مروری بر آمار و رقم های واردات واكسن كرونا در كشور؛

واكسیناسیون كرونا در ایران اندك و پرابهام

واكسیناسیون كرونا در ایران اندك و پرابهام

پرسی بلاگ: طغیان باردیگر کرونا و ورود مجدد مرگها به کانال 300 تایی؛ ضرورت تامین و تزریق ˮواکسنˮ را بار دیگر یادآوری می کند، نیاز حیاتی سلامت این روزهای کشور و فرصتی که همچنان از دست می رود...


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، متخصصان می گویند "واکسن نرسد، فاجعه انسانی رخ می دهد". رئیس جمهور نیز اذعان داشته که "امروز «واکسن» کلید حل مساله است" و تاکید کرده که "نمی توانیم منتظر واکسن داخلی در تابستان باشیم و باید از انواع واکسنهای خارجی استفاده نمائیم و همه شرکتها هم مجاز هستند. "
وزیر بهداشت اما معتقد می باشد که طبق مصوبه ۵۲ ستاد ملی مقابله با کرونا، مسئولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه است و وزارت بهداشت دراین زمینه تنها باید فهرست دهد.
وی در عین حال که وعده پوشش واکسیناسیون قوی از اردیبهشت را می دهد؛ معتقد می باشد که "برخی در عرصه واکسیناسیون ایران خباثت می کنند و به تشویش اذهان عمومی می پردازند" و تاکید دارد که "تا ۲۰ روز دیگر با پوشش بالای واکسیناسیون با واکسن وارداتی و تولید داخل، روسیاهی برای آنها خواهد ماند. "
بدقولی تولید کنندگان واکسن و تحریمها؛ دو مبحثی است که مسئولان آنرا علت تاخیر در واکسیناسیون ایرانیها عنوان می کنند.
تزریق قطره چکانی مایه حیاتاما در این میان، تزریق غیرشفاف و البته تاخیر در تزریق واکسنهای وارد شده به کشور نیز موضوع و سوالی است که چند روزی است به محلی برای بحث تبدیل شده؛ بطوریکه از زمان شروع واکسیناسیون سراسری در ایران یعنی در ۲۱ بهمن ماه ۹۹ و تا ۲۵ فروردین ماه و از مجموع ۸۹۵هزار دُز واکسن توزیع شده، میزان واکسنهای تزریق شده ۴۶۲هزار و ۶۴۲ دُز بوده که این رقم در ۲۶ فروردین ماه با افزایش حدود ۵۲۰۰تایی به ۴۶۷هزار و۸۷۱ دُز رسیده است که از این مقدار تا کنون ۳۶۱ هزار و ۹۵۱ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۰۰ هزار و ۶۹۱ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند.
روند کند واکسیناسیون با واکسنهای موجود در کشور در حالی است که قبل از این دکتر علیرضا رییسی – معاون وزیر بهداشت، تاکید کرده بود که "شبکه بهداشت کشور توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر در ماه را دارد. "
اولویت بندی که از برنامه عقب مانددر هر حال، با گذر از تعطیلات نوروز و ورود مجدد به کانال مرگ و میرهای سه رقمی اهمیت واکسن و تزریق قطره چکانی آن بار دیگر در صدر اخبار قرار گرفت. واکسیناسیون کرونا در ایران از ۲۱ بهمن ماه سال ۱۳۹۹ برمبنای اولویت بندی های تعیین شده در سند ملی واکسیناسیون شروع شد. بر این اساس و بنابر اعلام دکتر علیرضارئیسی _ معاون بهداشت وزارت بهداشت در فاز اول افراد کادر بهداشت و درمان که مستقیماً با بیماران کرونا سر و کار دارند، کسانی که در خانه های سالمندان کار می کنند، جانبازان شیمیایی، تنفسی و بالای ۵۰ درصد، کارکنان مربوط به تغسیل اموات، افراد کم توان ذهنی و جسمی واکسن کرونا دریافت می کنند که این فاز تقریباً یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هستند.
در فاز دوم سایر گروه های پرخطر مانند سالمندان بالای ۶۵ سال به ترتیب اول از ۸۰ تا ۸۵ سال، ۷۵ تا ۸۰ سال، ۷۰ تا ۷۵ سال و… اولویت بندی می شوند و واکسن دریافت می کنند همین طور افراد بین ۱۶ تا ۶۴ سال که بیماری زمینه ای دارند نیز این فاز هستند.
فاز سه نیز برای مراکز تجمعی مانند پادگان ها، زندان ها، گرمخانه ها، کمپ مهاجرین، پرسنل حمل و نقل، معلمین، کارمندان بانک و... و افرادی است که ریسک کمتری نسبت به فاز دو دارند و نهایتاًهم فاز ۴ عموم مردم هستند.
به این ترتیب و برمبنای اولویت های اعلام شده کار واکسیناسیون کرونا در کشور با واکسن های وارداتی شروع شد تا برمبنای قول اولیه وزارت بهداشت واکسیناسیون افراد فاز اول تا اختتام اسفندماه به انتها برسد؛ اما برخلاف وعده زمانی اعلام شده و تحت تاثیر عدم تحویل بموقع واکسنهای خریداری شده، دکتر علیرضارئیسی _ سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در تازه ترین اظهاراتش این وعده تا نیمه اردیبهشت ماه عملی می شود و بدین سان ۱.۳ میلیون نفر واکسینه می شوند.
ایران تا کنون چقدر واکسن خریده و چقدر تحویل گرفته است؟ علاوه بر بی عدالتی در روند توزیع واکسن در جهان، موضوع تحریم های ظالمانه نیز این دفعه با این شیوه سبب عدم دسترسی بموقع ایران به کالایی شده است که این روزها حیاتی خوانده می شود. با این وجود و برمبنای اعلام کیانوش جهانپور _ سخنگوی سازمان غذا و دارو «بیش از ۴۲ میلیون دُز سفارش واکسن وارداتی داشتیم که بیش از ۲۱ میلیون دز آن بصورت قطعی خریداری شده و روند تحویل تدریجی آنها از بهمن ماه ۹۹ شروع شده است.»
به اذعان جهانپور، تا حالا ۵۲۰ هزار دز واکسن «اسپوتنیک وی» روسی تحویل ایران شده است. از طرفی از مجموع ۵۰۰ هزار دوز واکسن «کوواکسین» هندی خریداری قطعی شده به سبب مشکلات حاشیه ای و ورود دادستانی هندوستان، تا حالا تنها ۱۲۵ هزار دوز از این واکسن را تحویل گرفته ایم.
همچنین ۲۵۰هزار دز نیز واکسن اهدایی چین قبل از این به کشور رسیده بود.
در مجموع به اذعان مسئولان وزارت بهداشت، تا حالا ۸۹۵ هزار دز واکسن کووید۱۹ در سراسر کشور توزیع شده است.
از مجموع واکسن های «کوواکس» نیز ۱۶میلیون و ۸۰۰ هزار دز از طرف ایران خریداری شده که نخستین محموله آن شامل ۷۰۰هزار و ۸۰۰ دز واکسن «آسترازنکا/آکسفورد» تولید کره جنوبی با تاخیر دو تا سه هفته ای، سرانجام تحویل ایران شد که مقرر شده بعد از تدوین پروتکل تزریق، در شبکه توزیع شود. در مجموع طبق وعده «کوواکس» مقرر است که سه میلیون و ۶۰۰ هزار دز از مجموع ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز واکسن خریداری شده، تا اختتام ماه مِی- دهه دوم اردیبهشت- تحویل شود.
صبح روز گذشته (پنجشنبه ۲۶ فروردین ماه) نیز محموله ای حاوی ۴۰۰ هزار دوز واکسن کرونا اهدایی از چین وارد ایران شده است. با این احتساب طی روزهای پیش رو بیش از یک میلیون و ۱۰۰هزار دز واکسن کرونای وارداتی دیگر برای تزریق در شبکه بهداشتی توزیع خواهد شد.
همچنین کاظم جلالی _ سفیر ایران در مسکو روز گذشته با انتشار توییتی از قرارداد خرید ۶۰ میلیون دز واکسن اسپوتنیک آگاهی داد و در این زمینه نوشت: «طی مذاکرات فشرده ای با دولت روسیه، قرارداد خرید ۳۰ میلیون واکسن اسپوتنیک وی (۶۰ میلیون دز) نهایی شده است و طبق زمان بندی توافق شده، واکسن ها از خرداد تا آذر ماه ۱۴۰۰ به ایران ارسال می شود.»
اعداد و ارقام اعلامی از طرف مسئولان، حاکی از آنست که میزان خریدهای صورت گرفته از طرف ایران قابل توجه است اما میان این اعداد با ارقامی تحویلی به کشور، فاصله بسیار زیادی است؛ موضوعی که مسئولان قسمتی از این تاخیرها را به کُندی روند تولید خیلی از واکسن ها، مشکلات ناشی از کمبود مواد اولیه در دنیا، تهیه بیش از نیاز تعدادی از کشورها و موضوع ناسیونالسیم واکسن و البته تحریمها، مربوط می دانند.
با این حال و در شرایطی که امید می رفت واکسیناسیون با واکسن ملی را بتوانیم زودتر شروع نماییم اما رییس جمهور در تازه ترین اظهارات خود اعلام نمود: «خوشبختانه روند تولید واکسن کاملا امیدوارکننده است، اما با همه کوشش های انجام شده قاعدتا تا قبل از تابستان واکسن ایرانی به دست ما نخواهد رسید و پس تامین واکسن با مساعدت بخش خصوصی در دستور کار دولت و در اولویت نخست قرار گرفته است. هر شرکتی که برای ورود واکسن کوچک ترین مشکلی دارد، به دفتر رئیس جمهور نامه بنویسد. من مستقیم مسأله را دنبال می کنم برای اینکه در هفته های آتی براحتی می توانیم میلیون ها دوز واکسن وارد نماییم. واکسن می تواند مردم را از مرگ، بخوبی مراقبت کند.»
اما مبحث ورود بخش خصوصی به عرصه خرید واکسن کرونا از منابع خارجی و البته با ارز نیمایی، در حالی این روزها مدام مطرح می شود که بنظر می رسد زیرساختهای لازم برای آن فراهم نیست و این دغدغه وجود دارد که باوجود فراهم شدن شرایط برای ورود بخش خصوصی، در صورت عدم دقت و نظارت کافی از طرف دست اندرکاران و بخش دولتی، این مساله مشکل ساز شده و پدیده هایی همچون سلطان واکسن، معضل ورود واکسن به بازارهای غیررسمی همچون ناصرخسرو، بحث واکسنهای تقلبی و نهایتا هم چالش عدالت در دسترسی را رقم زند.
واکسیناسیون کرونا در ایران به ۵۰۰هزار دُز هم نرسیده استدر هر حال متخصصان معتقدند تا زمانی که ۷۰ درصد از جمعیت ایمن نشوند، کرونا وجود دارد بنابراین؛ اهمیت تسریع روند واکسیناسیون کرونا به روشنی مشخص است. با این وجود از ۲۱ بهمن ماه که واکسیناسیون در ایران شروع شد، تا روز گذشته هنوز میزان دُزهای تزریقی واکسن به ۵۰۰هزار دز هم نرسیده و این در شرایطی است که با افزایش چشم گیر موارد ابتلا، بستری و فوتی ناشی از کرونا در کشور روبرو می باشیم و تقاضای افکار عمومی برای بسط پوشش واکسیناسیون، تقاضایی به حق است و تاخیر در این روند توجیهی ندارد. این در شرایطی است که قبل از این دکتر علیرضارئیسی _ معاون بهداشت وزارت بهداشت، علاوه بر بحث تهیه واکسن، سرعت انجام واکسیناسیون را از معضلات فعلی دنیا خوانده و گفته بود که «ما در کشور یک ماشین بسیار قدرتمند انسانی به نام شبکه بهداشتی و درمانی داریم و اصلا نگران سرعت واکسیناسیون در کشور نیستیم.»
وی تاکید کرده بود که «به محض اینکه واکسن به دست ما می رسد، واکسیناسیون یکی از نمایش های قدرت ما خواهد بود و دنیا در آینده خواهد دید که ما ظرفیت انجام واکسیناسیون حتی ماهانه ۱۵ تا ۲۰ میلیون واکسیناسیون را داریم و آنرا انجام می دهیم.»در این رابطه دکتر جعفرصادق تبریزی _ رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت برای ارائه واکسن در قالب شبکه بهداشت کشور نیز به ایسنا اعلام نموده است: «هم واکسن وارداتی فرا می رسد و هم واکسن ایرانی از اختتام خرداد ماه به سیستم اضافه خواهد شد و امیدواریم با سرعت بالا این اتفاق بیفتد. چون حجم واکسیناسیون ما از تیر ماه بسیار بالا خواهد رفت از تیرماه فضاهای دیگری را به فضاهای موجود نظام بهداشتی اضافه خواهیم کرد تا برمبنای پیش بینی های صورت گرفته افراد بیشتری برای دریافت واکسن نزد ما بیایند. برنامه ریزی و زمان بندی برای این گام انجام شده است. آنچه که دولت برای واکسیناسیون انجام خواهد داد. برمبنای سند ملی واکسیناسیون است که اولویت بندی تزریق هم برمبنای میزان احتمال مبتلاشدن به بیماری انجام شده است.»
در هر حال اگر مبنا دریافت حداقل ۲ نوبت واکسن به ازای هر فرد باشد، نیازمند ۱۲۰ میلیون دوز واکسن برای کشور خواهیم بود تا به ایمنی حدود 70 درصد جامعه دست یابیم. همین طور اگر عملیات بخواهد در ضمن یک سال به اتمام برسد باید ماهی ۱۰ میلیون دوز واکسن در اختیار سیستم سلامت قرار گیرد. این مساله به مفهوم واکسینه کردن پنج میلیون نفر در ماه و معادل تقریبی ۲۱۰ هزار نفر در روز است.
با این حساب و اعلام تمهیدات صورت گرفته پیرامون نحوه واکسیناسیون افراد برمبنای اولویت ها در شبکه بهداشتی کشور و باتوجه به فاصله میان واردات تا تزریق، سوال اصلی به قوت خود باقی است که چرا روند واکسیناسیون کرونا در کشور ما کند است؟
ایرانی ها، کِی به واکسن می رسند؟ و کلام آخر اینکه واکسن، کلیدواژه مشترک این روزهای دنیاست؛ ماده ای باارزش که با وجود آنکه هنوز در هیچ کجای دنیا نمی توان نتایج بلند مدتی برای تاثیرات یا عوارض احتمالی آن متصور شد اما می تواند همچون ماشین زمانی عمل کند و امیدوار بود که شرایط را به قبل از شیوع ویروس کرونا در جهان بازگرداند. در کشور ما اما این پرسش همچنان باقی است که انتظارها کی تمام می شود و واکسن موثر چه زمانی در دسترس هموطنان خواهد بود؟1400/01/27
12:48:58
5.0 / 5
1022
تگهای خبر: انسانی , بازار , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ