نتایج یك نظرسنجی از دانش آموزان درباب برگزاری كنكور

نتایج یك نظرسنجی از دانش آموزان درباب برگزاری كنكور

پرسی بلاگ: رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی بابیان این که «سوابق تحصیلی» کاملاً قابل اعتبار است، اظهار داشت که به دنبال تغییر نظام تستی به تشریحی نیستیم، بلکه به دنبال تغییر نظام سنجش و رسیدن به اهداف 12 ساله آموزش وپرورش هستیم.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، خسرو ساکی در جلسه ۱۴۷ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اظهار داشت: در اعمال سوابق تحصیلی ۶۰درصد بحث تفاوت بین مناطق محروم و مناطق برخوردار مطرح گردیده است که این اشکال وجود دارد، اما خیلی پر رنگ نیست که به خاطر آن بخواهیم این طرح را کنار بگذاریم.
وی توضیح داد: برای حل مسئله نابرابری می توان ضریب دهی را برمبنای درجه محرومیت اعمال کرد. اکنون در آموزش وپرورش برمبنای طرح پایش کیفیت، استانها رتبه بندی می شوند. کمیت و کیفیت معلم، فضا، وضعیت اقتصادی و اجتماعی و... را رتبه بندی می نماییم و یک ضریب محرومیت تعریف می شود تا بعداً با اعمال آن، نقیصه عدم عدالت تعدیل شود.
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش وپرورش افزود: برخی پشت کنکوری ها با طرح تأثیر ۶۰درصدی معدل، فارغ التحصیل نشده اند و باید برای آنها فکری شود. در وضعیت فعلی داوطلب به سوابق تحصیلی بهایی نمی دهد. این در حالیست که همیشه در آموزش وپرورش اهتمام می شود ضریب دشواری امتحانات نهایی یکسان باشد و از سال ۹۵، بحث سوابق تحصیلی جدی شده و بصورت سیستمی موجود است.
ساکی بابیان اینکه به دنبال تغییر نظام تستی به تشریحی نیستیم، بلکه به دنبال تغییر نظام سنجش و رسیدن به اهداف ۱۲ساله آموزش وپرورش هستیم، اضافه کرد: سوابق تحصیلی کاملاً قابل اعتبار است؛ قواعد نمره گذاری، شیوه تصحیح و... همه مشخص شده است.
ایشان سپس اظهار داشت: نظرسنجی برمبنای نظر رئیس جمهور از مدیران، مسئولان، دانش آموزان، داوطلبان، معلمان و کارکنان در سامانه شاد صورت گرفته است که برخی نتایج آنرا بیان می کنم؛ در پاسخ به این پرسش که «کنکور فعلی معیار مطلوب برای سنجش داوطلبان است؟»، ۱۳درصد خیلی موافق و ۱۷درصد موافق، ۹درصد نظری نداشته اند، ۲۹درصد مخالف، ۳۲درصد خیلی مخالف بودند؛ در پاسخ به سؤال «امتحانات نهایی در مقایسه با کنکور اضطراب کمتری دارد؟»، ۲۱درصد خیلی موافق، ۴۲درصد موافق، ۸درصد بدون نظر، ۱۵درصد مخالف، ۱۴درصد خیلی موافق بودند.
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش وپرورش اضافه کرد: در پاسخ به سؤال مهم دیگر که «بهتر است هر فردی معدل پایینی دارد از ورود به کنکور منع شود؟»، ۱۲درصد خیلی موافق، ۱۳درصد موافق، ۶درصد نظری نداشتند، ۳۴درصد مخالف و ۳۴درصد خیلی مخالف بودند. برای سؤال «آیا ترکیب کنکور و امتحان نهایی، سنجش بهتری به دست می دهد؟» نیز ۲۸درصد خیلی موافق و ۴۱درصد موافق بودند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، او در آخر اظهار داشت: در این نظرسنجی یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر شرکت کرده اند.
منبع:

1400/02/05
21:09:47
5.0 / 5
1115
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ