انتشارات علمی و فرهنگی یك اثر فلسفی را تجدید چاپ كرد

راهنمای شوپنهاور برای سرگشتگان فلسفه

راهنمای شوپنهاور برای سرگشتگان فلسفه

به گزارش پرسی بلاگ دومین چاپ کتاب شوپنهاور نوشته آر. راج سینگ و ترجمه مهدی قنبری از مجموعه راهنمای سرگشتگان، توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر گردید.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، به نقل از روابط عمومی انتشارات علمی و فرهنگی، چاپ دوم کتاب «شوپنهاور» نوشته آر. راج سینگ و ترجمه مهدی قنبری در ۲۲۳ صفحه و بهای ۳۶ هزار تومان منتشر گردید. چاپ پیشین این کتاب سال ۹۸ به بهای ۲۵ هزار تومان انتشار یافته بود.
وقتی صحبت از آثار فلسفی به میان می آید، شاید کلماتی سخت در کنار نثری پیچیده به ذهن خطور کند، تصوری که چندان هم نادرست نیست؛ اما در بین فیلسوفان بوده اند نام هایی که سبک نوشتن به آرای فلسفی آنان جذابیتی دو چندان هدیه داده است.
آرتور شوپنهاور یکی از این نام هاست که نوشته هایش عاری از پیچ وتاب و استدلال های موشکافانه است؛ علیرغم این جایگاه شوپنهاور در فلسفه معاصر اروپا نه تنها انکارشدنی نیست، بلکه همگان بر تأثیرات بسیار او بر قلم و آرای فیلسوفان و نویسندگانی همچون نیچه، واگنار، تولستوی، تورگینف، پروست و ویتگنشتاین معترف اند. از همین روی نیاز مبرم به ارزیابی و تفسیر نظام فلسفی این اندیشمند آلمانی قرن نوزدهم همواره احساس می شود. همین احتیاج به بازشناسی شوپنهاور و البته سبک زندگی خاص او سبب گشته است تا درباره اش کتاب های فراوانی به رشته‌ی تحریر دربیاید.
«شوپنهاور» نوشته‌ی آر. راج سینگ را که مهدی قنبری ترجمه کرده، یکی از نمونه کتاب های خواندنی درباره فیلسوف بدبین قرن هجدهم است. این کتاب اولین بار در سال ۱۳۹۸ و ذیل مجموعه «راهنمای سرگشتگان» و در ۱۰ فصل از جانب انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد؛ در سرتاسر فصول آن سعی شده که حتی خواننده‌ی آماتور آثار فلسفی هم بتواند متن کتاب را درک کند.
نویسنده در فصل نخست، خطوط کلی زندگی شوپنهاور را از نو ترسیم کرده است تا اطلاعات مهمی دربارهه این حیات پر فراز و فرود را به خواننده نشان دهد؛ حیاتی که تا حدی اندوهبار، اما پر از جنبش و سرزندگی بود؛ در واقع این فصل بر سیر و سلوک فکری شوپنهاور و تلاشهای او جهت پاسخگویی به انتقادات درشت و ناروای دیگر زندگی نامه نویسان تمرکز دارد.
خط سیر اصلی کتاب که ناظر بر آرای فکری آرتور شوپنهاور است، اما از فصل دوم شروع می شود و تا آخرین فصل ادامه دارد؛ به نحوی که در این ۹ فصل موضوع هایی همچون اراده، تصور، رنج و پوچی، زیبایی شناسی و هنر، عشق، تفکر شرقی، اخلاق و عدالت، مرگ و در نهایت زهد، دیده می شود. بعضی از این موضوعات همچون عشق به ندرت مورد توجه دیگر فیلسوفان بوده و خود شوپنهار هم در جایی فریاد بر می آورد که: «من هیچ سلفی ندارم که بخواهم از او بیاموزم یا ردش کنم.» علاوه بر این نکته، در اغلب فصول تحلیل درخورملاحظه ای از منابع شرقی شوپنهاور به دست آمده و تفاسیر شوپنهاور از ودانتا و بودیسم با نظرگاه های متعدد تشریح شده است و در نتیجه شوپنهاورِ مجموعه راهنمای سرگشتگان به اجمال نشان خواهد داد که چگونه این فیلسوف، بعضی از مفاهیم شرقی را در نظام خودش می گنجاند و مدعی جایگاه یکی از اولین متفکران فرافرهنگی غرب می شود.
اما درباره جزئیات مباحث در فصل نه گانه کتاب باید اظهار داشت که نویسنده در اولین فصل از خود خطوط زندگی این متفکر را ترسیم می کند و درباره سیر و سلوک و شکل گیری نظام فکری او پاسخ هایی را عرضه می کند. در فصل دوم، کتاب سراغ طرح این مفهوم رفته که جهان در وهله نخست از تصورات سوژه تشکیل شده و در ادامه دیدگاه های شوپنهاور در این حوزه و هم مبحث دریافت، عقل و معرفت انسانی را تشریح می کند.
نویسنده در فصل سوم، خود موضوعات مورد تاکید شوپنهاور درباره اراده را مرور کرده که برمبنای وی او معتقد بوده که در نیرویی پویا و پایدار با نام اراده در همه موجودات وجود دارد. جنبه های رنج و پوچی زندگی مبحث فصل چهارم این کتاب است که در آن، نگاه این فیلسوف بدبین غرب، درباره مبحث زندگی مورد توجه قرار می گیرد و یکی از جدی ترین وجوه چرخش به شرق افکار وی را آشکار می سازد. داج سینگ در این بخش از کتاب کوشیده تا مسئله خودپسندی انسان و بی اعتنایی او به درد و رنج دیگران را مورد توجه قرار دهد.
نگاهی به نظریه های شوپنهاور درباره زیبایی شناسی هنر، معماری، نقاشی، درام و موسیقی مبحث پنجمین فصل از این کتاب است که در ادامه و در فصل ششم با مسئله بررسی مفهوم عشق رمانتیک میان دو جنس متفاوت در نگاه وی همراه می شود. در فصل هفتم این کتاب هم خطوط کلی پیوند اندیشه های این متفکر با تفکر شرقی بخصوص مفاهیم دانتا و بودیسم به تفصیل مورد بحث و توجه قرار گرفته و بعضی از مفاهیم شرقی در اندیشه او به شکلی نقادانه مورد واکاوی قرار گرفته است.
موضوع هشتمین فصل کتاب، تفسیر شوپنهاور از مفهوم اخلاقی معمول از نقطه نظر اراده است و در نهمین فصل هم دیدگاه او درباره مرگ و پیوندش با فلسفه و هم ایده هایش درباره هرگونه زندگی ممکن بعد از مرگ برای انسان مطرح گردیده است. کتاب در فصل پایانی خود هم این دیدگاه شوپنهاور را موردبحث قرار می دهد که انکار اراده اوج زندگی برتر اخلاقی و امکانی یگانه از هستی انسانی است.
در آخر باید اظهار داشت که کتاب شوپنهاور از مجموعه راهنمای سرگشتگان اثری است که می خواهد توصیفی آسان فهم از آثار و زندگی این فیلسوف را به دانشجویان و خوانندگان غیرمتخصص عرضه نماید و در عین حال تفسیری اصیل از این فیلسوف بدبینِ آلمانی را در اختیار دانشجویان حرفه ای قرار بدهد؛ البته قضاوت این که تا چه حد در این راه موفق بوده بر عهده مخاطبان اثر است.


منبع:

1400/04/26
15:14:42
5.0 / 5
954
تگهای خبر: آثار , انسانی , ترجمه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ