توسط انتشارات شهید كاظمی انجام شد؛

عرضه چاپ دوم بازخوانی بیانات رهبری درباره مذاكرات دولت اعتدال

عرضه چاپ دوم بازخوانی بیانات رهبری درباره مذاكرات دولت اعتدال

پرسی بلاگ: چاپ دوم کتاب گفتم اعتماد نکنید؛ بازخوانی مستند و جامع تدابیر، بیانات و نقدهای مقام معظم رهبری درباره مذاکرات هسته ای دولت اعتدال در آستانه 22 بهمن توسط انتشارات شهید کاظمی ارائه شد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از روابط عمومی انتشارات شهید کاظمی، کتاب «گفتم اعتماد نکنید؛ بازخوانی مستند و جامع تدابیر، بیانات و نقدهای مقام معظم رهبری درباره مذاکرات هسته ای دولت اعتدال» در آستانه یوم الله ۲۲ بهمن توسط انتشارات شهید کاظمی به چاپ دوم رسید.
این کتاب فقط گردآوری ساده ای بیانات مقام معظم رهبری نیست، بلکه کوشیده شده منطق مواجهه رهبری با مسئله هسته ای را به تصویر بکشد. علاوه بر این بیانات معظم له برمبنای رویدادهای تاریخی در سیر پرونده هسته ای، مستندسازی شده است. با گردآوری برخی مستندات، به صورتی شرح و تبیین بیانات صورت گرفته است. این بخش ها با عنوان «درنگ» از نظر خوانندگان خواهد گذشت که در حقیقت نوعی زمینه شناسی و بسترهای تاریخی سیاسی ایراد بیانات مقام معظم رهبری به شمار می آیند. مستندسازی بیانات رهبری در طول مذاکرات هسته ای، به صورتی تاریخ نگاری پرونده مذاکرات هسته ای در دولت یازدهم است.
«گفتم اعتماد نکنید» از ۶ فصل اصلی تشکیل شده است. در فصل اول با عنوان «تحلیل کلان از شرایط کنونی کشور» رویکرد کلان رهبری در تحلیل مسائل پیش روی نظام اسلامی و منطق مواجهه با هر مسئله روشن می گردد. مقام معظم رهبری با تحلیلی کلان از وضعیت تاریخی تمدنی انقلاب، به عوامل راهبردی شکست و پیروزی در مواجهه های تمدنی اشاره می کنند و عنصر «سنت های الهی» را بعنوان عنصری تعیین کننده برای پیروزی جبهه حق بر باطل معرفی می کنند.
فصل دوم با عنوان «دو نگاه کلان برای حل مشکلات کشور» به معرفی دو رویکرد کلان مدیریتی در کشور اشاره دارد که هر یک راهبرد خروج از مشکلات را در مسئله ای ویژه می بینند. مقام معظم رهبری به معرفی این دو رویکرد و نتایج هر یک می پردازند. مسئله هسته ای نیز یکی از مسائلی است که مبتنی بر هر رویکرد، سرنوشت متفاوتی خواهد یافت. این فصل نشان میدهد چرا دولت همه تخم مرغ های خودرا در سبد مذاکرات هسته ای چیده است و خطای راهبردی وی در اعتماد و اتکای بی حساب به غرب بوده است.
فصل سوم با عنوان «تحریم از تهدید تا فرصت» به با اهمیت ترین مسئله ای که سبب گرایش دولت به سمت مذاکرات هسته ای شد، می پردازد. دولت با هدف رفع تحریم برای ایجاد گشایش اقتصادی قدم در راه مذاکره نهاد ولی تحلیل صحیحی از ماهیت و آثار تحریم و شیوه های درست مقابله با آن نداشت. مقام معظم رهبری بارها کوشیدند تحلیل جامعی از ماهیت تحریم و شیوه های واقعی مقابله با آن عرضه کنند که اگر این بیانات با دقت فهم می شد، انتخاب های دیگری در پرونده هسته ای داشتیم. فصل چهارم با عنوان «نقد رویکردهای کلان و عملکرد دولت در سیاست خارجی» لطمه شناسی های راهبردی رهبری معظم انقلاب نسبت به نگاه کلان دولت به سیاست خارجی، آمریکا و رابطه با غرب است. همین طور در بعضی موارد به انتقادهای موردی معظم له نیز اشاره شده است.
فصل پنجم کتاب با عنوان «تدابیر مقام معظم رهبری در حوزه سیاست خارجی، مذاکرات هسته ای و برجام» مهم ترین فصل آنست و فصل های پیش همه مقدمات رسیدن به این فصل بودند. در این فصل تدابیر سه گانه مقام معظم رهبری نسبت به مذاکرات هسته ای در مراحل قبل، حین و پس از مذاکرات و نیز لطمه شناسی جامع ایشان نسبت به برجام بیان می شود.
فصل آخر هم با عنوان «پیش بینی افول امریکا» در حقیقت نشان دهنده تصویری از صحنه کلان مناسبات ایران و امریکا است. اساس مذاکرات هسته ای مبتنی بر پیش فرض گرفتن قدرت مطلقه امریکا در صحنه جهانی بوده است. اما مقام معظم رهبری نشان می دهند ما نه فقط در موضع انفعال نسبت به امریکا قرار نداریم که در چالشی چهل ساله امریکا را به نقطه افول نزدیک کرده ایم. این نتیجه گیری و تحلیل در فضایی صورت می گیرد که برخی برجام را کرنش و انفعال ایران در مقابل امریکا می دانستند و بر این باور غلط بودند که امریکا با ابزار تحریم و تهدید می تواند ایران را از صحنه بین المللی به کلی محو کند، پس باید به او امتیازهای گزاف داد تا از نابودی در امان ماند. این تحلیل غلط، تصمیات غلطی را نیز به دنبال دارد ولی رهبری انقلاب نشان می دهند این تحلیل از اساس بی پایه است.
چاپ دوم این کتاب با ۴۰۰ صفحه و قیمت ۶۵ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1399/11/22
11:48:39
0.0 / 5
996
تگهای خبر: آثار , بین المللی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ