توسط نشر نو؛

ترجمه كتاب تاریخ نویدبخش انسان چاپ شد

ترجمه كتاب تاریخ نویدبخش انسان چاپ شد

پرسی بلاگ: کتاب آدمی؛ یک تاریخ نویدبخش نوشته روتخر برخمان با ترجمه مزدا موحد توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، کتاب «آدمی؛ یک تاریخ نویدبخش» نوشته روتخر برخمان اخیرا با ترجمه مزدا موحد توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این کتاب سال ۲۰۲۰ توسط انتشارات بلومسبوری در لندن انتشار یافته است.
بسیاری از منتقدان این کتاب را اثری دانسته اند که مخاطب را به آینده زندگی بشر امیدوار می کند. روتخر برخمان نویسنده هلندی این کتاب از مقطع جنگ جهانی دوم تا امروز، بعضی از وقایع مهم و پژوهش های جهان را گلچین و تشریح کرده است. او به دنبال بیان این مفهوم بوده که باور آدم ها به مهر و محبت و نیک خواهی برای یکدیگر، می تواند شیوه تفکر جدیدی را خلق کند. این شیوه تفکر می تواند مبنایی برای تغییرات واقعی در جامعه بشری باشد. این نویسنده معتقد می باشد در دوره و زمانه فعلی، زمان به کارگیری چنین تفکری فرا رسیده است. او قبل از شروع متن کتابش جمله ای از آنتوان چخوف را آورده که می گوید: «اگر به انسان نشان دهید چیست، بهتر می شود.» روتخر برخمان در دانشگاه اوترخت هلند و یوسی ال اِی امریکا در رشته تاریخ تحصیل کرده و مطالعاتش بیشتر بر شهرها و حکومت ها و مباحث شهروندی متمرکز بوده است. او تا کنون چند کتاب پرفروش به چاپ رسانده است. مقالاتی هم در نشریات مختلف منتشر نموده است. وی در معرفی کتاب خود می گوید: «این کتاب درباره ایده ای رادیکال است. مفهومی که می دانیم مدت هاست حکام را ناآرام می کند. مفهومی که ادیان و ایدئولوژی ها نفی می کنند، رسانه های خبری به آن نمی پردازند و از روایات تاریخ جهان زدوده شده است. در عین حال، مفهومی است که حدودا تمام شاخه های علوم تائیدش می کنند.»
«آدمی؛ یک تاریخ نویدبخش» ۵ بخش اصلی دارد که ۱۸ فصل را در خود جا داده اند. بعد از مقدمه که دو فصل «یک واقع بینی نوین» و «سالار مگس های واقعی» را در خود جا داده، بخش های اصلی کتاب بدین سان اند: «بخش اول: وضعیت طبیعی»، «بخش دوم: پس از آشویتس»، «بخش سوم: چرا آدم های خوب بد می شوند»، «بخش چهارم: یک واقع گرایی نوین» و «بخش پنجم: رخساره دیگر».
«برآمدن توله- انسان»، «سرهنگ مارشال و سربازانی که حاضر نبودند شلیک کنند»، «نفرین تمدن» و «معمای جزیره ایستر» عناوین ۴ فصلی هستند که در بخش اول کتاب آمده اند. در بخش دوم هم مخاطب با این فصول روبرو می شود: «در زیرزمین دانشگاه استنفورد»، «استنلی میلگرم و دستگاه شوک» و «مگر کاترین سوزان جنوویز».
فصول ۱۰ تا ۱۲ کتاب در بخش سوم آن درج شده اند و عبارت اند از: «همدلی چگونه کور می کند»، «قدرت چگونه فاسد می کند» و «اشتباه روشنگری». در بخش چهارم هم ۳ فصل با این عناوین آمده اند: «قدرت انگیزه درونی»، «هومو لودِنس» و «به نظر می رسد این مردم سالاری است».
پنجمین بخش کتاب هم سه فصل ۱۶ تا ۱۸ را شامل می شود که به ترتیب عبارت اند از: «نوشیدن چای با تروریست»، «بهترین درمان برای نفرین، بی عدالتی و تعصب» و «وقتی سربازان از سنگرها خارج شدند». بعد از بخش پنجم کتاب، یک موخره با عنوان «ده قانون برای زندگی» و سپس یادداشت های نویسده درج شده اند.
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
در اواسط دهه ۱۹۹۰، شبکه چهار بریتانیا پخش برنامه تلویزیونی جدیدی را با نام پارلمان مردم شروع کرد. این برنامه به شکل اتفاقی از صدها بریتانیایی با انواع مشاغل دعوت می کرد درباره مسائل چالش برانگیزی از قبیل مواد مخدر، تجارت اسلحه و جرم در سنین نوجوانی بحث کنند. در آخر هر قسمت باید به توافق می رسیدند.
به نوشته اکونومیست «طبق داوری اغلب بینندگان پارلمان مردم، مباحثات آن کیفیت بسیار بالاتری از مباحثات مجلس عوام دارد. شرکت کنندگان برنامه، برخلاف نمایندگان مجلس، ظاهرا به حرف یکدیگر گوش می دهند.» پس شبکه چهار چه کار کرد؟ برنامه را لغو نمود. تهیه کنندگان فکر می کردند مباحثات بیش از اندازه آرام و متفکرانه و منطقی اند و تفریحات خصمانه ای که «سیاست» می نامیم را ترجیح می دادند.
اما مردم سالاری مشارکتی یک آزمایش که برای تلویزیون تهیه شده است نیست. یک روش کارا برای مقابله بلایای مردم سالاری قدیمی است.
این شکل از مردم سالاری نیز، مانند دیگر اشکال، کاستی های خودش را دارد. تمرکز بر سرمایه گذاری سالانه ممکنست به قیمت اهداف طولانی مدت شهر از آب دربیاید. مهم تر اینکه اغلب روال های مشارکتی بیش از اندازه محدود هستند. بودجه پورتو آلگره در سال ۲۰۰۴ و با قدرت گرفتن یک ائتلاف محافظه کار متوقف گردید و الان معین نیست که این سنت در شهری که آغازگر آن بود ادامه خواهد یافت یا نه.
این کتاب با ۴۹۵ صفحه مصور، شمارگان هزار و ۶۵۰ نسخه و قیمت ۱۰۰ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1399/10/19
12:42:23
0.0 / 5
1167
تگهای خبر: بازار , ترجمه , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ