توسط نشر افكار؛

پیمانكاران اعتراض منتشر گردید

پیمانكاران اعتراض منتشر گردید

کتاب پیمانکاران اعتراض با عنوان فرعی چگونه سرمایه داری از کنش گری مدنی کسب وکاری سودآور می سازد نوشته پیتر دووِرن و جانِویو لابرن توسط نشر افکار منتشر گردید.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، کتاب «پیمانکاران اعتراض: چگونه سرمایه داری از کنش گری مدنی کسب وکاری سودآور می سازد» هفتمین مجلد از مجموعه «اقتصاد سیاسی» نشر افکار، با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۲۵۵ صفحه و بهای ۷۵۰۰۰ تومان انتشار یافته است.
این کتاب با نام Protest Inc: The Corporatization of Activism به قلم پیتر دووِرن (Peter Dauvergne) و جانِویو لابرن (Genevieve LeBaron) که سال ۲۰۱۴ در نشر پالیتی انتشار یافته بود. مترجم فارسی این اثر نیکزاد زنگنه است.
بنا بر مقدمه مولفان «بسیاری از کنش گرانی که در سازمان های مدافعه گری بزرگ فعالیت می نمایند، حالا با زبان خوشایندِ بازار سخن می گویند. آنها خواهان نسخه ملایم تری از سرمایه داری هستند؛ خواهان تجارت منصفانه، گواهی نامه ها و بوم بازارها. بازار شایعه و همهمه درباره کمک های ستارگان راک و سخاوتمندی میلیاردرها داغ است. چاره مشکلات جهانی به کارزارهای «خرید اخلاقی» ختم می شود: اعطای برند به حرکت های اجتماعی و فروشِ احساس «کار خوب انجام دادن» به «طبقه کاپوچینو.»... بزرگ ترین سازمان های مدافعه گری جهان سرمایه گذاری، اموال و گردش سود میلیارد دلاری خودرا از دفاتر مرکزی لندن، نیویورک، آمستردام و واشنگتن دی. سی مدیریت می کنند. این پول ها برای اهدافی هزینه می شوند که تعداد کمی از افراد با آنها مشکل دارند. چه کسی نمی خواهد وضعیت سلامت و توسعه فقیرترین مردم دنیا بهبود یابد یا از محیط زیست جهانی یا حقوق بشر حمایت کند؟
مشارکت در اقتصاد «ایجادِ تغییر» هزینه بر است؛ با این وجود درآمد و دارایی های سازمان های کنش گری در سراسر جهان درحال افزایش است و برخورداری از بودجه های صدها میلیون دلاری رواج فراوانی دارد. این سازمان های کنش گری نه فقط مثل اَبرشرکت ها خرج می کنند، بلکه بصورت فزاینده ای از سرمایه گذاری های راهبردی برای بسط اقدامات خود استفاده می نمایند. خرید سهام و مستغلات اقدام متعارفی است. حتی تعداد اندکی از آنها در پی کسب بازده قوی، در مورد محصولات مالی پرمخاطره دست به قمار می زنند. بدون شک زمانی که کارل مارکس در ۱۸۶۷ سرمایه داران را برای آن که تمام وقت گرفتار کسب عایدی بیشتر هستند، سرزنش کرده بود - «انباشت کنید، انباشت کنید؛ این است موسی و پیامبران شما.» - هیچ گاه تصور نمی کرد که روزی سازمان های کنش گری هم مانند سرمایه دارها اینگونه به انباشت روی بیاورند.»
دوورن و لابرن این کتاب را در شروع دوره افول جنبش «اِشغال وال استریت» آنرا نوشته اند. آقای دوورن استاد روابط بین الملل در دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا است و آثار مختلفی درباره جنبش های زیست محیطی دارد. خانم لابرن هم بتازگی کتاب دیگری درباره چرایی و چه بایدی افول دولت های چپ گرا منتشر نموده است.
نیکزاد زنگنه در پیش گفتاری بر ترجمه، درباره مشکله (پروبلماتیک) کتاب چنین آورده است: «امروزه جنبش های اجتماعی جدید - بعنوان یکی از برجسته ترین شیوه ها برای تغییر وضع موجود در نیم قرن گذشته - به صدها خرده جنبش، کارزار و حرکت مختلف تقسیم شده است. سوژه زدایی از عامل انسانی مبارزه و فروکاستن آن به یک هویت خُرد مجازی سبب شده که کنش گری به «فعالیت از زیر لحاف» و «کلیک گری» تبدیل گردد. بنظر می رسد تغییرات ِ این عصر مقرر است از دامنِ بازنشر مطالب، هشتگ ها و توفان های شبکه های اجتماعی پا بگیرد. کارمندان سازمان ملل، کنش گران حقوق بشر، سلبریتی های دنیای مُد، ورزش یا سینما از پشت همه تریبون های موجود درباره امکان ایجاد دنیای بهتر صحبت می کنند و جنبش ها و کارزارهای رنگارنگ مجموعه ای از کنش های مختلف را تدارک می بینند و به مشتریان خود عرضه می کنند.»
بنا بگفته مترجم، این کتاب، «نقد نظریِ مختصر اما مستدل ایده مسلط «تغییر» و بازوهای اصلی آن - با تمرکز بر اَبرشرکت ها - در دنیای امروز است. این نقد با نگاهی تاریخی و مستند به وصلت تحمیلی ایده نوع دوستی (یعنی چیزی که نولیبرالیسم اصرار دارد بعنوان رانه ی تغییر به ما تحمیل کند) با بنگاه اقتصادی ( بعنوان یکی از قوی ترین و متمرکزترین اهرم های دستگاهیِ موجود) می پردازد؛ پیوندی که با هدف پوشاندن نقش مستقیم دستگاه در احیا و تعمیق نابرابری های افسارگسیخته فعلی انجام شده است و به زعم نویسندگان طی فرآیندی بلندمدت اتفاق افتاده که شامل هزینه تراشی برای مخالفت، خصوصی سازی زندگی اجتماعی، نهادینه سازی کنش گری و در نهایت اَبرشرکتی سازی کامل نظم جهانی می شود.»
نیکزاد زنگنه که دانش آموخته کارشناسی ارشد مطالعات فرهنگی در دانشگاه علامه است، قبل از این کتاب «تاریخ سیاسی زنان: مبارزات طبقاتی و جنبش آزادی خواهی» از تونی کلیف را ترجمه کرده و همین طور زندگی نامه این متفکر و پژوهشگر چپ گرای ضداستالینیست و یهودی ضدصهیونیست در دست ترجمه دارد.

1400/02/31
19:05:56
5.0 / 5
1045
تگهای خبر: آثار , اجتماعی , انسانی , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
پرسی بلاگ