كشف ۹۰ درصد تریاك جهان توسط ایران

كشف ۹۰ درصد تریاك جهان توسط ایران

به گزارش پرسی بلاگ نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در تهران اظهار داشت: بر اساس گزارش سالانه مواد مخدر ۲۰۲۱، در سال ۲۰۱۹ ایران کشفیات ۹۰ درصد از تریاک جهان، ۲۰ درصد از هروئین جهان، ۷۲ درصد از مورفین جهان و ۵ درصد از حشیش جهان را به خود اختصاص داد.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، فدولوف در نشست تخصصی مجازی که به منظور گرامیداشت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، اظهار نمود: جمهوری اسلامی ایران، به علت همسایگی با افغانستان، یکی از مسیرهای اصلی قاچاق مواد مخدر از افغانستان به مقاصد مختلف سوم، بخصوص اروپا، بوده است. بر اساس گزارش سالانه مواد مخدر ۲۰۲۱، در سال ۲۰۱۹ ایران کشفیات ۹۰ درصد از تریاک جهان، ۲۰ درصد از هروئین جهان، ۷۲ درصد از مورفین جهان و ۵ درصد از حشیش جهان را به خود اختصاص داد. بر طبق این گزارش جدید، تنها بزرگترین مسیر قاچاق هروئین همچنان مسیر بالکان است که در آن مواد افیونی از افغانستان به جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، کشورهای بالکان و مقاصد مختلف در اروپای مرکزی و غربی قاچاق می شود.
وی ادامه داد: دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در طول دو دهه اخیر همکاری قوی با دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف همچون ظرفیت سازی نیروهای انتظامی ایران داشته است و همواره مساعدت فنی به دولت جمهوری اسلامی در زمینه مقابله با قاچاق غیر قانونی مواد مخدر و مواد پیش ساز فراهم نموده است.
فدولوف با اشاره به اینکه در زمینه مدیریت مرزها و کنترل مواد مخدر، دفتر UNODC در جمهوری اسلامی ایران همواره از حمایت و همکاری نزدیک ستاد مبارزه با مواد مخدر بهره برده است، اظهار داشت: ما همینطور مفتخریم که از راه جلسات تخصصی متنوع و فراهم آوردن حمایت فنی به منظور تقویت ظرفیت و دانش نیروی انتظامی ایران در زمینه امنیت مرز هوائی و تحلیل اطلاعات، با پلیس مبارزه با مواد مخدر، پلیس فرودگاه، پلیس مهاجرت، وزارت کشور، و سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران همکاری کرده ایم.
نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در تهران همینطور بیان نمود: دفتر UNODC در ایران، در طول سال ها، مراکز تربیت سگ پلیس مبارزه با مواد مخدر و سازمان گمرک را با فراهم آوردن مساعدت فنی، سگ های مواد یاب و آموزش سگ ها و کاربرها، با هدف افزایش ظرفیت عملیات و تحرک تیم های سگ های مواد یاب در گمرک و پلیس ایران، حمایت کرده است.
وی ضمن اشاره به این که برای نخستین بار در ایران و پیرو اعلام برنامه اصلاح توسعه سازمان ملل متحد توسط دبیر کل این سازمان، دفتر UNODC، دفتر یونیسف و سازمان بهداشت جهانی در ایران با حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران و با حمایت مالی اتحادیه اروپادر دسامبر ۲۰۱۸ پروژه مشترک پیرامون "پاسخ به نیازهای نوظهور و ارتقاء مقاومت جامعه صدمه پذیر، با تاکید ویژه بر حفاظت کودکان، جوانان و زنان از صدمه های ناشی از مواد مخدر" را آغاز کردند، خاطرنشان کرد: این پروژه با رکن چهارم از سند چارچوب مساعدت توسعه سازمان ملل متحد – "کنترل مواد مخدر" که ریاست آن به صورت مشترک به عهده دفتر UNODC و ستاد مبارزه با مواد مخدر است، مرتبط می باشد.
فدولوف اظهار نمود: در سطح منطقه ای، ما به حمایت خود از ابتکار سه جانبه، بخصوص واحد برنامه ریزی مشترک در تهران میان افغانستان، ایران و پاکستان ادامه می دهیم. در سطح بین المللی، دفتر UNODC از حضور فعال و عضویت جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون مواد مخدر و سایر مکانیسم ها چند مشارکتی حمایت می کند.
وی افزود: در دسامبر ۲۰۱۹، دفتر UNODC از انتصاب مرکز مطالعات ملی اعتیاد ایران (INCAS) در تهران بعنوان "مرکز منطقـه ای تحقیق و ظرفیـت سازی"، با هدف فراهم آوردن بستری برای ارتقای همکاری منطقه ای و تقویت اجرای برنامه های علمی و مبتنی بر شواهد کاهش تقاضای مواد مخدر در ایران و در منطقه حمایت کرد. دفتر UNODC در ایران و من بعنوان نماینده کشوری دفتر UNODC به تعهدات خود در همکاری و پشتیبانی از تلاشهای قابل تقدیر و بسیار موفق کنترل مواد مخدر توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی ایران ضد جریان مواد مخدر و شبکه های جرائم سازمان یافته مواد مخدر پایبند می نماییم.
منبع:

1400/04/05
20:07:51
5.0 / 5
1050
تگهای خبر: آموزش , بین المللی , پلیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ