فرمانده عملیات مقابله با كرونا در تهران:

ویروس جهش یافته كرونا، كشنده تر است

ویروس جهش یافته كرونا، كشنده تر است

به گزارش پرسی بلاگ فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با ابراز نگرانی از سیر نزولی رعایت پروتکل های بهداشتی، در عین حال نسبت به انتشار سریع تر و مرگ و میر بیشتر ویروس جهش یافته کرونا اخطار داد.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در جلسه ستاد مبارزه با کرونا استان تهران ضمن اشاره به سفر خود به پردیس، دماوند و فیروزکوه اظهار داشت: خوشبختانه در اجرای طرح شهید سلیمانی در سه شهرستان پردیس، دماوند و فیروزکوه پیشرفت و شتاب خوبی را مشاهده کردیم و در ابعاد حمایتی و نظارتی پیشرفت خوبی حاصل شده است. به شکلی که در اغلب شهرستان های استان تهران اجرای این طرح تا 75 درصد به اهداف از پیش تعیین شده رسیده است و شهرستان های استان تهران جایگاه بسیار خوبی به دست آورده اند. انجام تست ها و رهگیری در شهرستان های استان تهران از آهنگ بسیار خوبی برخوردار می باشد.
وی ادامه داد: در مورد ویروس جهش یافته که با عنوان ویروس انگلیسی از آن نام برده می شود پیشبینی ما این است که مدتی است که این ویروس در حال چرخش است و پایین آمدن سن مبتلا شدن هم به همراه افزایش علایم مبتلا شدن به وقوع پیوسته است. از خصوصیت های ویروس جدید می توان به قدرت بالای انتقال و افزایش میزان مرگ و میر آن اشاره نمود.
وی افزود: در ایام ابتدای شناخت جهش ویروس اعتقاد بر این بود که در مرگ و میر تاثیری نداشته باشد اما امروز به صورت قطعی عنوان می شود که ویروس جدید کشنده تر است.
وی تصریح کرد: مبحث دیگری که باید مد نظر قرار گیرد. صیانت از پرسنل بهداشت و درمان است که باید نظارت های ویژه در این عرصه اعمال شود؛ چون که ویروس جدید به علت سطح بالاتر آلودگی امکان دارد برای پرسنل ابتدا علایم شدیدتری را به همراه داشته باشد.
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با تکیه بر ضرورت برنامه های دقیق برای بیماریابی و رهگیری اظهار داشت: تست های PCR و تست های سریع در ایام اخیر درصد بیشتری مثبت می شوند که این نشان از چرخش بیماری در تهران است. بنابراین نیازمند رعایت بیشتر شیوه نامه های بهداشتی هستیم. البته اینکه اعلام نماییم امروز در آستانه خیز جدیدی از بیماری هستیم نیازمند تحلیل آمارهای روزهای گذشته است اما آنچه در استان خوزستان شاهد می باشیم امکان دارد در سایر استان ها هم شاهد باشیم و این زنگ خطر بالقوه ای است.
وی افزود: طرح شهید سلیمانی نباید کمرنگ شود. حمله به چرخه ویروس به همراه ردیابی و خنثی سازی چرخه ویروس و قرنطینه باید در این طرح با جدیت پیگیری شود.
وی تصریح کرد: تهران سطح بالایی از ترددهای درون شهری، برون شهری و برون مرزی را دارد که این مورد باید مورد توجه قرار گیرد. در هفته گذشته 30 درصد خودرو های سطح کشور که تردد بین شهری داشتند با پلاک تهران بوده است. بنابراین مساله چرخش ویروس در تهران بالقوه مبحث بسیار خطرناکی است.
وی در مورد واکسیناسیون هم اظهار داشت: امیدواریم هر چه زودتر امکان واکسیناسیون در تهران فراهم گردد. سند ملی واکسیناسیون سه هفته پیش به تصویب رسیده است. به معاونین سه دانشگاه اعتقاد داریم و واکسیناسیون با عدالت و رعایت انضباط اداری انجام می شود و هیچ گونه نشتی به بیرون نخواهیم داشت.
زالی تصریح کرد: باید بدانیم ویروس جهش یافته مهاجم تر است. سرایت پذیری و کشندگی بیشتری دارد و بی رحم تر است. باید مراقبت منزل به منزل در طرح شهید سلیمانی با پیوست آزمایشات همراه باشد و رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت جدی مد نظر قرار گیرد؛ چون که کمرنگ شدن آن صدمه های جدی را به همراه دارد. پیشنهادات ستاد استان تهران در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا با حضور رئیس جمهور عنوان شد، پیشنهاداتی که خلاصه نظرات اعضای ستاد کرونای استان تهران بوده است.
زالی در حاشیه این جلسه و در جمع خبرنگاران هم اظهار داشت: تشکیل تیم های نظارتی در چارچوب طرح شهید سلیمانی انجام شده تا در کنار تیم های نظارتی نیروی انتظامی در مجموع شاهد افزایش نظارت ها باشیم. شهر و استان تهران از مساحت زیادی برخوردار می باشد و جمعیت زیادی در آن ساکن است. بنابراین نیازمند همکاری مردم هستیم.
وی افزود: گزارشات جهانی تایید می کند جهش های ویروس از مرگ و میر و کشندگی بیشتری برخوردار می باشد و علایم بیماری هم وخیم تر است. اما تمام گزارشات تایید می کند استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و ضد عفونی کردن دست ها همچنان در جهش های ویروس موثر است. امکان دارد از این پس مرتب شاهد جهش هایی در ویروس باشیم و همچنان رعایت شیوه نامه ها از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. بنابراین اگر ساده انگاری در مورد این ویروس صورت گیرد روزهای سختی را پیش روی ما خواهد گذاشت. در طول سه خیز بیماری همواره مبتلا شدن و مرگ و میر با کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی در ارتباط بوده است.
وی افزود: مراجعین سرپایی در چارچوب علایم سرپایی رشد قابل ملاحظه ای نسبت به هفته قبل داشته و ظرف 24 ساعت گذشته 7500 نفر به مراکز درمانی با علایم کرونا رجوع کردند. البته امکان دارد مراجعین سرپایی ما بیشتر باشند؛ چون که بسیاری به مطب پزشکان رجوع می کنند. در مجموع 23 درصد رشد در بخش مراجعین سرپایی داشته ایم.
وی افزود: اتفاق استان خوزستان می تواند سرآغازی برای سایر استان ها و تهران باشد. در اغلب استان ها از الگوی نسبتا همگنی در فراگیری برخوردار هستیم و تنها زمان آن متفاوت می باشد.
زالی تصریح کرد: واکسن در دو بخش تولید داخل که تمام پلت فرم های لازم توسط محققین در حال انجام می باشد در آینده نزدیک سبد متنوعی از واکسن ها را خواهیم داشت و در حقیقت همه پلت فرم های تولید واکسن را خواهیم داشت. هم اکنون سه واکسن در فاز بالینی و تعدادی در انتها فاز حیوانی هستند. البته تولید انبوه احتیاج به سرمایه گذاری و حمایت جدی دارد و فعلا واکسیناسیون از راه واکسن روسی وارداتی پیگیری می شود.
منبع:

1399/11/27
21:34:54
0.0 / 5
922
تگهای خبر: اجتماعی , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
پرسی بلاگ