صالحی در اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی رسانه های دیجیتال:

فضای مجازی اگر از حقیقت فیزیکال جدا شود رویای صادقه نخواهد بود

فضای مجازی اگر از حقیقت فیزیکال جدا شود رویای صادقه نخواهد بود

به گزارش پرسی بلاگ دوازدهمین جشنواره ملی رسانه های دیجیتال عصر روز دوشنبه به صورت مجازی به کار خود پایان داد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، مراسم اختتامیه این جشنواره که با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر محمدرضا بهمنی رئیس مرکز فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اصغر امیرنیا دبیر دوازدهمین جشنواره ملی رسانه های دیجیتال و داوران آن با رعایت پروتکلهای بهداشتی برگزار شد شاهد حضور متفاوت برگزیدگان و مخاطبان خود بود.
به این ترتیب از 21 برگزیده بخش های مختلف این جشنواره با انتشار کلیپ معرفی آنان تقدیر گردید و همه برگزیدگان، دست اندرکاران حوزه فضای مجازی، مخاطبان و علاقمندان به جشنواره ملی رسانه های دیجیتال از بسترهای مجازی شاهد برگزاری اختتامیه آن بودند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: فضای مجازی، قدسیت زدا نیست/ تفکیک اطلاعات با سواد رسانه ای
در این مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تکیه بر لزوم گسترش سواد رسانه ای برای تفکیک اطلاعات درست از نادرست اظهار داشت: تجربه های دهه اخیر بخصوص دوره کرونا و برگزاری مناسبت های مذهبی در فضای مجازی نشان داد، این فضا قدسیت زدا نیست.
سیدعباس صالحی در اختتامیه مجازی دوازدهمین جشنواره ملی رسانه های دیجیتال، ضمن اشاره به وقوع حوادث مختلف در عصر مدرن اظهار داشت: ورود به عصر دیجیتال اتفاقات و تحولات جدیدی را به وجود آورده است. ترکیب اتفاقات عصر مدرن و پس از آن فضای عصر دیجیتال برای انسان و بشریت زیست تازه ای در حوزه زندگی فردی و اجتماعی پدید آورده است.
وی ضمن اشاره به شرایط جدید اظهار داشت: در حوزه های مختلف اتفاقات جدیدی رخ داد؛ در حوزه اقتصاد تولید پیشینی که مبتنی بر تولید انبوه در اقتصاد صنعتی بود تغییر نمود. در عصر دیجیتال این تولید انبوه به تولید مشتری محور و درخواستی تبدیل شد؛ عملاً اتفاق جدید در فرایند تولید از نقطه تقاضا شروع می شود نه بر اساس آنچه تولیدکننده تصور می کند باید تولید شود. در شاخه های دیگر حوزه اقتصاد هم در این دوران تغییرات شگرفی صورت گرفت و عصر دیجیتال در همه حوزه ها تغییر نمود و در حوزه رسانه، رسانه های اجتماعی جایگزین رسانه های جمعی شدند، کاربر جایگزین مخاطب در رسانه شد، رسانه ها کلاسیک تبدیل به چندرسانه ای شدند.
صالحی با اشاره تغییرات در حوزه سیاست و امنیت اظهار داشت: این بخش هم از تغییرات مصون نماند و مفهوم قدرت در عصر دیجیتال تغییر نمود و مبتنی بر داده و پردازش داده و اعمال مدیریت از راه داده ها شد. ازاین رو مفاهیمی که در عرصه سیاست و امنیت تعریف می شد، تغییرات قابل توجهی پیدا کرد، چونکه کانون اصلی آن تغییر ماهوی پیدا کرده بود.
وی با اشاره به اینکه این دوره را میتوان به پیش و بعد از سایبر تقسیم کرد، تصریح کرد: همواره دغدغه هایی وجود داشته است، تکثر و انباشت اطلاعات همچون این تغییرات است. سواد رسانه ای باید تفکیکی میان اطلاعات درست و غلط ایجاد نماید. یکی از دغدغه ها در این جشنواره هم همین مبحث بوده است تا با وجود تکثر اطلاعات، سواد مصرف هم وجود داشته باشد.
وی حقیقت کاذب را یکی دیگر از دغدغه های این دوران اعلام نمود و اضافه کرد: فضای مجازی با عنایت به همه حقیقت ها، اگر از حقیقت فیزیکال جدا شود، تبدیل به رویایی می شود که رویای صادقه نخواهد بود. اینجا دقیقا همان جایی است که فعالان حوزه مجازی باید حقیقت فیزیکال انسانی را تشخیص دهند که هم شامل حقیقت های تلخ و هم شیرین می شود. ارتباط با اماکن فرهنگی، گردشگری و خلاقیت و ارزش افزوده پیدا کردن این موارد است.
صالحی با اشاره به اینکه دنیای مجازی دنیای سراب گونه نیست، اظهار داشت: دنیای مجازی دنیای اتصال حقیقت مجازی با حقیقت انسان و فیزیکال است.
وی با طرح پرسشی در خصوص این که آیا میتوان فضای مجازی را با فضای قدسی و ارزشی نزدیک کرد و اظهار داشت: شاید با عنایت به مدرن بودن فضای مجازی به نظر برسد این فضا با فضای مناسک دینی و قدسی فاصله داشته باشد. اما تجربه های شکل گرفته در دوران اخیر بخصوص در دوره انتشار کرونا نشان داد این نگاه درست نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: دغدغه بعدی هویت است. فضای مجازی مرزها را در هم ریخته است. علاوه بر چهار دغدغه ای که در فضای مجازی داشتیم و همگی بر حق است؛ دغدغه پنجمی هم وجود دارد. بصری شدن یکی از خصوصیت های عصر مدرن و فاصله گرفتن از اطلاعات مکتوب است. در فضای مجازی متن ها کاهش و صوت و تصویر افزایش پیدا کرده است. عصر دیجیتال به این مورد شتاب زیادی داد و این وضع می تواند مخاطره جدی برای کتاب خوانی باشد در صورتی که بنا به فرموده مقام معظم رهبری کتاب منشا تمدن های بشری است.
صالحی بیان نمود: دغدغه پنجم این است که در این فضای دیجیتال کتاب چه می شود عصر دیجیتال هم پادزهرهایی پیدا کرد. عصر دیجیتال فرصت هایی بوجود آورده اما باید به دنبال حل دغدغه های ناشی از آن برویم.
رویکردهای جدید جشنواره ملی رسانه های دیجیتال می تواند الگوی جشنواره های مشابه باشد
همچنین اصغر امیرنیا در آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی رسانه های دیجیتال با بیان این مطلب که نگاههای جدید جشنواره ملی رسانه های دیجیتال می تواند الگوی جشنواره های مشابه باشد اظهار داشت: جشنواره رسانه های دیجیتال مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی با تلاش همکاران دلسوز، پرکار و ساعی در طول بیشتر از یک دهه فعالیت به حق جامع ترین، مهم ترین و باشکوه ترین رویداد حوزه فضای مجازی است که به بلوغ رسیده و دوازدهمین دوره خویش را تجربه نمود.
دبیر دوازدهمین جشنواره ملی رسانه دیجیتال ضمن اشاره به این که به علت شیوع بیماری کرونا به اجبار در سال 1399 جشنواره رسانه های دیجیتال با هدف قطع زنجیره کرونا برگزار نشد اضافه کرد: نیاز جامعه به آگاهی از جدید ترین دستاوردهای متخصصان داخلی در حوزه فضای مجازی با توجه به افزایش نقش سیستم های مبتنی بر وب در زندگی روزمره و تقاضا و اشتیاق مخاطبان، شامل تولیدکنندگان نشر و محتوا و کاربران فضای مجازی، مرکز را بر آن داشت تا با تعریف سازوکاری جدید مبادرت به برگزاری جشنواره نماید.
امیرنیا تصریح کرد: طرح اولیه جشنواره در بهمن ماه سال قبل با در نظر گرفتن موضوعات، قالب، پوستر و فراخوان با همراهی متخصصان و کارشناسان در جلسات متعدد، کلید خورد تا سال جاری با تفاوت های عمده ای برگزار گردد.
دبیر دوازدهمین جشنواره ملی رسانه های دیجیتال «برگزاری رویدادی کاملا آنلاین در سه بخش ثبت نام، داوری و برگزاری اختتامیه، تاکید بر نوآورانه، اقتصادمحور و درآمدزا بودن آثار و زمینه سازی عرضه دریافت تسهیلات به آثار برگزیده از راه صندوق کارآفرینی امید با هدف توسعه کسب و کارهای دیجیتال» را از تفاوت های جشنواره سال جاری با دوره های گذشته این جشنواره عنوان و اظهارامیدواری کرد که دوازدهمین جشنواره ملی رسانه های دیجیتال با نگاههای جدید به الگویی برای برگزاری جشنواره های مشابه تبدیل گردد.
وی با عرضه گزارشی از روند برگزاری این جشنواره اظهار داشت: برپایه تصمیم شورای راهبردی جشنواره، فراخوان در روزهای مبارک عید سعید فطر تا عید سعید غدیر خم – 23 اردیبهشت تا 17 تیرماه 1400- با انتشار خبرهای متنوع در رسانه های برتر، ارسال 60 هزار پیامک به فعالان فرهنگی و ارسال پیامک به ده ها میلیون کاربر ایرانسل و رایتل اعلام گردید.
امیرنیا افزود: در این زمان 1143 اثر در موضوعات «انقلاب اسلامی و مقاومت (با محوریت نقش شهید حاج قاسم سلیمانی)»، «خانواده و سبک زندگی»، «اقوام، فرهنگ محلی و گردشگری»، «مسجد و مناسک دینی»، «امید، تفریح و نشاط اجتماعی»، «سواد رسانه ای و زیست مجازی»، «حکمرانی و مدیریت فرهنگی» و «خدمات مطالعاتی، آموزشی و پژوهشی» که محورهای اصلی جشنواره بودند در چارچوب های برنامه های کاربردی، بازی های کامپیوتری، محتوا و هنرهای دیجیتال و سایت ها و شبکه ها اجتماعی در سامانه www.platzaar.ir بستر برگزاری دوازدهمین جشنواره رسانه های دیجیتال ثبت نام کردند.
دبیر دوازدهمین جشنواره ملی رسانه های دیجیتال تصریح کرد: بخش نخست داوری فنی آثار رسیده با حضور داوران صاحب نام و شناخته شده از 17 تا 22 تیرماه سال جاری انجام شد و بعد از آن داوری نهایی با هدف معرفی آثار برگزیده و با تکیه بر محتوای اثر ساخته شده از 22 تیرماه تا دوم مرداد صورت گرفت که بدین سان به تشخیص داوران تراز اول بخش های مختلف جشنواره 21 اثر بعنوان برگزیده و12 اثر بعنوان شایسته تقدیر دوازدهمین جشنواره ملی رسانه های دیجیتال انتخاب شدند که تا دقایقی دیگر با آنان آشنا خواهید شد.
امیرنیا ابراز امیدواری کرد این رویداد بزرگ که آیین اختتامییه آنرا سپری می نماییم آغاز راهی باشد برای تقویت تولید آثار قوی و اثرگذار و همینطور مرتفع ساختن مسایل و مشکلات و موانع تولید، درآمدزایی و رشد استعدادهای بالقوه در راه سازندگی و بالندگی انقلاب شکوهمند اسلامی.

کشور در گام دوم انقلاب، به جای «رسانه ملی» نیازمند «نظام رسانهای ملی» است/
نظام رسانهای مقتدر ضامن حرکت در گام دوم انقلاب
رییس دوازدهمین جشنواره ملی رسانه های دیجیتال با اشاره به اینکه حرکت جمهوری اسلامی ایران در گام دوم انقلاب، بدون یک «نظام رسانهای مقتدر» میسر نخواهد بود اظهار داشت: باآنکه سال قبل به علت شرایط خاص کرونایی این جشنواره برگزار نشد، اما سال جاری با طراحی متفاوت برای برگزاری مجازی، جشنواره دوازدهم برنامه ریزی و اجرا شد.
محمدرضا بهمنی با اشاره به اینکه در دنیای امروز و در شرایط تحولات نو به نوی جوامع بشری، «رسانه» به رکن کلیدی پیشرفت و عدالت و فراز و فرود تمدنها تبدل شده است اضافه کرد: توفیق اقتدار نظام رسانهای در گرو عوامل کلیدی گوناگونی چون «آیندهنگری، محیطشناسی و برخورداری از «استراتژی رسانهای قوی»، برخورداری از مرجعیت رسانهای ملی و فراملی، هوشمندی و بهرهمندی از ظرفیت فناوریهای نوپدید و اتکای به ظرفیت شبکهای مردمی (آن گونه که در مبانی فکری رهبران انقلاب جایگاه مردم به رسمیت شناخته شده) است.
رییس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی افزود: اجماع و رهگیری این عوامل کلیدی _که می توان بر این لیست افزود_ باآنکه با دشواریهایی همراه می باشد اما لزوم توجه به آنها انکارناپذیر است.
بهمنی تصریح کرد: با عنایت به آنچه گفته شد چنین عوامل و مولفههایی حکایت از آن دارد که در گام دوم انقلاب، کشور به جای «رسانه ملی» نیازمند «نظام رسانهای ملی» است. که لازم است مراکز سیاستگذای و تقنینی کشور، ضمن بهرهگیری از تجارب دهههای گذشته و با حفظ ظرفیت رسانهای فعلی کشور، برای این منظور تدبیر و تنظیمگری داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: در بین مجموعه عوامل یاد شده، «اتکای به ظرفیت شبکهای مردم»، شاه بیت استراتژی رسانهای نوین در کشور و راه اتخاذ موضع فعال و فوقفعال در تولید و نشر محتوا در فضای مجازی و حرکت به سمت اقتدار رسانهای است.
رییس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت ارشاد خاطرنشان کرد: رویدادهایی همانند جشنواره ملی رسانههای دیجیتال، صحنهای است برای نمایش گوشهای از ظرفیت مردمی در عرصهی رسانههای نوین و فضای مجازی. ظرفیتی که رکن آن جوانان خلاق، متعهد، سختکوش و حرفهای هستند.
وی اضافه کرد: این جشنواره که بحمدالله با بیشتر از یک دهه فعالیت، از وجاهت و اعتبار بالایی در بین فعالان و کسب و کارهای حوزه محتوا و خدمات فرهنگی برخوردار است، در دو دوره اخیر، علاوه بر توجه به ابعاد حرفهای و فناورانه، با تغییر رویکرد به محوریتبخشی به موضوعات فرهنگی دارای اولویت کشور و توجه به توسعه کسب و کاری برگزیدگان جشنواره، تلاش خویش را بر شناسایی برترینها و حمایت و شبکهسازی این سرمایههای پرارزش نهاده است و برای استمرار و تقویت این رویکرد در ادامه مسیر همگان را به یاری میطلبد.
بهمنی همینطور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: آخر جشنواره دوازدهم آغاز حمایت های وزارت ارشاد از برگزیدگان در حوزه کسب و کار است.
دوازدهمین جشنواره رسانه های دیجیتال
دوازدهمین جشنواره ملی رسانه های دیجیتال بعنوان بزرگترین رویداد شناسایی و معرفی آثار و فعالان فرهنگی، هنری و رسانه ای دیجیتال سال جاری در محورهای اصلی «انقلاب اسلامی و مقاومت (با محوریت نقش شهید حاج قاسم سلیمانی)»، «خانواده و سبک زندگی»، «اقوام، فرهنگ محلی و گردشگری»، «مسجد و مناسک دینی»، «امید، تفریح و نشاط اجتماعی»، «سواد رسانه ای و زیست مجازی»، «حکمرانی و مدیریت فرهنگی»، «خدمات مطالعاتی، آموزشی و پژوهشی» و «روایت کرونا در فضای مجازی» برگزار گردید.
«تولید و نشر، نرم افزارهای تلفن همراه، بازی های کامپیوتری و محتواهای دیجیتال» ۴ بخش این جشنواره بودند که برگزاری آن در بستر پلت فرم پلتزار انجام شد.
اسامی برگزیدگان این جشنواره به این شرح است:


تقدیر از خبرنگاران برتر حوزه رسانه های دیجیتال
همچنین در آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی رسانه های دیجیتال ضمن قدردانی از تلاشهای همه خبرنگاران و رسانه ها در انعکاس خبرهای این جشنواره از علی اکبر قزوینیان خبرنگار خبرگزاری ایرنا و آرزو فیروزفر خبرنگار خبرگزاری فارس که بیشترین همراهی و همکاری را با این جشنواره داشتند تقدیر گردید.


1400/05/12
11:53:10
5.0 / 5
980
تگهای خبر: آثار , آموزش , آنلاین , اجتماعی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پرسی بلاگ