فضول خان در تورنتو منتشر شد؛

مرده آنست كه نامش به فضولی نبرند

مرده آنست كه نامش به فضولی نبرند

پرسی بلاگ: فضول خان در تورنتو نوشته حسن گل محمدی توسط انتشارات گوتنبرگ منتشر گردید. این کتاب یادداشت های طنزی در نقد رفتار ایرانیان مهاجر در کاناداست.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، انتشارات گوتنبرگ کتاب «فضول خان در تورنتو» نوشته حسن گل محمدی را با شمارگان ۲۵۰ نسخه، ۲۷۰ صفحه و بهای ۵۵ هزار تومان منتشر نمود.
گل محمدی مجموعه ای از یادداشت ها و نوشته هایی را در طول سالهای ۲۰۱۷ – ۲۰۱۹ (۱۳۹۶ – ۱۳۹۸) در نشریات فارسی زبان تورنتو خصوصاً هفته نامه ایران استار به صورت مطایبه و انتقاد در ارتباط با جامعه ایرانیان تورنتو هر هفته به مرحله نگارش در می آورد که فضولیات نام داشتند. آن یادداشت ها حالا در قالب کتاب «فضول خان در تورنتو» به مخاطبان ایرانی نیز عرضه شده اند.
کتاب با این بیت به انتها می رسد:
سعدیا مرد نیکو نام نمیرد هیچ گاه
مرده آنست که نامش به فضولی نبرند
این طنزها را می توان قسمتی از رفتارشناسی مهاجران نیز قلمداد کرد. بدین سبب می تواند برای کسانی که قصد مهاجرت دارند، آموزنده باشد و همین طور برای پژوهشگران در زمینه پژوهش پیرامون رفتارشناسی مهاجرت کارآیی داشته باشد.
بخشی از فضولیات را در ادامه می خوانید:
از استاد فضولی پرسیدند: «این درست است که می گویند افراد در مهاجرت دروغ زیاد می گویند؟» جواب داد: «بله، چون اگر راست بگویند از مهاجرت کردن خود پشیمان می شوند.»
*
از استاد فضولی پرسیدند: «چرا اغلب افرادی که دزدی و فرار می کنند، به کانادا می آیند؟» جواب داد: «چون اینجا مهد آزادی برای همه گونه افراد و مشاغل است.»
*
روزی فضول خان همه دوستانش را در تیم هورتن جمع کرد و اظهار داشت: «من علم غیب می دانم.» دوستی از او پرسید: «اگر راست می گویی جواب بده که همین الان در ذهن ما چه می گذرد؟» فضولی فوراً اظهار داشت: «همه شماها در این فکر هستید که چگونه با لطایف الحیل پول های یکدیگر را کش بروید.»
*
استاد فضولی به مهاجری اظهار داشت: «خبر داری فلانی بعد از ۲۰ سال مهاجرت به کشور خود برگشت؟» مهاجر پرسید: «علت برگشت او چه بود؟» استاد جواب داد: «علت آمدن آن بیچاره معلوم نبود تا چه رسد به سبب برگشتنش.»


منبع:

1399/12/11
15:01:39
0.0 / 5
972
تگهای خبر: كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ