تأثیر جانبی یك دارو در كاهش خطر مبتلا شدن به سرطان

تأثیر جانبی یك دارو در كاهش خطر مبتلا شدن به سرطان

به گزارش پرسی بلاگ بر مبنای مطالعه جدیدی که نتایج مصرف استاتین را برای یک دوره چهار ساله پیگیری کرده است، تجویز داروهای استاتین برای بیماران مبتلا به نارسایی قلبی می تواند خطر ابتلای آنان را به سرطان و مرگ ناشی از سرطان کم کند.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، این مطالعه که در مجله قلب اروپا (European Heart Journal) انتشار یافت، نشان داده است در مقایسه با کسانی که استاتین مصرف نکرده اند، کسانی که از این داروها استفاده می نمایند، ۱۶ درصد کمتر احتمال مبتلا شدن به سرطان دارند. همینطور احتمال مرگ بر اثر سرطان هم در کسانی که استاتین مصرف می کنند، ۲۶ درصد کمتر است.
تحقیقات قبلی نشان داده است تعداد زیادی از بیماران مبتلا به نارسایی قلب، به سرطان مبتلا می شوند.
متخصصان این پدیده را ناشی از عوامل مشترک بین سرطان و نارسایی قلبی می دانند که سازمان ملی بهداشت انگلیس آنرا ناتوانی قلب در پمپاژ کافی خون در بدن تعریف می کند.
این عوامل مشترک، شامل التهاب و برخی زمینه های ژنتیکی است.
با این وجود، این مطالعه مبتنی بر مشاهده وضعیت بیماران قلبی که بیشتر از ۸۷ هزار نفر را در هنگ کنگ بررسی نموده است، بزرگ ترین تحقیق از این نوع جهت بررسی ارتباط مستقیم بین استفاده از استاتین و خطرات در رابطه با پیشرفت سرطان و مرگ ناشی از سرطان در بین بیماران مبتلا به نارسایی قلبی است.
به گزارش ایندیپندنت، استاتین ها داروی مهار HMG-CoA ردوکتاز هستند که برای کاهش چربی خون تجویز می شود و به کنترل بیماری قلبی و کاهش مرگ و میر افراد مبتلا به بیماری های قلب وعروق کمک می نماید. از این دسته از داروها معمولاً برای کاهش کلسترول هم در درمان بیماران مبتلا به کلسترول بالا استفاده می شود.
منبع:

1400/04/06
11:12:00
5.0 / 5
1016
تگهای خبر: بیماری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
پرسی بلاگ