قرار نیست مدارس، حیاط خلوت موسسات كنكوری باشند

قرار نیست مدارس، حیاط خلوت موسسات كنكوری باشند

به گزارش پرسی بلاگ معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش ضمن اشاره به برخی مصادیق تعارض منافع در آموزش و پرورش اظهار داشت: تعارض منافع یکی از چالش های جدی است و امیدوارم دولت و وزیر آینده آنرا بعنوان خط قرمز درنظر داشته باشد.


ابراهیم سحرخیز در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این که دامنه تعارض منافع را نباید محدود به مدرسه داری مسؤلان کرد، اظهار داشت: سازمان های وابسته به آموزش و پرورش و دستگاههای تابعه باید مشمول قانون تعارض منافع قرار بگیرند. قانون مدیریت تعارض منافع همه بخش های کشور را در بر می گیرد.
وی ادامه داد: بعنوان مثال درباره صندوق ذخیره فرهنگیان باید اطلاعات صندوق شفاف و دقیق به استحضار اعضا برسد و مدیرانی که به کارگیری می شوند خودشان مصداق تعارض منافع نباشند. نباید مدیریت شرکتهای وابسته به صندوق را به یک گروه، قشر و استان خاصی بدهیم. بررسی ها نشان داده است برخی شرکتهای اقماری هنوز توسط مدیران بازنشسته اداره می شود و یا کسی که سال ها کار کرده به دلیل بستگی که به کارکنان ستادی داشته در بعضی شرکتهای وابسته نفوذ کرده است. این یک نوع رانت است که افرادی بدون احراز صلاحیت لازم به صرف داشتن ارتباط در بعضی شرکت ها منصوب شوند.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی هم همینگونه است و باید به تعارض منافع در این سازمان به صورت ویژه توجه کرد اظهار داشت: در عرصه تولید محتوا و کتب کمک درسی می تواند رانت هایی وجود داشته باشد چونکه مبحث به کنکور و آموزشگاه های خصوصی مرتبط می شود و نباید اجازه دهیم برخی مولفان موسسات کنکوری ارتباط بگیرند و از این رانت استفاده کنند.
سحرخیز افزود: بعنوان مثال، اگر مولفی کتاب درسی را پیش از این که بیرون بیاید در اختیار ناشری قرار دهد و کتب کمک درسی و کتاب کارش زودتر در بازار توزیع شود مصداق تعارض منافع است. قرار نیست مدارس حیاط خلوت موسسات کنکوری باشند؛ آن هم موسساتی که سود سرشاری از آموزش و پرورش می برند بدون آنکه مالیات بدهند. البته گویا به تازگی مجلس در اینباره مصوبه ای داشته که این موسسات هم مشول مالیات شوند.
وی به وجود تعارض منافع در بخش مدارس غیردولتی و مراکز یادگیری از راه دور هم اشاره نمود و اظهار داشت: بعنوان مثال صندوق کمک به موسسان مدارس غیردولتی دایر شده است و با وجود آنکه اعتباری از محل بودجه ۱۴۰۰ به آن اختصاص داده شده هنوز میان موسسان توزیع نشده است و شفافیت در این حوزه وجود ندارد. باید بخشنامه ها و قوانین مذکور بگونه ای اجرا شوند تا کسانی که در یک منصب مدیریتی فعالیت می نمایند خودشان منافعی در آنجا نداشته باشند، چونکه معلمان را آزرده خاطر می کند.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: تعارض منافع یکی از چالش های جدی است و امیدوارم دولت و وزیر آینده آنرا بعنوان خط قرمز درنظر داشته باشد و اجازه ندهد افراد ذینفع مدرسه دار و مانند آن، مسئولیتی بگیرند. صندوق ذخیره فرهنگیان هم باید مانند اتاق شیشه ای باشد و اجازه دهند معلمان حق مشارکت در انتخاب مدیران و حسابرسی از آن داشته باشند. بالارفتن اعتماد معلمان به صندوق ذخیره سبب می شود میزان اعضا افزایش یابد. ضمن آنکه باید کارایی صندوق افزایش یابد و فقط به درد بازنشستگی نخورد بلکه در دوران اشتغال هم مزیت هایی داشته باشد.
منبع:

1400/03/29
11:26:00
5.0 / 5
1119
تگهای خبر: آموزش , بازار , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
پرسی بلاگ