وزیر آموزش و پرورش اعلام كرد

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان

پرسی بلاگ: وزیر آموزش و پرورش جزییات و نحوه ارزشیابی و برگزاری امتحانات اختتام سال دانش آموزان در پایه های تحصیلی مختلف را اعلام نمود.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در برنامه گفت و گوی وزیر با خانواده بزرگ آموزش و پرورش که از کانال ویژه «گفت وگو با شما» در شبکه شاد پخش گردید با اشاره به اینکه بیشتر از ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار پیام از معلمان، دانش آموزان و خانواده ها به دست ما رسیده است و شش میلیون کاربر این پیام را ارسال کرده اند، اظهار داشت: همکارانم پیام ها را دسته بندی کرده اند و بر مبنای بیشترین فراوانی به این پیام ها پاسخ می دهم.
وی ادامه داد: مهم ترین دغدغه در پیام های رسیده، امتحانات آخر سال است و بیشتر از ۳۰ درصد سوالات و ابهامات و درخواست ها به این مورد مربوط می شود. بر مبنای پیشبینی ها و هماهنگی هایی که به عمل آوردیم قرار ما این است که امتحانات را پس از عید فطر یعنی از ۲۷ اردیهشت آغاز نماییم. تلاش می نماییم امتحانات حداکثر تا پیش از ۲۸ خرداد که زمان برگزاری انتخابات است به پایان رسیده باشد.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه بدین سان ۲۷ اردیبهشت زمان آخر آموزش ها برای دوره آموزش برای متوسطه و آخر اردیبهشت زمان آخر آموزش برای ابتدایی ها است، اظهار داشت: امتحانات به دو صورت حضوری و غیرحضوری است. اصرار داریم که امتحانات پایه نهم و دوازدهم حضوری برگزار شوند. این سوال مطرح گردیده است که "چرا در چنین شرایطی روی امتحانات حضوری تکیه می شود؟" ما قطعا بدون هماهنگی با ستاد ملی کرونا و رعایت ملاحظات، سفارش ها و پروتکلهای بهداشتی کاری انجام نخواهیم داد.
وی افزود: این کار زمانی انجام می شود که با مسئولین بهداشت هماهنگ شده باشد و از این جهت نگرانی وجود ندارد. اما این کار به خاطر شما دانش آموزان است چونکه امتحانات این دو پایه امتحانات تاثیرگذاری است و در آینده شغلی و تحصیلی تان اثرگذار می باشد و اگر غیرحضوری باشد احتمال تضعیف حقوق شما وجود دارد و نگرانی هایی پیرامون همسانی نمره دهی و سنجش تحصیلی دانش آموزان ایجاد می شود. باید امتحانات یکسانی برگزار و مطمئن باشیم حق هیچ دانش آموزی تضعیف نمی گردد.
حاجی میرزایی ضمن اشاره به اینکه اگر در زمان اعلام شده از جانب ستاد کرونا اجازه برگزاری امتحانات حضوری داده نشود، امکان دارد امتحانات به تاخیر بیفتد اما مصر هستیم حضوری باشد، اظهار داشت: برای سایر پایه ها اگر اجازه برگزاری حضوری امتحان وجود نداشت، ارزشیابی ها غیرحضوری خواهد بود و اختیار را به شورای مدرسه داده ایم و می تواند از روش های مختلفی برای سنجش پیشرفت دانش آموزان استفاده نماید. معلم مهم ترین عامل ارزشیابی است و مهم این است به ارزیابی دقیقی از وضعیت تحصیلی دانش آموزان خودش برسد. هنوز بیشتر از سه هفته به پایان سال تحصیلی باقی مانده و امیدوارم به سمت آرامش بیشتر و مهار کرونا پیش برویم و شرایط شهرهای ما به وضعیت مناسب تری برسد.

حذفیات کتب درسی با عنایت به شرایط مناطق، مشخص است
وی درباره حذفیات امتحانات هم توضیح داد که حذفیات کتب درسی را برای تمام پایه های تحصیلی در شرایط وضعیت قرمز، نارنجی و آبی در ابتدای سال تحصیلی مشخص کردیم. از مناطق و مدیران می خواهم اطلاعات را در اختیار دانش آموزان قرار دهند. حذفیات روی سایت مرکز سنجش وزارت خانه و سازمان پژوهش قرار دارد. امیدواریم آخر خوشی برای این سال تحصیلی داشته باشیم که با سختی های بسیاری همراه بود و تجربه های نویی را پشت سر گذاشتیم و با مشکلات و تنگناهای بسیاری روبه رو شدیم. همه ما سعی کردیم این کاستی ها را به حداقل ممکن برسانیم.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه قریب به ۳۰ درصد پیام های رسیده به دست ما درباره مشکلات آموزش در فضای مجازی است، اظهار داشت: یک دغدغه این است که یادگیری در فضای مجازی به خوبی اتفاق نمی افتد. ما این را قبول داریم. از دانش آموزان و معلمان می خواهم تلاش بیشتری داشته باشند. خوشبختانه اقدامات خوبی صورت گرفته است و محتواهای مناسبی ساخته شده و در دسترس می باشد. از عدم پوشش اینترنت گلایه شده است. درست است که پوشش اینترنت سراسری نیست، هرچند پهنای باند و پوشش روز به روز بهبود می یابد.
وی افزود: درباره مجانی بودن استفاده از اینترنت هم باید اظهار داشت که کار در شبکه شاد مجانی است؛ از راه هر کدام از اپراتورها وارد شوند. هیچ یک از اپراتورها حق ندارند بابت خدمات در شاد پولی بگیرند و نمی گیرند. اگر خطایی رخ داده حتما منعکس کنند، پیگیری می شود.

در سال تحصیلی جاری، دیگر کلاس حضوری نداریم
حاجی میرزایی ضمن اشاره به اینکه یکی دیگر از دغدغه ها برگزاری کلاس حضوری است خاطرنشان کرد: حالا شرایط کشور دشوار است و ما به هفته های آخر سال رسیدیم و به نظر نمی رسد مجالی برای برگزاری کلاس حضوری وجود داشته باشد. علاقه مند بودیم دوره حضوری کوتاهی برای جبران برگزار نماییم اما شرایط، شرایط مناسبی نیست و پیشبینی نمی نماییم سال جاری کلاس حضوری داشته باشیم. ولی امیدواریم سال آینده کلاس ها حضوری باشد.
وزیر آموزش و پرورش همینطور در پاسخ به پرسشی درباره استخدام در آموزش و پرورش اظهار داشت: درباره مشمولان قانون تعیین تکلیف که باید تبدیل وضعیت می شدند اقدامات لازم صورت گرفته و تا کنون بیشتر از دو سوم مشمولان در گروههای چهارگانه معلمان حق التدریس، خرید خدمات، نهضتی و مربیان پیش دبستانی تعیین وضعیت شده اند و یک سوم باقی مانده تا آخر بهار ۱۴۰۰ تعیین وضعیت خواهند شد.
وی ادامه داد: همه کسانی که علاقمند به استخدام در آموزش و پرورش هستند می توانند از راه مسیرهای موجود اقدام نمایند. یک روش استخدام، شرکت در کنکور سراسری و انتخاب دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی است و افراد از روزی که پذیرفته شوند استخدام می شوند. مسیر دوم ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است که از میان فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها به اندازه نیازی که داریم با برگزاری آزمون استخدامی نیرو جذب می نماییم. برای کسانی که با آموزش و پرورش همکاری داشته اند این آمادگی را داریم که سن شرکت در آزمون را به میزان سال هایی که با همکاری داشته اند افزایش دهیم تا بتوانند از امکان استخدام برخوردار شوند.
وزیر آموزش و پرورش همینطور اعلام نمود که حق التدریس همکاران را آخر سال قبل تسویه کردیم و ۱۵ روز شهریور تا آخر اسفند محاسبه و پرداخت گردید.
حاجی میرزایی با تکیه بر اینکه مکرر اعلام کردیم در مدارس دولتی دریافت پول وجه قانونی ندارد و امری داوطلبانه است، اظهار داشت: مدرسه حق ندارد اولیاء را مجبور کند و اگر این کار را انجام دهد تخلف است.

آخرین وضعیت تصویب نظام رتبه بندی معلمان
وی درباره طرح رتبه بندی معلمان هم اظهار داشت: قول داده بودیم که تا پیش از آخر سال لایحه را تحویل مجلس دهیم که این امر محقق شد و در دولت تصویب و تقدیم مجلس شد. حالا در مراحل بررسی و تصمیم گیری در مجلس است و وقتی در مجلس تصویب شود اجرا می شود. بودجه اش را پیشبینی کردیم و از اول فروردین قابل اجراست. امید است این وعده هم به سرعت به نتیجه برسد و سریعتر وضعیت رتبه بندی هم روشن و قطعی شود.

منبع:

1400/02/03
21:35:11
5.0 / 5
908
تگهای خبر: آموزش , خدمات , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ