یادداشت مهمان؛

نقدی به بخش كتاب نمایشگاه قرآن

نقدی به بخش كتاب نمایشگاه قرآن

به گزارش پرسی بلاگ، با چه بهانه ­ای؟ به این ادعا که کد دیویی مناسب نیست! گفتم خب، صفحه فیپا و معرفی را نگاه کنید، تماماً دفاع مقدس یا مبحث عترت است! گوششان بدهکار نیست و به راستی اینان را خوارج کتاب می ­نامم.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و اندیشه: با گذشت چند روز از برگزاری نمایشگاه مجازی قرآن، جعفر سید مدیر انتشارات آشنایی یادداشتی انتقادی درباره سازوکار پذیرش کتاب برای فروش در این نمایشگاه مجازی نوشته و آنرا برای انتشار در اختیار مهر قرار داده است. خبرگزاری مهر ضمن انتشار این یادداشت، حق پاسخگویی نهادی که مدیر انتشارات آشنایی انتقادات خویش را نسبت به آن مطرح کرده، محفوظ می داند. بیان این نکته هم الزامی است که تا زمان انتشار این مطلب، اجازه عرضه بعضی از عناوین نام برده در یادداشت پیش رو، به قول نگارنده در نمایشگاه مجازی قرآن صادر شد اما اصل مشکل همچنان پابرجا بود.
مشروح متن جعفر سیّد در ادامه می آید:
در اولین نمایشگاه مجازی کتاب کتاب تهران که بهمن ماه ۱۳۹۹ برگزار شد خانه کتاب، به ظاهر ناشران را در سایت نمایشگاه به چند گروه عمومی، آموزشی و دانشگاهی، کودک و نوجوان، دیجیتالی و کتاب های خارجی تقسیم بندی کرده بود و صورت قضیه امیدبخش بود و جای تشکر داشت. بنده هم با ۲۷۴ عنوان کتاب ثبت شده طبعاً کتاب هایم باید در دو گروه عمومی و کودک و نوجوان شرکت می داشت. تا اینجای قضیه همه چیز طبیعی به نظر می رسید.
دو سه روز گذشت و دیدم جز کتاب کودک، استقبالی از کتاب های عمومی نشرم صورت نمی گیرد. با خود گفتم شاید مردم نا امید شده اند و از کتاب مثل چهره های سیاست پیشه روی برگردانده اند، اما در خبرها از گزارش مدیر خانه کتاب خواندم که دو روز اول چند میلیارد کتاب خریداری شده است. برای آزمایش خودم بعنوان خریدار وارد سایت نمایشگاه شدم و بخش عمومی را باز کردم و دیدم ۸۱ صفحه و در هر صفحه بیشتر از ۱۵ آرم ناشر بود که اگر هر یک از آن نام ناشران باز می شد کتاب های عمومی آن نشر با توضیحات شناسنامه ای قابل مشاهده بود. باز تا اینجا هم طبیعی به نظر می آمد.
از صفحه یک بخش عمومی تا آخرین یعنی صفحه ۸۱ تمام اسامی ناشران عمومی را دیدم اما هیچگاه نام نشرم مشاهده نشد! برای اجتناب از خطای چشمی برای دومین و سومین بار هم از ابتدا تا آخر به ناشران عمومی نظر انداختم و اطمینان یافتم که از جانب خانه کتاب اشتباه محرز صورت گرفته است. البته اگر کسی نام نشرم را جستجو می کرد می توانست تمام کتاب های نشرم را ببیند اما این کافی نبود. چون مردم نام همه ناشران را نمی شناسند و انتظار داشتم نام نشرم مثل نام دیگر ناشران در بخش عمومی دیده شود. مضافاً به اینکه اسامی برخی ناشران در عمومی چند بار تکرار می شد و بدتر از این نام یک ناشر بزرگ کمک آموزشی و یک ناشر بزرگ کودک و نوجوان در بخش عمومی هم (که نباید حضور می داشت) بارها دیده شد.
سه روز از نمایشگاه گذشته بود طبعاً باید با اولین تماس تلفنی سایت اصلاح می شد، اشخاصی که برای ایام نمایشگاه به خدمت گرفته شده بودند با صداقت و حسن نیت بودند اما ابتدا بی اطلاع می گفتند امکان ندارد و من هم هربار به آنان می گفتم شما نام نشرم را در میان ناشران عمومی که بیشترین آمار کتاب هایم را تشکیل می دهد، پیدا کنید و من به شما جایزه نقدی می دهم. روزها می گذشت و آنها هم به اصرار من بخش ناشران عمومی را نگاه کردند و نیافتند و حق را به من می دادند. بانوی کارمند چند روز به خدمت گرفته آنان، به قدری با وجدان و عاطفی بود که از این بی عدالتی به گریه افتاد و جوانی دیگر اظهار داشت: «همین مدت کم که اینجا هستم خیلی حق و ناحق دیدم.» حتی رجوع حضوری من و دیدار با تهیه کننده سایت او را مجاب به تصحیح خود نکرد و با رفع تکلیف میگفت: «ممکن است تا روز آخر نام نشر تو دیده نشود و نشر دیگری در یک روز بارها دیده شود!!» البته این یک نگاه غیرعلمی برای رد گم کردن بود. مدیر سایت میتواند با تعریف هایی در سامانه، درصد دیده شدن ناشری را بالا ببرد و یا نشری را محدود و حتی امکان دیدن را به صفر برساند. که برایم چنین شده بود.
خلاصه نمایشگاه اول با همین ترفندهای خانه کتاب به پایان رسید و احقاق حق صورت نگرفت و از نشر من با ۲۷۴ کتاب تنها ۱۷۹ کتاب و بیشتر کودک و نوجوان خریداری شد و درخواست دیدار با مدیرعامل جدید خانه کتاب داشتم که نه او و نه معاونش خویش را پاسخگو ندانستند و حتی به نامه مستندم جوابی ندادند. آنها باید بدانند به اعتبار وجود ناشران حضور آنان معنا پیدا می کند نه جلسه در باره ناشران خارجی!!
از آنجا که در گذشته هم با من بدرفتاری شده و خانه کتاب خویش را دستور دهنده و صاحب کار و ناشران را عمله و اکله خود می دانند. می خواهم با نقد خود برخی از کوتاهی کاران و مغرضان را به وظایفشان آگاه کنم. نه نیت مالی دارم و نه جویای نامم، بلکه خادم کوچک فرهنگم و احساس وظیفه خویش را بیان می کنم. این قصابی چه خدمتی برای کتاب است؟! تا کسی انتقاد کند توهین می کنند و خویش را پشت پرده ایزوله کرده اند و هر بلایی به سر کتاب می آورند.
***
اما دومین نمایشگاه مجازی در ارتباط با کتاب های قرانی و دینی و کتاب های دفاع مقدس است. خب ۶۸ عنوان از کتابهایم مرتبط بود اما دیدم فقط ۴۷ عنوان را شرکت داده اند. با چه بهانه ای؟ به این ادعا که کد دیویی مناسب نیست! گفتم خب، صفحه فیپا و معرفی را نگاه کنید، تماماً دفاع مقدس یا مبحث عترت است! گوششان بدهکار نیست و به راستی اینان را خوارج کتاب می نامم. امام علی ضد السلام فرمود: قرآن های روی نیزه را ملاک ندانید من قرآن ناطقم اما خوارج چشم بصیرت نداشتند. خود کتاب، فریاد می زند که موضوعش دفاع مقدس یا خاندان علیهم السلام است، با چه زبانی باید به معاون لجوج خانه کتاب فهماند وقتی خویش را به خواب می زند و نمی خواهد بیدار شود؟؟!!
اگر مغرض نباشند باید بگوییم روی کتاب اقل شناخت را ندارند. اینجاست که مولانا می فرماید:
تو به صورت رفته ای گم گشته ای
زان نمی یابی که معنا هشته ای
یعنی به ظاهر کد دیویی توجه می کنی ولی به مضمون کتاب که در خود مبحث لیست نویس آمده، نمی اندیشی!! باردیگر به جای پاسخ توهین کردند. باید اظهار داشت: کد دیویی را چه کسی صادر کرده؟ لیست نویس کتابخانه مرکزی! آیا او علامه دهر است و علم غیب دارد؟؟ خیر او هم گاه به علت حجم و تنوع آثار اشتباه می کند. چند صفحه را نگاه می کنند و کد می نویسند و بارها اشتباهات فاحش آنان را گفته ام و تصحیح کرده اند اما کد دیویی را شناختی ندارم که بگویم! شما خود ببینید کتاب هایی که از نشرم بازمانده، خود قضاوت کنید:
۱- مناقب و مراثی خاندان عصمت و طهارت (ع) این کتاب اگر در ارتباط با عترت نیست، پس چیست؟ در صورتی که لیست نویس آنرا کد شعر داده است!
۲- روزهای سخت جنگ که اختصاصاً در ارتباط با جنگ است؛ «آفتاب آمد دلیل آفتاب» و بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس آنرا خرید کرده است اما کلیشهای برخورد و کتاب را حذف کردهاند.
۳- موج انفجار (فیلمنامهی دفاع مقدس) تماماً دفاع مقدس است.
۴- از دیرباز با یمن (با مضمون خیانتهای آل سعود در کشتار مردم یمن و برخورد با ایران به همراه تاریخچه وهابیت) مورد تقدیر دفتر مقام معظم رهبری. توضیح اینکه فیپا نویسی به علت حجم آثار دریافتی لیست مختصر نگاشته و ازاین رو کد دیویی ندارد.
۵- قناعت و مناعت در ادب پارسی (با اشاره به مستندات قرآنی و عرفانی همراه با لیست اعلام قرآنی) مورد تحسین دکتر محمدرضا سنگری داور چهل سال ادبیات انقلاب اسلامی در آیین نقد و بررسی این کتاب.
۶- ای کاش همه مثل پدرم بودند (با مضمون جنگ و شهید) اختصاصاً دفاع مقدس و مورد خرید بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس.
۷- لبخند بزن جهاندیده (داستان های طنز دفاع مقدس) اختصاصاً دفاع مقدس.
۸- ایزی و آرو، هرن و پرن (اشعار آیینی، مذهبی و دفاع مقدس به زبان سمنانی)
۹- عرفان علامه اقبال لاهوری (هفت مقاله در باره پیامبر (ص) و نماز و نیایش
۱۰- هدایایی برای مغرب زمین (غرب مدیون دانش و فرهنگ اسلامی) پاسخی مستدل به استکبار جهانی.
۱۱- نقش دل (مجموعه داستان با مضمون انقلاب، جنگ و شهید)
۱۲- جان جهان (مجموعه اشعار شاعران معاصر در منقبت حضرت امام ره) مورد تقدیر دفتر حضرت امام
۱۳- سیری در قصیده صحراویه علامه حسن زاده آملی
۱۴- کجای کاری جهاندیده (داستانهای طنز دفاع مقدس) اختصاصاً دفاع مقدس.
۱۵- باحجاب ها زیباترند (مجموعه مقالات علمی با مضمون حجاب و اشعاری برای حضرت فاطمه زهرا س)
۱۶- میزان الطب (مرجع طب سنتی و اسلامی)
۱۷- دوستان خوب من (رمان نوجوانان با مضمون اخلاقی و کلاسهای قرآن) ۹۷۸۶۰۰۶۹۶۰۰۹۸
۱۸- گل و گلدان شکست (مضمون کاملا جنگ و دفاع مقدس) مورد خرید بنیاد دفاع مقدس
۱۹- جنگ افزارهای معیوب (داستان جنگ و دفاع مقدس)
۲۰- روزهای دانشکده (داستانهای دفاع مقدس) ۹۷۸۹۶۴۷۰۶۳۴۲۵
۲۱- عکسی از یک آلبوم (رمان با مضمون دفاع مقدس) ۹۷۸۶۰۰۶۹۶۰۰۷۴ مورد خرید بنیاد دفاع مقدس
از اشکالات دیگر نمایشگاه دوم مجازی این است که کتاب ها را به نمایش نگذاشته اند بلکه نام تمام ناشران را به ترتیب حروف الفبا آورده اند تا از راه نام ناشر به کتاب ها برسند. در حالیکه مردم شناخت روی نام همه ناشران ندارند و ناگزیر به بعضی ناشرانی که می شناسند رجوع می کنند. حال اینکه نمایشگاهِ نام ناشر نیست نمایشگاه کتاب است. با این روش کد دیویی چه کتاب هایی مثل موسیقی و سماع کیهانی و کتاب عشق و سماع و دیگر کتاب های صوفیگری به نمایشگاه قرآن راه یافته اما ۲۱ عنوان از کتاب های پرارزش دفاع مقدس و خاندان نشرم راه نیافته است. باز از مولانا میگویم که فرمود:
ای برادر ورد را خوش گفتهای
لیک سوراخ دعا گم کردهای

1400/02/16
18:53:16
5.0 / 5
1352
تگهای خبر: آثار , آموزش , خرید , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ