معاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی تاكید كرد

احتیاج به حضور زنان برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید

احتیاج به حضور زنان برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید

پرسی بلاگ: معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توانمندسازی بخصوص در حوزه زنان را یکی از موضوعات مهم دانست و تصریح کرد: برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید به حضور زنان نیاز داریم.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا ابراهیم صادقی فر در در کارگاه آموزشی توان افزایی و تاب آوری اجتماعی اظهارکرد: به رغم همه برنامه ها و دغدغه های اداری که طی سالیان اخیر در حوزه زنان وجود داشته است همچنان در این بخش کاستی هایی وجود دارد.

وی اشاره کرد: امروزه فقیر به کسی گفته می شود که توانمند نباشد ازاین رو باید تلاش نماییم تا این نقیصه را با رفاه مطلوب و کاهش فقر رفع نماییم.

صادقی فر همینطور اشاره کرد: آمارها نشان میدهد که به طور متوسط زنان ۲ برابر بیشتر از مردان در خطر مشکلات ناشی از بیماریهای روانی قرار دارند و متاسفانه همین اختلالات، کانون خانواده را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد ازاین رو باید برنامه ریزی های جدی دراین زمینه صورت بگیرد.

معاون فرهنگی - اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به امضای تفاهمنامه با سازمان نظام روان شناسی اظهار نمود: در آینده ای نزدیک «بهبان»هایی را در این عرصه آموزش خواهیم داد تا در بنگاه های ۵۰ تا ۵۰۰ نفره حضور یابند و مشاوره های لازم را عرضه کنند.

صادقی فر سلامت روان را یکی از موضوعات مهم خواند که باید در سطح بنگاه های اقتصادی کشور اجرا شود.

وی اشاره کرد: لزوم دارد مدیران اجرایی کل استان ها و بنگاه های اقتصادی در کشور اقدامات جدی بخصوص در حوزه زنان انجام دهند و به سمت افزایش توانمندسازی زنان حرکت کنند چونکه متاسفانه در حوزه زنان بی عدالتی هایی در حوزه هایی مانند آموزش، دستمزد، مهارت وجود دارد.

صادقی فر با اشاره به اینکه «مهارت زندگی» بسیار مغفول مانده است، اظهارکرد: به مهارت های فرزند پروری، همسرداری و... باید توجه بیشتری شود. در همین راستا معاونت فرهنگی اجتماعی، انیمیشن های آموزشی با مبحث خانواده تهیه کرده است که در سطح خانواده ها و بنگاه های اقتصادی کاربرد زیادی خواهد داشت.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه با افزایش مهارت باید از فقر درآمدی، مهارتی و.... پیشگیری نماییم، اشاره کرد: با توانمندسازی گسترده در سطح جامعه بطور قطع از معضلات خطرناک فرهنگی، اقتصادی و صدمه های اجتماعی جلوگیری کرده ایم و اگر نتوانیم فقر ناشی از توانمندسازی را رفع نماییم با خطر بسیار جدی روبه رو خواهیم شد و آموزش یکی از بهترین راه های رفع معضلات این بخش است.

صادقی فر با اشاره به مسکن دار شدن زنان بخصوص زنان سرپرست خانوار اشاره کرد: این مساله با جدیت دنبال خواهد شد و لوایح خوبی دراین زمینه آماده شده است.

حسن محمد صادقیان - مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - در ادامه این کارگاه آموزشی با اشاره به اینکه یکی از وظایف مهم دولت ها حفظ سلامت آحاد جامعه است، اشاره کرد: وزارت بهداشت تنها متولی ۲۵ درصد سلامت جامعه است و سایر دستگاه های اجرایی تا ۷۵ درصد در این بخش مسوول هستند.

وی با اشاره به اینکه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دو جنبه " کاهش حوادث و بیماریهای شغلی" و " مدیریت صدمه های اجتماعی "، مبحث سلامتی مورد توجه قرار می گیرد، اظهار نمود: ۹۰ درصد بیماریها و حوادث شغلی منشا انسانی دارد ازاین رو تمرکز روی آموزش کارگران و جنبه های نظارتی و بازرسی از اهمیت ویژه ای برخوردارست و کارفرمایان هم با تأمین ملزومات ایمنی، تجهیزات به روز و خارج کردن دستگاه های فرسوده باید وظایف خویش را به خوبی انجام دهند.

وی با اشاره به مدیریت صدمه های اجتماعی اشاره کرد: متاسفانه صدمه ها گسترش پیدا کرده است و قشر کارگر هم درگیر این صدمه ها همچون مصرف مواد مخدر شده اند که چندان زیبنده جامعه نیست. بر مبنای آمارها الان حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سطح کشور مصرف کننده مواد مخدر هستند که متاسفانه مصرف مواد به سمت زنانه شدن در حرکت است و زنان درگیری بیشتری پیدا کرده اند.

مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه مصرف مواد مخدر در بین قشر تحصیلکرده جامعه هم درحال بالا رفتن است، اظهارکرد: متاسفانه گرایش به مصرف مواد مخدر صنعتی درحال گسترش است و مصرف در بین جمعیت عمومی حدود ۵.۶ درصد است.

وی با اشاره به وضعیت سلامت روان جامعه اظهار نمود: بیشتر از ۲۰ درصد جمعیت عمومی از یک نوع بیماری رنج می برند که این آمار در بین زنان دو برابر بیشتر از مردان است.

صادقیان با اشاره به صدمه های شغلی زنان اظهار داشت: الان حدود دو و نیم میلیون زن سرپرست خانوار و نیم میلیون زن مطلقه در کشور وجود دارد که متاسفانه آنان هم با مشکلات زیادی روبرو هستند.

وی اضافه کرد: به صورت کلی در محیط های کاری زنان، تبعیض هایی از نظر درآمد و حقوق وجود دارد و ارتقای شغلی کمتر و دسترسی کمتری به فضاهای آموزشی و ورزشی دارند که خود هم مشکلاتی را به دنبال دارد.

زمینه های افزایش تاب آوری اجتماعی باید فراهم شود

همچنین در ادامه این کارگاه آموزشی وحیده نگین - مشاور وزیر رفاه در امور بانوان و خانواده - هم اظهار داشت: معاونت امور زنان ریاست جمهوری با وزارت کار موافقتنامه های زیادی همچون در حوزه امور تعاون، کارآفرینی و اشتغال، کاهش صدمه های اجتماعی و... داشته اند که به نفع جامعه هدف بوده است.

وی اشاره کرد: میانگین سطح دستمزد و کسور حق بیمه زنان در چند سال گذشته در بین گروه سنی ۲۵ تا ۴۰ سال نسبت به مردان بالا رفته است که نشان میدهد زنان با تخصص و تحصیلات بالاتر وارد بازار کار شده اند.

نگین اضافه کرد: با اینکه ۲۰ درصد بیمه شده های اصلی زن هستند ولی رشد زنان بالاتر بوده است و نشان میدهد زنان وارد بازار کار رسمی شده اند.

قوانین در حوزه زنان احتیاج به بازنگری دارد

در ادامه این کارگاه فاطمه ذوالقدر- مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی - اظهار داشت: طرح تاب آوری اجتماعی طرح جدیدی است ازاین رو برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید به حضور زنان نیاز داریم.

وی اشاره کرد: متاسفانه خیلی از زنان در جنوب کشور حقوق و درآمد متفاوتی نسبت به مردان دارند در صورتیکه پابه پای مردان کارمی کنند.

ذوالقدر اضافه کرد: قوانین در حوزه زنان احتیاج به بازنگری دارد و دراین زمینه باید نظارت و پیگیری های لازم صورت بگیرد.

در آخر این کارگاه چهار ساعته محمدکاظم متولی مصلی - پژوهشگر- پژوهش خود با مبحث "توان افزایی و تاب آوری اجتماعی " را عرضه کرد.

وی اظهار داشت: مشارکت حلقه مفقوده پروژه های توانمندسازی اجتماعی است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، متولی اشاره کرد: مشارکت کنشی آگاهانه، داوطلبانه و جمعی و سازمان یافته در امتداد تحقق اهداف، نیازها و منافع جمعی است.

منبع:

1400/03/21
20:03:53
5.0 / 5
956
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پرسی بلاگ