وزیر بهداشت:

سفر را در خیالتان هم تصور نكنید

سفر را در خیالتان هم تصور نكنید

وزیر بهداشت ضمن تشریح روند بیماری کرونا در دنیا و ایران، ضمن تاکید بر جدی گرفتن ویروس جهش یافته و رعایت پروتکلها از جانب مردم، اظهار داشت: اصلا معلوم نیست که چه روزهایی را در پیش داشته باشیم؛ خواهشم این است که تدارک سفرها را در ذهن و خیال تان هم تصویر نکنید.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی از محل رصدخانه طرح شهید سلیمانی، اظهار داشت: وضعیت جهان همانطور که می دانید و از رسانه ها می بینید، متاسفانه مشکل ویروس کرونا و بخصوص ویروس موتاسیون یافته اغلب کشورهای جهان را تحت تأثیر قرار داده است. در ۲۴ ساعت گذشته در آمریکا که بالاترین آمار را دارد، ۱۹۸۹ مرگ، برزیل با ۱۷۲۶ مرگ، روسیه با ۴۴۱ مرگ، مکزیک با ۴۳۷ مرگ، آلمان ۴۰۱ مورد و انگلیس ۳۴۳ مورد، ایتالیا ۳۴۳ مورد، فرانسه ۳۳۰ مورد، هلند ۲۱۶ مورد و ایران با ۸۶ مورد مرگ و میر در جهان گرفتار مبتلا شدن و مرگ و میر ناشی از کرونا هستند.
وی اضافه کرد: در ایران روند مرگ و میر در کشور علیرغم ویروس موتاسیون یافته، دو رقمی است؛ چونکه همکارانمان شبانه روز تلاش کردند تا اجازه ندهند که مرگ و میرها از حد دو رقمی بیشتر شود و امروز هم خوشبختانه میزان مرگ ما به بیشتر از دو رقمی افزایش پیدا نکرده است.

خوزستان؛ استانی آتشین از نظر گرفتاری با کرونا
وزیر بهداشت اظهار داشت: درباره روند گرفتاری در کشور امروز بیشترین درگیری را در استان خوزستان داریم و یک استان آتشین از نظر گرفتاری با بیماری است. متاسفانه اغلب شهرهای استان گرفتارند. شهرهای شمالی استان مانند شوشتر و دزفول هم که قبلا مرگ و میری درباره ویروس موتاسیون یافته نداشتیم، گرفتار گرفتاری و مرگ و میر شدند.

شدت و هجوم کرونای جهش یافته به ریه ها
نمکی تصریح کرد: این ویروس موتاسیون یافته متاسفانه چهره ای متفاوت از ویروس ووهان از خود نشان داده است. ویروسی است گرفتار کننده و به سرعت شدت بیماری در آن بالا می رود و به شدت افراد بدحال شده و جوان تر ها گرفتار می شوند. ما ابتدا فکر می کردیم افراد دیر رجوع می کنند، اما بعد دیدیم بیمارانی هم که بموقع رجوع می کنند، تعدادی شان در عرض ۴۸ ساعت در فاز گرفتاری سخت ریوی و مرگ و میر گرفتار می شوند. از ۷۰ بیمار اینتوبه ما در بیمارستان های خوزستان، متاسفانه در یک شبانه روز ۳۰ نفر تلف شدند و این نشان از شدت، حدت و هجوم بیماری به ریه هاست.
وزیر بهداشت اظهار داشت: این پیشبینی بود که قبلا انجام داده بودیم و قبلا در مقابل همین دوربین ها من چند هفته قبل تمام این تذکرات را به مردم داده بودم و اعلام کردم که اگر خدایی نکرده گرفتار چنین مصیبتی شویم، کار بسیار سنگین و سخت می شود. استاندار خوزستان به خوبی همراهی می کنند و به شدت همراه هستند و کار را مدیریت می کنند.

گله مندیم؛ هنوز در حمل و نقل عمومی خوزستان، تست الزامی نیست
وی اضافه کرد: البته هنوز گله مندی های خودمان را داریم. در هندوستان با پیدا شدن مواردی از ویروس موتاسیون یافته، کل پروازها تعطیل شد و فقط هواپیماهای باربری کار می کنند، در نیوزیلند با یک مورد گزارش بیماری، تعطیلی عمومی در خیلی از فعالیتهای عمومی ایجاد کردند، در استرالیا و برخی کشورهای دیگر اروپایی به شدت محدودیت ایجاد کردند، اما متاسفانه امروز که با رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان صحبت می کردم، اعلام نمود که هنوز ما برای سوار شدن به قطار، هواپیما و وسایل حمل و نقل عمومی تست الزامی نیست که من باردیگر نامه محکمی نوشتم به دنبال نامه های قبلی که حداقل زمانیکه ما یک کانون سنگین آلودگی داریم، اجازه ندهیم که ویروس به جاهای دیگر کشور سرایت کند. خدایی نکرده اگر سه تا چهار خوزستان دیگر با این ویروسی با این قدرت سرایت و مرگ آفرینی داشته باشیم، واقعا کنترل امکان دارد از دست ما و همکارانمان بیرون برود و مصیبت بزرگی خواهد بود.

مشکل کمبود اکسیژن خوزستان رفع شد

تسلط بر اوضاع پریشان خوزستان
نمکی اظهار داشت: در خوزستان به سرعت بحث کمبود اکسیژن را با اعزام سه دستگاه اکسیژن ساز رفع کردیم و همکارانم تلاش کردند که تخت هایی را اضافه کنند که مشکل کمبود تخت نداشته باشیم و تا اینجا هم با تسلط کامل بر اوضاع پریشان بیماری در استان همکارانم کار را مدیریت می کنند و امیدوارم با همین تسلط کار را به یک سرانجام مناسبی برسانیم.

میزان پایین رعایت پروتکل های بهداشتی در خوزستان
وزیر بهداشت افزود: در استان متاسفانه علیرغم تذکرات مکرر رعایت پروتکل ها بسیار پایین است. در بعضی جاها بهتر شده اما هنوز هم نسبت به متوسط کشوری بسیار پایین است و این نشانه ای است که با این سطح رعایت جمع کردن بیماری و پیشگیری از اشاعه بیشتر بیماری کار بسیار صعب و حتی غیرممکنی است.

تذکر به ۶ استان درباره ترددهای بین استانی
وی اضافه کرد: تذکر خاص به همکارانم و استانداران دارم در استان هایی مانند لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، بوشهر و هرمزگان که مردم ترددهای بین استانی دارند که اولا نباید اجازه آنرا دهیم؛ اما اگر نمی توانیم و ناچاریم واین رفت و آمدها دارد اتفاق می افتد و دست مان کوتاه است که از روز اول هم متاسفانه همچنین بوده، حداقل تمنا و خواهش نماییم که مراقب باشند تا آتش بیماری به استان های همجوار نیفتد که کار خیلی سخت می شود.
وزیر بهداشت در ادامه صحبت هایش اظهار داشت: فردا روز احسان و نیکوکاری است و از مردم عزیز می خواهم که کمک های مومنانه را در جهت مدیریت کووید-19 در کشور ادامه دهند و روز جمعه هم روز درختکاری است و از همه عزیزان در استان ها می خواهم که به یاد سروقامتانی که در جهت خدمت به مردم در مدیریت کرونا بعنوان مدافعان و شهدای سلامت از دست دادیم به یاد و یادواره این عزیزان درخت بکارند.

آخرین خبرها از واکسن کرونا
نمکی در ادامه ضمن اشاره به مبحث واکسیناسیون کرونا، اظهار داشت: تلاش کردیم با این مجموعه واکسنی که وارد کردیم گروه هایی را به مجموعه نظام سلامت اضافه نماییم. این خواسته همکاران با گذشت و با ایثار من در نظام سلامت بود که دل شان نیامد تنها آنها واکسن بزنند و بنابراین تقسیم کردیم و واکسن را در بخش های آی سی یو و خط مقدم مقابله با کووید-19 و عزیزان مان در خانه های سالمندان، سرای معلولین، جانبازان شیمیایی و جانبازان قطع نخاع تقسیم کردیم و افتخار دارم که اعلام کنم که داریم واکسیناسیون این عزیزان را هم به اتمام می رسانیم.
وی اضافه کرد: به هر حال واکسن های دیگری هم در راه می باشد، 250 هزار واکسن را اوایل هفته وارد کردیم. حدود 200 هزار واکسن دیگر این هفته وارد می نماییم. ان شاءالله از سهمیه کووکس هم قرار شد بیشتر از یک میلیون دوز واکسن جدید تا آخر اسفند ماه دریافت نماییم و بر این اساس امیدوارم تا آخر اسفند بتوانیم واکسیناسیون گروه های پرخطرمان را انجام دهیم.
نمکی اظهار داشت: در واکسن های داخلی خوشبختانه واکسن برکت فاز اول را خیلی خوب گذراند و ان شاءالله اگر مطالعات فاز یک بنده و همکارانم را در کمیته واکسن اقناع کرد، بتوانیم فاز دو و سه را ادغام نماییم تا زودتر بتوانیم به تولید برسیم. واکسن پاستور که با انتقال دانش فنی از کوبا بود، به خوبی راهش را طی می کند و فاز سوم آزمایش های بالینی انسانی آنرا داریم شروع می نماییم. واکسن رازی فاز یک را شروع کرد. من لحظه به لحظه کار را در همه مجموعه ها رصد می کنم و روز گذشته چهار نفر دیگر با واکسن رازی واکسینه شدند و دو نفر هم روز قبلش واکسینه شده بودند. همه این ها حال شان خوب است و خیلی کم عارضه و مشکل هستند و امیدوارم با همین آهنگ بتوانیم این واکسن را به سرانجام برسانیم. واکسن دیگری را هم امیدواریم فاز کلینیکال ترایال انسانی اش را آغاز نماییم.

ویروس موتاسیون یافته را جدی بگیرید

خود را گرفتار بیمارستان و ICU نکنید
وزیر بهداشت اظهار داشت: مردم عزیز تقاضا می کنم که ویروس موتاسیون یافته جدید را بسیار جدی بگیرید، ویروس، ویروس خطرناکی است. نمی خواهم مردم را گرفتار وحشت، اضطراب و هراس بیش از اندازه کنم. اولا بدانید ما و همکاران مان همیشه در کنار مردم هستیم. همانطور که از هیچ چاقو خورده و زخمی در اورژانس نمی پرسیم که تقصیر با چه کسی بود، اگر کسی قصور کرد و در رعایت پروتکلهای بهداشتی حرف های ما را گوش نداد، ما هیچگاه او را مورد بی توجهی قرار نمی دهیم. ما خودمان را برای موج های سنگین آماده کردیم، اما تقاضا می نماییم که مردم خودشان را گرفتار تخت های بیمارستانی و آی سی یو ها ما نکنند. اگر آنجا بروند نمی دانم که چقدر در بهبود این عزیزان با لطف خداوند توفیق پیدا می نماییم.

سفر را در خیالتان هم تصور نکنید
وی با تکیه بر اینکه تقاضا می نماییم که مردم رعایت نمایند، اظهار داشت: زمان خریدهای نوروزی است. امیدوار بودیم و هستیم که مردم ما عید نوروز کم خطر و کم عارضه ای را طی کنند. از حالا بار و بندیل سفر نبندیم، اصلا معلوم نیست که چه روزهایی را در پیش داشته باشیم. خواهشم این است که تدارک سفرها را در ذهن و خیال تان هم تصویر نکنید. ان شاءالله اگر اسفند کم عارضه ای را گذراندیم، به مردم اعلام می نماییم که با چه پروتکلی می توانند جابجایی داشته باشند.
نمکی اظهار داشت: می دانم خسته شدید و سال سختی گذشت. همه ما روزها و شبهای بسیار سختی داشتیم. این برادر کوچکی که در خدمت شما حرف می زند، بیشتر از همه مردم ایران دغدغه و فشار روحی و ذهنی داشت و شبانه روز با تک تک روسای دانشگاه های علوم پزشکی در تماس است تا ببیند که چگونه است و نوسان قلبش با نوسان پر شدن و خالی شدن تخت های بیمارستان و مرگ و میر مردم این کشور تنظیم شده است. همه ما گرفتار کوفتگی جسم و روح هستیم، اما باز هم باید احتیاط نماییم و بیشتر از پیش صبوری نماییم. امیدوارم با رعایت همه این پروتکل ها بتوانیم در مدیریت بیماری گام های موفق تری را برداریم. برای همکاران عزیزم که در بعضی استان ها درگیر موج هستند، طلب صبوری و توفیق از خداوند را دارم.1399/12/14
13:03:17
0.0 / 5
1049
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ