴۵ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1400/06/06
22:46:03
5.0 / 5
621
تگهای خبر: بازار , فضای مجازی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پرسی بلاگ