محسن اسماعیلی:

شهید صدر می گفت خون من سرنوشت من را خواهد گفت

شهید صدر می گفت خون من سرنوشت من را خواهد گفت

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری شهید صدر را ذوب در هدف و ایمان خود توصیف کرد و اظهار داشت: اخلاق و اخلاص رمز موفقیت شهید صدر بود.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، پنجمین نشست از سلسله نشست های علمی «اندیشه‌ی صدر» که به مناسبت چهلمین سالگرد شهادت شهید محمد باقر صدر برگزار می شود، شب گذشته با مبحث «شرح صدر؛ تحلیل آراء، اندیشه ها و سیره عملی شهیدصدر» با حضور محسن اسماعیلی، نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری و عضو سابق شورای نگهبان به صورت مجازی برگزار و از صفحه اینستاگرام پژوهشگاه شهید صدر پخش گردید.
نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری شهید محمد باقر صدر را نابغه علمی ارزشمند جهان دانست و اظهار داشت: این چهره علمی این ظرفیت را دارد که افتخار مسلمانان در جهان بشریت باشد.
وی افزود: کسی که بتواند در هفده سالگی کتاب گرانقدر «فدک» را بنویسد، در شرایط سخت روحی و اوج مبارزات سیاسی اجتماعی «فلسفتنا» را در کمتر از ده ماه بنویسد و آثار با برکت دیگری را در مدتی کوتاه به نگارش در آورد باعث افتخار است.
دکتر اسماعیلی مجموعه آثار شهید صدر که به وسیله پژوهشگاه تخصصی شهید صدر در ۲۱ جلد انتشار یافته است را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: این همه فعالیتهای سیاسی اجتماعی به همراه تألیف این تعداد کتاب ارزشمند، نشان دهنده نبوغ و زندگی با برکت ۴۶ ساله شهید صدر است.
نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری ضمن اشاره به اساتید شهید صدر که از بزرگان جهان اسلام به حساب می آمدند و مد نظر قرار دادن وزانت علمی شهید صدر و رسیدن به مرجعیت در سن ۳۶ سالگی اظهار داشت: شهید صدر که مرجعی با مقبولیت عمومی بود، عمده تألیفات خویش را در یک مرحله بدون بازنگری نوشته است که نشان از نبوغ اوست.
وی به خواندن کتاب «شرح صدر» سفارش کرد و اظهار داشت: کتاب «شرح صدر» تألیف نعمانی، یکی از نزدیک ترین شاگردان شهید صدر، به وسیله پژوهشگاه شهید صدر به فارسی روان ترجمه شده است. نعمانی آنچنان به شهید صدر نزدیک است که در زمان زندانی شدن ایشان در خانه، همراه او بوده است.
دکتر اسماعیلی خواندن کتاب «نا» و «خاطرات خانواده شهید صدر» را هم به علاقمندان شهید محمد باقر صدر سفارش کرد و اضافه کرد: سال ۹۹ برای صدرپژوهان سال خوبی بود چون حداقل سه کتاب پرارزش درباره این شخصیت بزرگ جهان اسلام به چاپ رسید که مکمل و مصدق یکدیگر هستند؛ کسانی که قصد آشنایی با شخصیت گرانقدر شهید صدر را دارند بهتر است هر سه کتاب مذکور را مطالعه کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری زندگینامه شهید صدر را درس اخلاقی کامل توصیف و خاطرنشان کرد: با عنایت به فرصت کم این جلسه، تنها جنبه های اخلاقی و اخلاص شهید صدر را محور بحث خود قرار می دهم.
وی اظهار داشت: اخلاق و اخلاص، رمز موفقیت شهید صدر و تأثیرگذاری وی در جهان اسلام است؛ پاکی روح و زلالی باطن او سبب شد تا خداوند متعال به این شخصیت ارزشمند عنایت کند.
دکتر اسماعیلی ضمن اشاره به حدیثی از امام علی (ع) عنوان کرد: شهید صدر بدون ظاهر سازی و ریا از تمام مظاهر دنیا دل بریده بود؛ معیشتش مانند معیشت ضعیف ترین مردم و طلبه های زمان خودش بود. همسرش نقل می کند که مدت مدیدی تنها یک قبا داشت که هر بار آنرا می شست و می پوشید و هدایایی که به او می دادند به حوزویان دیگر اهدا می کرد؛ حتی زمانی که می توانست شرایط بهتر اقتصادی داشته باشد، خویش را در سخت ترین شرایط معیشتی قرار داده بود تا همسنگ پایین ترین اقشار جامعه باشد.
نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری شهید صدر را ذوب در هدف و ایمان خود عنوان نمود و اظهار داشت: بعد اعلام حکم اعدام پنج نفر از شاگردانش، سوگند یاد کرد «به اعدام پنج فرزند خود راضی تر هستم». این از خود گذشتگی تنها در مادیات و خوراک و پوشاک نبود بلکه از تمام اعتباریات چشم پوشیده بود.
وی ضمن اشاره به اینکه مرجعیت دینی بالاترین آرزوی یک طلبه است اظهار داشت: شهید صدر در سن ۳۶ سالگی به مرجعیت رسید و محبوبیت عامه پیدا کرد، اما وقتی انقلاب اسلامی به پیروزی رسید در نوشته ای اعلام می کند که «من از مرجعیت کناره گیری می کنم و در مرجعیت امام خمینی ذوب می شوم، این مرجعیت امام خمینی است که اهداف ما را محقق می کند».
دکتر اسماعیلی افزود: بعد به شاگردان خود سفارش می کند که در امام خمینی ذوب شوید، همان گونه که وی در اسلام ذوب شده است؛ بارها هم اعلام می کند که اگر امام خمینی به من دستور دهد که من در یکی از روستاهای ایران زندگی کنم و اسلام را یاری کنم، من لحظه ای درنگ نخواهم کرد.
نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری تعامل شهید صدر و شاگردان و نمایندگانش را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: شهید صدر به نمایندگان خود اجازه می داد که او را نقد کنند؛ در مواردی الفاظ گزنده ای برای او می نوشتند اما این شخصیت برجسته جهان اسلام در پاسخ، نامه هایی پر سوز و سرشار از احساس به نمایندگان خود نوشته است.
وی شهید صدر را دانشمندی بزرگ، معلمی توانا و مربی موفق توصیف و خاطرنشان کرد: جمع این خصوصیت ها است که شهید صدر را در میان همگنان خود برجسته کرده است؛ هر فرد در یکی از موارد ذکر شده قوی است؛ در حالیکه شهید صدر در هر سه مورد توانایی بالایی داشت.
دکتر اسماعیلی در بیان خاطره یکی از شاگردان شهید صدر که به ایشان گفته بود از خودتان هم مطالبی بنویسید اظهار داشت: شهید صدر پاسخ می دهد «خون من همه چیز از سرنوشت من را خواهد گفت، من جز اسلام به چیزی فکر نمی کنم؛ تو اگر خواستی برای دیگران تعریف کن».
نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری افزود: تاثیر دانش شهید صدر بر جهان، مبتنی بر این منش است؛ حتی اگر کسی دانشی به اندازه شهید صدر داشته باشد، تا چنین منشی نداشته باشد، نمی تواند تحول و نفوذی اینچنین در جهان داشته باشد؛ این بخشی از زندگی شهید محمد باقر صدر است که متفکران و هنرمندان می توانند در چارچوب های مختلف به آن بپردازند.
وی دغدغه مند بودن شهید صدر را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: بسیاری دانش، اخلاق و تقوای بسیار بالایی دارند اما درد جامعه را ندارند و منزوی هستند.
دکتر اسماعیلی یکی دیگر از وجوه تمایز شهید صدر را حضور دردمندانه وی در جامعه توصیف کرد و افزود: نه تنها شهید صدر خویش را در پای آرمان های خود فدا می کند، بلکه در سلوک عملی مانند سلوک علمی، این دردمندی را حفظ می نماید. او دغدغه اصلاح جامعه و پیشرفت مسلمانان و جهان اسلام را دارد که البته به این خاطر به او فشارهای خرد کننده ای آوردند.
نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری در اشاره به تألیفات نوآورانه فقه و اصول شهید صدر اظهار داشت: برآورده کردن نیازهای مردم بخصوص نسل جوان در اولویت است، فلسفتنا، اقتصادنا و الاسس المنطقیه در این راه نوشته شده است. شهید صدر مانند شهید مطهری پاسخگوی سخت ترین شبهات زمانه خود بود.
وی درباره رمز شکوفایی شهید صدر عنوان کرد: او خویش را ظرفی برای اندیشه های دیگران قرار نداده بود؛ شهید صدر علاوه بر دانستن اندیشه های دیگران، فکر می کرد؛ او هر روز بامداد به زیارت امیرالمؤمنین (ع) می رفت و درباره درس های آن روز فکر و تأمل می کرد؛ این یکی از دلایلی بود که او را فردی مبتکر ساخته بود.
دکتر اسماعیلی درباره نگاه شهید صدر به عبادات اظهار داشت: شهید محمد باقر صدر به کیفیت عبادت بیشتر از کمیت آن توجه می کرد؛ خدمت به جامعه بشری را عبادت می دانست و به این جهت است که تنها به واجبات و مستحبات مهم اکتفا می کرد. همسرش می گوید او نوشتن را بر مستحبات ترجیح می داد.
نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری بازبینی شهید صدر در نظام درسی و حتی زعامت حوزه علمیه را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: چون کسی او را در این حوزه یاری نمی کند خودش دست به کار می شود؛ برای تغییر برنامه آموزشی حوزه ها، کتاب های سه جلدی حلقات اصول را تألیف می کند و در نامه ای اشاره می کند که قصد نگارش کتب «دروس فی علم الفقه» را دارد که متأسفانه به شهادت می رسد.
وی درباره دیدگاه شهید صدر به مرجعیت خاطرنشان کرد: شهید صدر می گوید هر مرجع باید ادامه راه مرجع قبلی را بپیماید، یعنی هر مرجع از آنجا شروع کند که مرجع قبلی خاتمه داده است نه اینکه هر مرجع از نو و مطابق با سلایق شخصی خویش راه را ادامه دهد.
دکتر اسماعیلی اضافه کرد: به این علت است که او طرح واره «المرجعیت الموضوعیه» می نویسد که میتوان آنرا مرجعیت نهادی یا مرجعیت سیستماتیک ترجمه کرد؛ وی در این طرح واره کمیته هایی برای وضعیت تحصیلی، شرایط علمی، پیگیری فعالیت ها، روابط عمومی و ارتباط با عموم جامعه، ساماندهی علوم و حوزویان در نظر می گیرد و از همه زیباتر اینکه به امت اسلامی نقش نظارت بر حرکت مرجعیت اعطا می کند.
نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری درباره دیدگاه شهید صدر درباره رابطه مرجع و شاگردان، نخبگان، احزاب سیاسی و آحاد امت اسلامی اظهار داشت: شهید صدر اعتقاد دارد «جایگاه و کارکرد مرجع در یک جامعه مانند جایگاه و کارکرد پدر حکیم خانواده است»؛ به این علت ایشان عطوفتی بی انتها نسبت به مردم بروز می داد؛ البته برخی بی جهت به ایشان خرده می گرفتند که بسیار مهربان و رئوف است.
وی فکر تشکیلاتی شهید صدر را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: او پیشرفته ترین افکار را داشت؛ در فعالیتهای علمی و هم فعالیتهای سیاسی و اجتماعی به کادرسازی اهمیت می داد، که در آن فضا مدرسه علوم اسلامی را تأسیس می کند و کودکان و نوجوانان عراقی را به سبک امروزی آموزش می دهد که به علل مختلف نمی تواند ادامه دهد؛ یا جماعت العلما را برای ساماندهی حوزویان تأسیس می کند و حزب الدعوه را بنیان می گذارد که این ها نمونه های کار تشکیلاتی صدر در عرصه سیاست و اجتماع است.

1400/01/19
11:39:48
5.0 / 5
969
تگهای خبر: آثار , آموزش , اجتماعی , ترجمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ