پرونده اربعین 1400 باز شد

پرونده اربعین 1400 باز شد

پرسی بلاگ: شورای برنامه ریزی فرهنگی اربعین در بغداد تشکیل جلسه داد و سناریوهای مربوط به اربعین سال 1400 را بررسی کرد.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، درحالی که سفرهای زیارتی به عراق تحت تاثیر ویروس کرونا کماکان متوقف است و ستاد ملی مقابله با کرونا مجوز برقراری این سفرها را هنوز صادر نکرده است، نشست شورای برنامه ریزی فرهنگی اربعین با حضور اکثریت اعضا در دفتر رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد انجام شد.
حجت الاسلام احمدی، رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین درباره برنامه های سه ماهه ستاد فرهنگی اربعین و همین طور تشکیل شورای سیاستگذاری فرهنگی و تدوین پیش نویس سیاست ها و راهبردهای فرهنگی اربعین گزارشی ارائه نمود. اعضای این شورا همین طور درباره تشکیل مجمع فعالان مردمی اربعین در ایران و تاسیس انجمن علمی بین المللی اربعین از طرف تعدادی از استادان دانشگاه های ایران و عراق اجماع کردند و این اقدام ها را در امتداد مردمی ماندن اربعین دانستند.
رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین همین طور در جلسه شورای فرهنگی و رسانه ای که در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد به ریاست ایرج مسجدی ـ سفیر ایران در عراق ـ برگزار شد، سناریوهای مختلفی را که برای اربعین سال ۱۴۰۰ ترسیم شده است مرور کرد.
حجت الاسلام و المسلمین کاظمی مازندرانی ـ سرکنسول ایران در نجف ـ نیز بر اهمیت و حساسیت شهر نجف بعنوان پایگاه مذهبی و فرهنگی آن اصرار کرد و خواهان ارتقا و توسعه ارائه خدمات در این منطقه شد.
در این جلسه آیت الله سیدمجتبی حسینی ـ نماینده مقام معظم رهبری در عراق ـ، حجت الاسلام غلامرضا اباذری ـ رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد، کریمی شستی ـ سرکنسول های جمهوری اسلامی ایران در کربلا و نجف اشرف ـ، مسؤول دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در عراق، رایزن زیارت و وابسته رسانه ای و کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران و دیگر اعضای کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین حضور داشتند.
پیاده روی اربعین هر سال به مناسبت چهلمین سالروز شهادت امام حسین (ع) برگزار می گردد و زائرانی از سراسر عراق و خارج از مرزهای این کشور راهی شهر کربلا می شوند و با شکل دهی دسته های عزاداری و سینه زنی وارد صحن حرم حضرت عباس (ع) و امام حسین (ع) می شوند. مراسم عزاداری تا ظهر روز اربعین ادامه دارد.
این مراسم در سال ۹۹ بدون حضور زوار کشورهای خارجی و فقط با جمعیت داخل عراق اجرا شد. بنا بر اعلام آستان حرم حضرت عباس (ع) در عراق، بیش از ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در مراسم پیاده روی اربعین گذشته در شهر کربلا حضور داشتند.
درحال حاضر مرزهای هوایی بین ایران و عراق به شکل محدود باز است و تا قبل از شناسایی ویروس جدید کرونا در استان خوزستان، تردد زمینی از مرزهای زمینی ایران و عراق نیز انجام می شد که با دستور ستاد ملی مقابله با کرونا این مرزها بسته شدند. عراق و ایران هنوز بر سر برقراری باردیگر سفرهای زیارتی بین دو کشور به توافق نرسیده اند. سفر زیارتی شهروندان ایرانی به عراق بیشتر از یک سال است که متوقف شده.
منبع:

1399/12/20
18:09:48
0.0 / 5
1109
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ