تاریخچه عملیات شهادت طلبانه فلسطین و حزب الله لبنان كتاب شد

تاریخچه عملیات شهادت طلبانه فلسطین و حزب الله لبنان كتاب شد

به گزارش پرسی بلاگ کتاب شهادت طلبان  تاریخچه عملیات شهادت طلبانه فلسطین و حزب الله لبنان نوشته حمید داوود آبادی توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر گردید.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، کتاب «شهادت طلبان» تاریخچه عملیات شهادت طلبانه فلسطین و حزب الله لبنان از مصاحبه اختصاصی با دبیر کل حزب الله تا رزمندگان مقاومت اسلامی توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر گردید.
مجموعه دوجلدی شهادت طلبان، نگاهی همه جانبه به تاریخچه علمیات شهادت طلبانه مختلفی دارد که در خلال سالهای مختلف در کشورهایی مانند لبنان و فلسطین، اجرا شده است؛ کشورهایی که همواره با جنگ داخلی درگیر بوده اند. علاه بر این، این مجموعه به زندگی شهدایی می پردازد که در راه آزادی و آزادگی، جان خویش را فدا کردند و نامشان را در تاریخ کشورشان ماندگار کردند. لبنان باوجودی که ۱۰هزار و ۴۵۳کیلومتر مربع مساحت دارد و جزو کوچک ترین کشورهای خاورمیانه به حساب می آید، تاریخی سرشار از جنگ داخلی، اشغال و مقاومت دارد. همین لبنان کوچک که برای ارتش اشغال گر صهیونیست دروازه‌ی جهنم محسوب می شد، برای آمریکا تجربه‌ی تلخ ویتنام را زنده نمود و کماندوهای چترباز فرانسه را نقره داغ کرد! صهیونیست ها با خیال سرکوب مسلمانان و اشغال لبنان به آن حمله کردند، غافل از اینکه همین کار روح مقاومت را در مسلمانان زنده کرد و سبب شد نخستین و بزرگ ترین شکست ها برای اشغال گران رقم بخورد.
حمید داوود آبادی جانباز و نویسنده نام آشنای ادبیات پایداری و مقاومت درباره جدید ترین اثر خود این گونه بیان می کند: «خیلی قبل از اینها با نام «لبنان» آشنا شدم. نام آن برایم همراه بود با عنوان زشت و کریهِ «جنگ داخلی». همواره لبنان و فلسطین را یکی می‏انگاشتم؛ به‏خصوص در جنگ و مبارزه‏ی هم‏شکل و قیافه‏شان! بهار سال۱۳۶۲ هنگامی که برای نخستین بار پای بر زمین لبنان گذاشتم، ناخواسته عاشق سرزمینی شدم که مسلمانانش به ایرانی‏ها اقتدا کرده بودند. چندین ماه بودن و زیستن در بین شیعیان آن وادی، شور و شعفم را دو چندان کرد. حضور در صحنه‏های جنگ ایران و عراق که بسیار مهم‏تر بود، سبب شد تا چند سالی از آن سامان دور اُفتم؛ ولی همواره اخبارِ حوادث آن‏جا را پی‏گیری می‏کردم و برایم اهمیتی خاص داشت. سرانجام بهار۱۳۷۴ زمانی باردیگر پا به لبنان گذاشتم که چند روزی بیشتر از عملیات استشهادی «صلاح ‏محمدعلی غندور» نمی‏گذشت. سخنان دل‏نشین «موسی احمد قصیر» یا همان «ابو احمدِ» خودمان، کار خودش را کرد؛ از همان سفر شروع کردم به جمع‏آوری اطلاعات در ارتباط با تاریخچه‏ی عملیات شهادت طلبانه. در خلال این مدت تا به امروز، حداقل سالی یک‏ سفر به لبنان داشتم تا اطلاعاتم را تکمیل کنم. از مصاحبه‏ی اختصاصی و طولانی با دبیرکل حزب الله گرفته، تا همراهی با رزمندگان مقاومت ‏اسلامی در محورهای عملیاتی. همه‏ی این سفرها بدون هرگونه همراهی و مساعدت معنوی و مالی سازمان‏ها، ارگان‏ها و... بود که شاید شیرینی کار در همین باشد. سرانجام خون مطهر شهدا ثمر داد و لبنان آزاد شد. بازدید از مناطق آزادشده به‏خصوص محل شهادت عزیزانی چون صلاح غندور، علی ‏اشمر، هیثم دَبّوق و... بسیار دل‏انگیز و پرارزش بود که قابل وصف نیست.»
این اثر به دو بخش متفاوت مقاومت در لبنان می پردازد: مقاومت ضد اشغالگران و مقاومت ضد مداخله گران.
۱ - مقاومت ضد اشغال‏گران:
مقابله با پیروزی های ایران در جنگ و نجات صدام حسین، توطئه ی مشترک بعثی-صهیونیستی برای حمله ی اسرائیل به لبنان و کشاندن ایران به معرکه، عملیات شهادت طلبانه ضد متجاوزین و اشغال‏گران صهیونیست در لبنان که به فرار آنها منجر گردید.
۲ – مقاومت ضد مداخله گران:
حضور نیروهای غربی آمریکا، فرانسه، انگلیس و ایتالیا به بهانه ی برقراری آتش بس و صلح؛ ولی در اصل برای نجات اسرائیل از گرداب لبنان و مقابله با مقاومت مردمی. مداخله ی غربی ها، بمب باران وحشیانه ی مناطق مسکونی مسلمان نشین بیروت را به همراه داشت و حمایت علنی آنها از متجاوزین صهیونیست، به مقابله ی ملت لبنان با آنها انجامید. عملیات شهادت طلبانه ضد پایگاه های دیپلماتیک و نظامی مداخله گران، بخش های مهم این برهه است. در هر دو بخش عملیات شهادت طلبانه ضد متجاوزان و همینطور ضد پایگاه های دیپلماتیک و نظامی مداخله گران بررسی شده است.

در ادامه بخشی از کتاب می آید:
برائت جویی اسرائیل
اسرائیل طی اطلاعیه ای، فالانژیست های لبنان را به ارتکاب جنایت در اردوگاه های فلسطینی متهم کرد. در این بیانیه که از جانب ژنرال رافائل ایتان، رئیس ستاد ارتش اسرائیل به مناسبت "روز غفران" خطاب به سربازانش انتشار یافت، آمده است: «نیروهای کتائب به نیت پاک سازی اردوگاه های فلسطینی از نیروهای تروریست، وارد آن جا شدند و بدون تفاوت قائل شدن بین زنان و مردان، پیران و کودکان، به وحشیانه ترین شکل ممکن بی گناهان را قتل عام کردند و این کار از بزرگ ترین جرائم ضدبشری است. ارتش اسرائیل بمحض اطلاع از کشتار افراد بی گناه، نسبت به پیشگیری از ادامه کشتار اقدام نمود.»
مجله تایم در روز ۲۱ فوریه ۱۹۸۳ در روایتی اشاره کرده بود که شارون با خانواده ی جُمَیِّل درمورد احتیاج به انتقام گیری فالانژیست ها از ترور بشیر جمیل مذاکراتی داشته است. درپی انتشار این مطلب، شارون در دادگاه های آمریکا و اسرائیل دعوی خسارت ۵۰ میلیون دلاری به سبب افترای وارد شده را اقامه کرد که هیئت منصفه مقاله را نادرست و افتراآمیز تشخیص داد. با این وصف، تایم دعوا را در دیوان عالی آمریکا به سود خود تمام کرد، چونکه شارون نتوانست سوء نیت نویسندگان مجله را آن چنان که به باعث قانون افترای ایالات متحده لازم بود، اثبات کند.
گزارش کمیسیون مک براید
سال ۱۹۸۲ (۱۳۶۱)، یک کمیسیون مستقل بین المللی تحقیق درمورد موارد گزارش شده ی نقض حقوق بین الملل توسط اسرائیل در طول تهاجمش به لبنان با ریاست "شان مک براید" شکل گرفت. کمیسیون ضمن تحقیق محلی در منطقه ی جنگ زده، اظهارات شاهدان را در لبنان، اردن، سوریه، انگلیس و نروژ مورد استماع قرار داد. دولت رژیم صهیونیستی حاضر به مشارکت در این کمیسیون نشد. گزارش کمیسیون با عنوان "اسرائیل در لبنان"، چنین نتیجه گیری کرد که نیروها یا مقامات اسرائیلی، مستقیم یا غیرمستقیم مسئول جنایات و سایر کشتارهایی هستند که گزارش شده توسط شبه نظامیان لبنانی در کمپ های پناهندگان در صبرا و شتیلا در مناطق بیروت در بین ۱۶ تا ۱۸ سپتامبر، رخ داده است.
موضع رژیم صهیونیستی
وحشیانه بودن این قتل عام و مسئولیت شارون و برخی دیگر از فرماندهان نظامی اسرائیل در وقوع و ادامه ی چند روزه ی آن، به قدری آشکار بود که حدود چهارصد هزار نفر اسرائیلی با برپا کردن تظاهرات خیابانی، این قتل عام وحشیانه را محکوم کرده و خواستار تحقیق برای تعیین نقش اسرائیلی ها در آن شدند.
کابینه ی اسرائیل طی اجلاس ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) خود، این بی رحمی را نتیجه عمل یک یگان لبنانی که از یک نقطه دورتر از مواضع ارتش اسرائیل وارد اردوگاه ها شده است، قلمداد کرد و کوشید تا هرگونه ارتباط خویش را با این کشتار، منتفی تلقی کند.
شهادت طلبان؛ تاریخچه عملیات شهادت طلبانه فلسطین و حزب الله لبنان از مصاحبه اختصاصی با دبیر کل حزب الله تا رزمندگان مقاومت اسلامی درقطع رقعی و دو جلد مصور و ۱۳۵۷ صفحه، به قلم حمید داوود آبادی به رشته تحریر درآمده و توسط انتشارات شهید کاظمی انتشار یافته است.

1400/03/12
22:59:57
5.0 / 5
1079
تگهای خبر: بین المللی , كتاب , مصاحبه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ