مرگ خاموش در چادرهای مسافرتی!

مرگ خاموش در چادرهای مسافرتی!

پرسی بلاگ: فقط طی ۲۴ ساعت، شش نفر در ایلام به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی غیر استاندارد و مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در چادر مسافرتی شان جان خویش را از دست دادند؛ با وجود هشدارها همچنان بسیاری افراد از خطر استفاده از وسایل گرمایشی در چادرهای مسافرتی آگاه نیستند و به علت همین بی احتیاطی جان خود و نزدیکان شان را به خطر می اندازند.


سید جلال ملکی - سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران- در گفتگو با ایسنا، در اینباره اظهار نمود: دیده شده که برخی مسافران برای استراحت یا خواب از چادرهای مسافرتی استفاده می نمایند. در این میان افرادی برای گرم کردن هوای داخل چادر وسایل گرمایشی غیر استاندارد روشن می کنند و با بی احتیاطی یا عدم آگاهی در این خصوص مرگ خود و نزدیکان شان را رقم می زنند.
ملکی با اشاره به اینکه گاز منوکسید کربن گازی بی بو، بی رنگ و بدون مشخصه خاص و کمی سبک تر از هواست، اظهار داشت: این گاز به علت قابلیت انتشار بسیار بالایی که دارد به سرعت تمام فضای محیط را انباشته می کند و همه حاضران را در معرض مسمومیت قرار می دهد. از آنجایی که نشانه های مسمومیت با این گاز بسیار شبیه سرماخوردگی است، بسیاری آنرا جدی نمی گیرند. از نخستین نشانه های مسمومیت با این گاز، ایجاد حالت ضعف و سستی در بدن و در ادامه سردرد، درد شکمی، سرگیجه، تهوع و استفراغ، ایجاد حالت دوبینی و تنفس های سریع و کوتاه است و اگر افراد کماکان در این محیط آلوده باقی بمانند در حالت تشنج، بیهوشی و حتی کما قرار گرفته و در نهایت مرگ پدیدار می شود.
وی با اشاره به اینکه هر وسیله ای که اکسیژن محیط را مصرف می کند عامل بروز این خطر است، اظهار داشت: روشن کردن وسایل گرمایشی در چادرها و حتی خودرو ها، در مدت بسیار کوتاهی منجر به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن می شود.
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران اظهار داشت: طی سالهای گذشته هم شاهد مرگ افراد بسیاری به علت روشن کردن وسایل گرمایشی ناایمن در چادرها بودیم. همینطور علاوه بر روشن کردن منقل و گاز پیکنیکی در چادرها روشن کردن سیگار، قلیان و... هم خطرآفرین است.
وی با اشاره به اینکه باید برای حضور در یک چادر ظرفیت آنرا در نظر گرفت، اظهار داشت: نباید تعداد نفراتی بیشتر از ظرفیت یک چادر در آن حضور داشته باشند.
ملکی اضافه کرد: باید در کمپ های شناخته شده و معتبر مبادرت به برپا کردن چادر مسافرتی کرد، گاهی شاهد می باشیم که افراد در زمین های ناشناخته چادرهای مسافرتی برپا می کنند، از میان بعضی از این زمین ها سیم های برق رد شده یا تله هایی برای حیوانات کار گذاشته شده است، همین می تواند باعث برق گرفتگی یا سایر مصدومیت ها شود.
منبع:

1400/01/09
13:44:00
5.0 / 5
1096
تگهای خبر: خدمات , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ