ضرورت استفاده از دتكتورهای مونوكسیدكربن در ساختمانها

ضرورت استفاده از دتكتورهای مونوكسیدكربن در ساختمانها

به گزارش پرسی بلاگ جانشین معاونت پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران با تکیه بر ضرورت استفاده از دتکتورهای مونوکسید کربن(سیستم های اعلام هشدار) در ساختمان ها، اظهار داشت: در این رابطه اجبار قانونی هم وجود دارد و در مقررات ملی ساختمان هم به این مورد اشاره شده است که سیستم های اعلام اخطار می توانند قبل از وقوع حادثه افراد را از وجود خطر آگاه کنند.


کامران عبدولی در گفت و گو با ایسنا، در این باره اظهار نمود: سالانه به علت مسمومیت با گاز مونوکسید کربن برخی از هموطنان خویش را از دست می دهیم که علت آنرا هم می توان بی احتیاطی و کم توجهی به موضوعات ایمنی دانست. این مورد به خصوص در مورد وسایل گازسوز بخصوص بخاری های گازی صدق می کند.
وی افزود: گاز مونوکسید کربن گازی سبک، بی بو و بی رنگ است که در اثر سوختن ناقص کربن به وجود می آید، یعنی جایی که اکسیژن کم باشد این گاز ناقص می سوزد و به جای تبدیل شدن به گاز دی اکسید کربن به مونوکسید کربن تبدیل می شود.
جانشین معاونت پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران، اظهار نمود: این گاز میل ترکیبی زیادی برای ترکیب با هموگلوبین خون دارد، با وجود اینکه در بدن انسان به صورت طبیعی حدود ۵ درصد مونوکسید کربن وجود دارد، اما اگر به ۲۰ درصد برسد مرگ انسان حتمی خواهد بود.
وی افزود: منابع عمده آن عملکرد نادرست دستگاههای گازسوز است که از سوخت های فسیلی استفاده می نمایند و عموما از مشتقات نفت و چوب هستند.
وی اظهار نمود: به صورت سالانه به صورت میانگین ۸۰۰ نفر در سطح کشور بر اثرگازگرفتگی جان خویش را از دست می دهند، البته این ارقام متغیر بوده و به صورت میانگین آمار در همین حدود است که در سالهای سردتر معمولا با افزایش آمار رو به رو هستیم. در این خصوص اقدامات بسیاری با همکاری سازمان ها همچون شرکت گاز، سازمان اورژانس و انجمن جامعه ایمن و.. صورت گرفته است و با وجود اطلاع رسانی ها شاهد بی توجهی از جانب شهروندان هستیم.
عبدولی اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که حتما از وسایل گاز سوز استاندارد استفاده گردد و افرادی که این دستگاه ها را نصب یا سرویس می کنند افرادی متخصص و دارای مجوز باشند، چون که عمده علت گازگرفتگی نقص دودکش ها است؛ یا مسیر این ها درست نیست و کلاهک مناسب ندارند یا فاصله کلاهک ها با دیوارهای جانبی رعایت نشده است، در بعضی موارد هم جنس آنها نامرغوب است.
وی افزود: به سادگی با انجام اقداماتی ساده می توان از مسمومیت افراد با مونوکسید کربن جلوگیری کرد، البته گاز مونوکسیدکربن علاوه بر سمی بودن قابل انفجار هم هست، یعنی اگر در فضایی گاز مونوکسید کربن به اندازه کافی برای اختلاط وجود داشته باشد احتمال انفجار وجود دارد، پس حتی اگر افراد متخصص این تجهیزات گاز سوز را نصب کرده باشند و وسایل هم از استاندارد کافی برخوردار باشد باز هم سفارش می شود به علل مختلف که احتمال نشت گاز مونوکسید کربن در فضاهای بسته و احتمال خوابیدن افراد وجود دارد حتما از وسیله کمکی حسگر مونوکسید کربن یا کاشف مونوکسید کربن استفاده کنند.
جانشین معاونت پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران، اضافه کرد: کاشف های مونوکسید کربن یک حسگر الکترو شیمیایی هستند که دو صفحه آنود و کاتود دارد، که در صورت نشت گاز تعادل جریان بین این ها به هم میخورد و این سیستم خطر را اعلام می کند. پیشنهاد من این است که در محل هایی که آشپزخانه وجود دارد و محل سکونت و خواب افراد است این سنسورها نصب شود.
عبدولی اظهار نمود: از مزایای این سیستم ها این است که قابلیت نصب دیواری و سقفی دارد، طول عمر حدود پنج ساله داشته و آژیر سرخود دارند، یعنی مانند سیستم های کشف و اعلام حریق احتیاج به سیستم های جانبی نداشته و احتیاج به کابل کشی هم ندارد، قیمت آنها هم مناسب می باشد.
وی اظهار نمود: تعدادی برندهای مختلف که در "کمیته ایمنی و آتش نشانی تعیین صلاحیت کالاها و تجهیزات ایمنی " و همینطور شرکت مجری که از سوی سازمان آتش نشانی به تایید رسیده است هم روی سایت سازمان قرار دارد.
جانشین معاونت پیشگیری آتش نشانی تهران افزود: حتی در محل هایی که بخاری گازی ندارد و آشپزخانه دارند هم امکان نشت گاز مونوکسید کربن وجود دارد، در آشپزخانه ها هم از سوخت فسیلی یا گاز مایع استفاده می شود و می تواند محل نشت گاز مونوکسید کربن باشند؛ در این رابطه اجبار قانونی هم موجود است و در فصل پنجم مبحث سوم مقررات ملی ساختمان به این مورد اشاره شده است که سیستم های اعلام اخطار می توانند، قبل از وقوع حادثه افراد را از وجود خطر آگاه کنند و به کمک این سیستم ها تا حدود زیادی می توان خسارت های ناشی از حوادث را کم کرد و از جان و مال انسان ها حفاظت کرد و رعایت ضوابط آن برای طراحی، اجرا، نگهداری و بازدید الزامی است.
وی اظهار داشت: بر مبنای بند ۱-۵-۳ کلیات فصل پنجم مبحث سوم مقررات ملی ساختمان اجبار شده است که مرجع قانونی صدور پروانه آخر کار، می تواند نصب سیستم های کشف و اعلام را مطالبه کند، یعنی به تشخیص مرجع صدور پروانه این اتفاق باید بیفتد و مرجع صدور پروانه در مورد موضوعات ایمنی و آتش نشانی، "سازمان آتش نشانی" است. متاسفانه می بینیم که تلفات در محلی که مردم خواب هستند اتفاق می افتد، هم اکنون در دستورالعمل های صادر شده توسط سازمان آتش نشانی تهران اجبار شده که سیستم های مونوکسید کربن در تمام واحد های مسکونی و محل هایی مثل هتل ها که احتمال خوابیدن در آنها وجود دارد نصب شود.
عبدولی افزود: متاسفانه در مورد ساختمان هایی که ساخته شدند و الزامی به رعایت دستورالعمل ها ندارند، خلاء قانونی داریم، به خصوص برخی ساختمان های قدیمی بر مبنای اصول مهندسی ساخته نشدند و افرادی که در این ساختمان ها زندگی می کنند، صدمه پذیر هستند، این ها حتما باید از حسگر مونوکسید کربن استفاده کنند، ولی متاسفانه اجبار قانونی وجود ندارد.
وی تصریح کرد: برای کاهش آمار گازگرفتگی ها نمی توان به تنهایی قانون گذاری کرد، باید ضوابط ایمنی و آتش نشانی الزامی شود، چون که بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداریها تنها بند قانونی مصوبه مجلس ما است که سال ۱۳۳۴ نوشته شده است ودر حال حاضر از جانب مراجع قانونی مثل مجلس پیگیر هستیم که چون این قانون جامع و کامل نیست باید اصلاحات انجام دهیم تا در آینده جامع و کامل باشد و در آن زمان است که به صورت کلی برای ایمنی قانون خواهیم داشت، یکی از موارد آن هم مبحث گاز مونوکسید کربن خواهد بود.
منبع:

1399/10/29
11:04:22
0.0 / 5
1060
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
پرسی بلاگ