همسایه خانوم جان روایت پرستار احسان جاویدی از بوكمال رونمایی شد

دستور حاج قاسم برای رسیدگی به مردم بوكمال پس از فتح شهر

دستور حاج قاسم برای رسیدگی به مردم بوكمال پس از فتح شهر

به گزارش پرسی بلاگ سردار فلاح زاده اظهار داشت: حاج قاسم پس از فتح بوکمال نخستین دستورش این بود که به این مردم غذا برسد و اسکان داده شوند. درمانگاه ها و بیمارستان صحرایی راه اندازی بشود.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، مراسم رونمایی از کتاب «همسایه خانوم جان» عصر سه شنبه چهارم خرداد با حضور نویسنده کتاب زینب عرفانیان، احسان جاویدی راوی کتاب، احسان محمد حسنی؛ رئیس سازمان هنری رسانه ای اوج، سردار فلاح زاده جانشین سپاه نیروی قدس، حاج حسین یکتا، مادر شهیدان خالقی پور و تعدادی از خانواده های شهدای مدافع حرم و علاقمندان به ادبیات مقاومت در سازمان اوج اجرا شد. «همسایه خانوم جان» روایت پرستار احسان جاویدی از تجربه حضور در بیمارستانی در شهر بوکمال سوریه و خدمت رسانی در دل تکفیری هاست.
در ابتدای این برنامه سردار فلاح زاده ضمن تبریک سالروز آزادی خرمشهر و درود به شهدای دفاع مقدس و تبریک پیروزی مردم غزه و جبهه مقاومت اظهار داشت: خدا را شاکرم و حضورم در این مراسم فقط برای تشکر از آقای احسان جاویدی راوی محترم و سرکارخانم زینب عرفانیان نویسنده محترم است.
وی در ادامه اشاره کردند: ما در طول جنگ به فرماندهی امام راحل پس از عبور از عملیات های حصر آبادان و طریق االقدس، و هم چنین با نبرد خونین چزابه و عملیات فتح المبین و در نهایت عملیات بیت المقدس که با عبور از دو رودخانه کرخه و کارون، نهایتاً خرمشهر آزاد شد. کسانی که در آنجا دفاع کردند، کسانی بودند که خودرا ندیدند و فقط خدا را دیدند و خواسته خودرا نادیده گرفتند و خواسته ولی فقیه زمانشان را که امام زمانشان بود و ادامه سلسه ولایت الله بود را اجرا کردند و فرماندهانی مثل حسن باقری، شهید دکتر مجید بقایی، شهید مهندس مهدی باکری، شهید حسین خرازی، شهید احمد کاظمی و سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی در اینجا حماسه ساز بودند. اما اینها از خودشان چیزی نگفتند و خودشان را فاتح خرمشهر معرفی نکردند و امام هم زیبا فرمود: خرمشهر را خدا آزاد. در عملیات فتح المبین هم فرمودند: "من بر دست و بازوی شما رزمندگان اسلام که دست خدا بالای آنست، بوسه می زنم و بر این بوسه افتخار می کنم." واقعاً هم دست خدا بالای دست رزمندگان بود. امام هم چنین در عملیات بیت المقدس هم فرمودند: " من به شما رزمندگانِ قدرتمند اسلام که مملکت خدا را بر بال ملائکه الله نشاندید، درود می فرستم.

وی افزود: واقعاً هم همین بود چون رزمندگان و فرماندهان ما به غیر از خدا به چیز دیگری فکر نمی کردند. دقیقاً همان مطلبی که امام علی در بالای منبر کوفه فرمود: ما برای تحقق خواسته های خداوند و اجرای دستورات پیغمبر خدا به مصاف اقوام خودمان رفتیم و جنگیدیم و بعد هم از اصحاب خودشان گلایه کردند و گفتند: این مالک اشتر؟ این عمار؟ این ذواالشهادتین و بعد هم گریه کردن. در هر صورت تاریخ ورق خورد و رزمندگانی چون بسیجیان گمنامی که شاید هیچکس یادشان نکند و نامشان را نبرد اما برای پدر و مادرشان سردار پرافتخاری هستند چون پاره تنشان همین ها بودند. هم چنین سردارانی که برخی از آنها را نام بردم و بعضی هایشان را نه… اینها غیر از خدا چیز دیگری ندیدند و فقط برای اجرای دستورات خداوند متعال و دستورات ولی فقیه زمان خودشان که ادامه دستورات ائمه اطهار بود، جنگیدند و فقط فقط برای تحقق آموزه های دین جان و سر باختند و بسیاری از آنها حتی اسمی هم ازشان برده نمی گردد. یکی از آنها حاج قاسم بود که در طول جنگ هیچ وقت نگفت که ما فاتح خرمشهر بودیم و هم چنین در صحنه بوکمال که این کتاب قسمتی از آن حماسه های ماندگارش را به تصویر کشیده است تا نسل امروزی با آن آشنا بشود.
سردار فلاح زاده در مورد عملیات بوکمال اضافه کردند: رزمندگانی که در عملیات البوکمال و آزاد سازی این شهر حضور داشتند، هم غیر از خدا چیز دیگری ندیدند. ملاک این رزمندگان هم خدا و ترویج اسلام ناب محمدی بود. این رزمندگان رعبی که داعش در فضای مجازی به مردم وارد می کرد، دیده بودند، این رزمندگان دیده بودند که داعش چطور سه نفر را به آتش می کشد و چطور انسان ها را مرعوب می کردند…این رزمندگان دیده بودند که داعش چطور افراد را به ماشین می بندد و تکه تکه می کند و چطور کودک ۱۳ ساله را سر می برند و همه اینها را دیده بودند. بچه های فاطمیون، زینبیون، حیدریون و نیروهای دفاع وطنی سوری سنی مذهب که به مصاف داعش و النصره می رفتند، همه اینها را دیده بودند و به مصاف داعش رفتند. اینها رفتند و جانشان را فدا کردند تا جان عزیز مردم مسلمان در امان بماند و مکتب تشیع حفظ شود. در هر صورت عملیات بوکمال هم مانند عملیات بیت المقدس و آزاد سازی خرمشهر طرح و فرماندهانی داشت. در آزاد سازی خرمشهر فرماندهانی چون حسن باقری بودند و اینجا هم فرماندهی چون حاج قاسم سلیمانی را داشت. تنها فرق این بود که این عملیات مرکب بود. نیروهای حشد الشعبی به فرماندهی شهید ابومهدی المهندس بودند.

وی در ادامه درباره عملیات بوکمال اظهار داشت: این عملیات ۲۲ روز طول کشید تا شهر بوکمال آخرین قلعه داعش فتح شد و آنجا برخی از مردم بومی حضور داشتند و حاج قاسم مثل حلب که گفتند: به مردم آواره اش رسیدگی کنید، نخستین دستور ایشان هم این بود که به این مردم غذا برسد و اسکان داده شوند. درمانگاه ها و بیمارستان صحرایی راه اندازی بشود. یکی از نکاتی که در این کتاب بسیار عالی به آن پرداخته شده است، درمان و مداوای این مردم بومی بود. زمانی که به مردمی نگاه می کردی که مدت ها زیر شلاق شکنجه و ترس داعش زندگی کرده بودند، دل سنگ آب می شد و اشک چشم سرازیر می شد و ما اینها را با دو چشم سر دیدیم و حاج قاسم این دلسوزی کرد. اما درود و صد درود به بچه های بهداری چه نیروهای ثابت و چه نیروهای سیار و چه نیروهای بومی که رفتند از حلب و برخی از خانم های دکتر را آوردند و به این زنان رسیدگی کردند. اسلام یعنی همین. اسلام یعنی رسیدگی به فقرا و ایتام و این ثواب از همه چیز بالاتر است. سردار فلاح زاده در آخر صحبت های خود گفتند: این ثواب هم برای راوی این کتاب و نویسنده محترم که این رسیدگی به مسلمانان و هم نوعان را به خوبی به تصویر کشیده است، بطور قطع در نزد خدا محفوظ است.
در ادامه برنامه، کتاب با حضور خانواده های شهید رحیمی و خالقی پور رونمایی گردید. اما هدیه پرچم ضریح حضرت زینب به این مراسم هم از نکات قابل توجه این مراسم بود.
مادر شهیدان خالقی پور پس از رونمایی کتاب در چند جمله گفتند: من برای همه جوانها آرزو دارم و همیشه عرض کردم که ان شالله در جوار حضرت صاحب الزمان در زمان ظهور باشیم و به ایشان خدمت نماییم و بعد به شهادت برسیم.

هم چنین مسئول انتشارات شهید کاظمی پنج انگشتر شهید حاج قاسم سلیمانی را بعنوان هدیه به افراد مورد تقدیر در این مراسم هدیه دادند، درادامه از مادر شهیدان خالقی پور و همسر شهید رحیمی، همسر مدافع حرم و راوی کتاب احسان جاویدی، حاج حسین یکتا و نویسنده کتاب زینب عرفانیان توسط احسان محمد حسنی رئیس سازمان رسانه ای اوج تجلیل به عمل آمد.
در ادامه برنامه حاج حسین یکتا فعال فرهنگی و راوی دفاع مقدس به کتاب های قبلی این نویسنده اشاره نمود و آشنایی با خانواده شهیدان خالقی پور اشاره نمود. هم چنین در مورد کتاب همسایه های خانوم جان اشاره کرد: این کتاب یک نوع نگاه انسان دوستانه را به تصویر کشیده است.
این فعال دفاع مقدس در این مراسم اظهار داشت: همسایه های خانوم جان روایتی است از جوانهایی که پرچم ایران را در قلب قلمرو خیالی داعش بالا بردند و با خونشان پایش ایستادند. آنها که برای ایران آبرو خریدند ولو با فروختن باارزشترین یعنی جانشان. این کتااب روایتی است از سربازان مکتب حاج قاسم، روایتی از نبردهای زیرین سوریه، روایتی از اخلاص و سبک نبردشان. سبک برخوردشان با اسیر و خدمت به همسایه های خانوم جان. همسایگانی هر چند بی معرفت به حق همسایگی و اسیرتفکرات معاندانه ای داعش. روایتی در بین آتش های خشونت بار داعش و سوت خمپاره ها کمتر شنیده شد. روایتی از تفاوت های جبهه حق و باطل.

در اختتام این مراسم احسان جاویدی راوی این کتاب ضمن تشکر از مریم عرفانیان و نشر شهید کاظمی اشاره کردند که حضورشان در سوریه توفیقی بوده است و چند جمله به مدح دوده در این مراسم پرداختند و گفتند من روضه خوان دوده هستم.


منبع:

1400/03/05
12:10:08
5.0 / 5
1064
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ