رییس سازمان بهزیستی:

تحریم های ظالمانه سبب فشار و صدمه بیشتر به افراد صدمه پذیر شده است

تحریم های ظالمانه سبب فشار و صدمه بیشتر به افراد صدمه پذیر شده است

به گزارش پرسی بلاگ رئیس سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به انتشار اخباری مبنی بر فوت سالمندان و معلولان در مراکز نگهداری در بعضی کشورها، اظهار داشت: در ایران با حمایت خوبی که دولت در حوزه درمان کرونا داشت؛ هیچ سالمند و فرد دارای معلولیت و هیچ بیمار روانی مزمن، پشت درهای بیمارستان باقی نماند و یا به علت سالمندی و معلولیت از درمان های کامل، محروم نشد.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا در دیدار با کلودیو پروویداس مقیم دفتر عمران ملل متحد در ایران، به منظور تبادل نظر و بازدید و بررسی از وضعیت کاربرد اقلام اهدایی سازمان ملل متحد به سازمان بهزیستی برای مقابله با کرونا، ضمن اشاره به فعالیت سازمان بهزیستی در زمینه مقابله با اعتیاد اظهار نمود: مراکزی بعنوان DIC یا مراکز سرپناه شبانه بعنوان شلترها در پاتوق های افراد دارای اعتیاد فعالیت می نمایند که با حمایت صندوق جمعیت ملل متحد UNFPA در حال انجام می باشد و از همکاری خوب شما در این حوزه تشکر می نماییم و امیدواریم توسعه یابد.
وی ادامه داد: یکی دیگر از فعالیتهایی که در زمینه مقابله با اعتیاد توسط سازمان بهزیستی انجام می شود، حرفه آموزی و ایجاد اشتغال در کنار برنامه های کاهش مصرف مواد و ترک اعتیاد برای افراد دارای سوء مصرف انجام می شود و مراکزی که به این کار مبادرت دارند سال جاری در ۳۱ استان کشور ما راه اندازی و به فعالیت مشغول شده اند. امسال بیشتر از هزار نفر در این مراکز پذیرفته شده اند و این ظرفیت هم وجود دارد که با حمایت سازمان بهزیستی در سال ۹۰۰۰نفر در این مراکز بازتوانی و درمان شوند. اقداماتی که انجام می گیرد مبتنی بر استمرار درمان است. هر فرد دارای اعتیاد به مدت چهار ماه به صورت شبانه روزی مقیم می شود و پس از آن هشت ماه به صورت سرپایی رجوع می کند.
قبادی دانا اظهار داشت: در این زمان حرفه و مهارت برای اشتغال در همان محل آموزش داده می شود و فعالیتهای شغلی او بلافاصله شروع می شود و مورد حمایت های شغلی و بیمه ای از سوی سازمان بهزیستی و پرداخت هزینه های درمان قرار می گیرد. همه این مراکز غیر دولتی هستند و توسط NGO ها راه اندازی می شوند و سازمان بهزیستی بعنوان برنامه ریز و حمایت کننده، کار را انجام می دهد و این طرح می تواند مجموعه اقدامات همه جانبه و جامعی که مقرر است برای مبحث اعتیاد صورت گیرد را تکمیل می کند.
دکتر قبادی دانا اظهار داشت: بهزیستی تنها به مقوله کاهش صدمه نمی پردازد بلکه سایر جنبه ها را پوشش می دهد. بیشتر از ۱۲۰۰ مرکز اقامتی شبانه روزی در بهزیستی در کنار مجموعه های کاهش صدمه وجود دارد.

اقدامات بهزیستی برای کاهش ابتلا به کرونای کارتن خواب ها
وی اظهار داشت: موضوعی که امسال با آن مواجه بودیم مبحث پاندمی ویروس کرونا بود و یکی از گروه های در معرض صدمه بی خانمان ها و کارتن خواب ها و افراد دارای سوءمصرف مواد بودند. سازمان بهزیستی برای پشتیبانی از این افراد و کاهش صدمه آنها اقداماتی صورت داد که همکاریهای UNDP و UNA در این حوزه موثر بود و ما از این همکاری بموقع و در اختیار قرار دادن ماسک و اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی کننده تشکر می نماییم. این اقلام توسط مجموعه های اورژانس اجتماعی، موبایل ون ها و فعالان حوزه کاهش صدمه در میان این افراد توزیع شد.

تحریم های ظالمانه باعث آسیب بیشتر به افراد آسیب پذیر شده است
رئیس سازمان بهزیستی کشور ضمن ابراز شادمانی از حضور نماینده مقیم UNDP در کشور در سازمان بهزیستی؛ ضمن اشاره به مبحث تحریم های ظالمانه بر ضد ایران اظهار داشت: این مورد طی دو سال گذشته شدت پیدا کرده است و سبب صدمه گروه های زیادی از افراد زیر پوشش سازمان بهزیستی شده است. افراد دارای معلولیتی که تأمین هزینه های لازم برای وسایل توانبخشی آنها به علت این تحریم ها و عدم امکان ورود این تجهیزات و عدم تأمین مواد اولیه و پیشگیری از مبادلات مالی که بر اثر این تحریم ها انجام شده است؛ سبب فشار بر این افراد شده است و سازمان های حمایت کننده از آنها مثل سازمان بهزیستی با افزایش چندین برابری بار مالی رو به رو شده اند.
وی ادامه داد: در زمینه تأمین شرایط مناسب برای سالمندان و سایر گروه های در معرض صدمه و افراد با نیازهای خاص، این تحریم های ظالمانه سبب بروز مشکلات زیادی که نیاز هست توجه ویژه جامعه بین الملل به این امر جلب شود و فشارهای لازم برای برداشتن این تحریم ها از سوی نهادهای بین المللی در کنار مردم ایران صورت بگیرد.

نیاز به حمایت جهت جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر
قبادی دانا مشکلات بین المللی در ارتباط با ریشه ایجاد اعتیاد و افزایش سوءمصرف مواد در کشور ایران وجود دارد هم اظهار داشت: همسایگی با کشور افغانستان و قرارگرفتن کشور ما در راه ترانزیت مواد مخدر سبب می شود که مواد مخدر و محرک بیشتر از پیش در دسترس جوانان ما قرار گیرد و برنامه های مبارزه با مواد مخدر که در کشور ما انجام می شود؛ هزینه های بسیار زیادی را بر کشور تحمیل می کند که هم جانی و هم مالی هستند. شهدای گرانقدری که در راه مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از ترانزیت این مواد از نیروهای نظامی و انتظامی داشته ایم، شاهد این مورد است.
وی ادامه داد: در این حوزه نیز، احتیاج به حمایت های بیشتر مجموعه های بین المللی داریم چون که اگر ایران راه ترانزیت مواد مخدر را باز بگذارد و به این مورد توجه ویژه نکند، این مواد به اروپا و سایر کشورها منتقل خواهد شد و آثار سوء خواهد داشت.

اقدامات شاخص سازمان بهزیستی برای مقابله با کرونا در مراکز نگهداری سالمندان و معلولان
رئیس سازمان بهزیستی کشور همینطور ضمن اشاره به دشواری شرایط انتشار کرونا اظهار داشت: در موج اول کرونا شاهد بودیم سالمندان و افراد دارای معلولیت بخصوص کسانی که در مراکز شبانه روزی نگهداری می شدند در اثر کرونا صدمه دیدند و جان خویش را از دست دادند. بر اساس گزارش انتشار یافته از جانب مدرسه اقتصاد لندن حدود ۴۰ تا ۵۰درصد فوتی های ناشی از کرونا در موج اول در کشورهایی مثل بلژیک، نروژ، ایتالیا و اسپانیا از سالمندانی بودند که در مراکز نگهداری می شدند و با عنایت به قوت نهاد خانواده در کشور ما و اینکه اغلب سالمندان در خانواده ها نگهداری می شوند؛مشکلات ما کمتر بوده است.
وی ادامه داد: در مراکز شبانه روزی نگهداری سالمندان و افراد دارای معلولیت در کشور ما، درحدود ۵۱ هزار نفر از سالمندان و افراد دارای معلولیت و بیماران روانی مزمن در یکهزار مرکز در سرتاسر کشور نگهداری می شوند و دولت از راه سازمان بهزیستی، ماهانه مبالغی را برای نگهداری این افراد به مراکز، پرداخت می کند و هم اکنون مبلغ یک میلیون و ۱۴۰ هزار تومان در ماه برای نگهداری هر نفر، یارانه پرداخت می شود.
رئیس سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به مبحث رها شدگی مراکز نگهداری و انتشار اخباری در خصوص فوت افراد این مراکز بر اثر مبتلا شدن به کرونا، رها شدگی، گرسنگی و نادیده گرفته شدن در بعضی کشورها هم اظهار داشت: در کشور ایران با حمایت های سیستماتیک سازمان بهزیستی و با کمک مردم، خیرین و موسسات؛ به لطف الهی هیچ مرکز و مجموعه ای از سالمندان و افراد دارای معلولیت را رها شده نداشتیم و با حمایت خوبی که دولت (با توجه به شرایط سخت اقتصادی و تحریمی) در حوزه درمان افراد مبتلا به کرونا داشت؛ هیچ سالمند و فرد دارای معلولیت و هیچ بیمار روانی مزمن، پشت درهای بیمارستان باقی نماند و یا به علت سالمندی و معلولیت از درمان های کامل، محروم نشد. همینطور هیچ معلول و سالمندی به علت شرایط ویژه خود از ونتیلاتور محروم نشد.
دکتر قبادی دانا اقدام سریع و بموقع برای قرنطینه کردن مراکز شبانه روزی تجمعی سالمندان و معلولین در کشور ایران را بعنوان تجربه خوبی در کارهای بین اللمللی معرفی نمود و اظهار داشت: در حالیکه در بعضی کشورها در این حوزه تعلل شد؛ درکشور ما از آغاز شروع اپیدمی در کشور چین در ووهان، هشدارهای لازم را به پرسنل مراکز شبانه روزی دادیم ایزولاسیون بهنگام مراکز مذکور، سبب جلوگیری از ابتلای خیلی از مراکز نگهداری در کشور ایران شده است سبب شده است که ویروس کرونا به حدود ۴۴ درصد از مراکز سالمندان ما ورود پیدا نکند و این مراکز عاری از ویروس کرونا نگه داشته شده اند.
برپایه گزارش روابط عمومی سازمان بهزیستی کشور، گفتنی، او در آخر سخنانش از همکاریهای سازنده UNDP با مجموعه سازمان بهزیستی تشکر و ابراز امیدواری کرد که در صورت تمایل و علاقه مندی در مورد موضوعات مطرح شده، دو نهاد در تفاهمنامه های آتی همکاریهای مشترک داشته باشد.
گفتنی است تابلوی نقاشی خانم ناهید خدایی هنرمند دارای معلولیت ذهنی از شهرستان سمنان، بعنوان یادبود به «کلودیو پروویداس» اهدا شد. همینطور در ادامه این برنامه؛ بازدید از اقلام بهداشتی اهدایی برای مقابله با کرونا در انبار سازمان بهزیستی صورت گرفت.
منبع:

1399/12/22
13:23:09
0.0 / 5
963
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
پرسی بلاگ