ظریف در مراسم جشن جهانی نوروز مطرح كرد:

در دنیا با مشكل فهم مواجهیم، نوروز زمان كنار رفتن كینه ها است

در دنیا با مشكل فهم مواجهیم، نوروز زمان كنار رفتن كینه ها است

پرسی بلاگ: وزیر امور خارجه كشورمان اظهار داشت: ما امروز در دنیا با مشكل فهم و شناخت مواجه هستیم. كشورهای میراث دار نوروز، نباید بین خود جنگ داشته باشند؛ بدین سبب نباید جنگی بین هند و پاكستان وجود داشته باشد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در مراسم جشن جهانی نوروز كه الان در سالن همایش های برج میلاد در حال برگزاری است، گفت: بیایید پیمان ببندید كه سرزمین مان و جهان را نوروزی نماییم. نوروز یك رویداد طبیعی نیست بلكه تحول انسانی است و آن چیزی است كه یونسكو در صدر برنامه های خود، آنرا قرار داده یعنی تغییر دیدگاه ها.
وی افزود: اگر اساسنامه یونسكو را بخوانید، با این جمله شروع می شود كه «چون جنگ در اذهان مردم شكل می گیرد، باید صلح را باز در اذهان شكل داد».
ظریف با اشاره به اینكه امروز ما در دنیا با مشكل فهم و شناخت مواجه هستیم، اضافه كرد: اگر ما با باد نوروزی، كینه ها، نامردمی ها و سلطه گری ها را به دور بیافكنیم، فرهنگ نوروز را جهانی كرده ایم. این وظیفه ما كشورهایی است كه میراث دار نوروز هستیم.
وزیر امور خارجه بیان كرد: ما نیاز داریم تفكر مبتنی بر قدرت، سلطه و استفاده از سلاح های مخرب را به تفكر گفت و گو و فراگیری، همراهی و همزیستی در خانه ها، جامعه، كشور و جهان تبدیل نماییم.
وی اظهار داشت: باید بپذیریم كه همگی در یك كشتی نشسته ایم. خشونت در خانه و جهان برای هیچ كسی امنیت به وجود نمی آورد.
ظریف اشاره كرد: میراث داران فرهنگ نوروز نباید بین خود جنگ داشته باشند. نباید بین هند و پاكستان، جنگ و درگیری وجود داشته باشد. باید بدانیم كه امنیت به قیمت ناامنی دیگران و پیشرفت به قیمت فقر دیگران، نه تنها نامطلوب، بلكه ناممكن است. باید پذیرفت كه در جهان به هم پیوسته، یا همگی به ساحل نجات می رسیم یا همه غرق خواهیم شد؛ چه غرق در بحران محیط زیست، چه غرق در فقر یا ناامنی.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: بیایید به همه دنیا از زبان ایران، سرزمین و فرهنگ نوروز بگوییم كه «با سلطه گری، صلح فراهم نمی شود». بیایید كه با رفتارمان نشان دهیم دوران سلطه به سر رسیده است.
وی اشاره كرد: نوروز، زمان كنار گذاشتن دل چركینی ها است؛ ما امروز به همدلی در منطقه نیاز داریم.
در این مراسم از یك ربات نقاش به نام «كمال الملك» كه توسط دانشگاه خواجه نصیر طراحی شده، رونمایی گردید.
آئین رونمایی از تمبر نوروز ۹۸ باز اجرا شد.
همچنین محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی كشور در سخنانی، از تأسیس موزه نوروز در آینده نزدیك آگاهی داد.

1397/12/09
16:03:43
5.0 / 5
5014
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ