توسط انتشارات راه یار؛

كتاب مسجد رهبر منتشر گردید

كتاب مسجد رهبر منتشر گردید

پرسی بلاگ: كتاب مسجد رهبر شامل تاریخ شفاهی مسجد كرامت، نوشته مرتضی انصاری زاده، توسط انتشارات راه یار منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، کتاب «مسجد رهبر»؛ تاریخ شفاهی مسجد کرامت، از مساجد تأثیرگذار و کانون مبارزان انقلاب در شهر مشهد، نوشته مرتضی انصاری زاده، اخیرا توسط انتشارات راه یار منتشر و راهی بازار نشر شده است.
تحقیق و مصاحبه های این کتاب که از سال ۱۳۸۸ شروع شده اند، به ترتیب توسط حسن سلطانی، سیدمحمد امیر احمدی طباطبایی و احمد عسگری انجام شده اند و طی این مدت با بیشتر از ۷۰ تَن از مرتبطان مسجد کرامت مصاحبه صورت گرفته و هزاران سند مطالعه شده است.
علاوه بر ۴ فصل کتاب که زمینه های شکل گیری و فعالیتهای مسجد کرامت را بررسی و تبیین می کند، تصاویر، اسناد و اَعلام هم در سه فصل، ضمیمه کتاب شده است و در مجموع، می توان این کتاب را اثری در حوزه «مسجدنگاری» معرفی نمود.
در پیش گفتار این کتاب که نخستین اثر انتشارات راه یار در رده تاریخ شفاهی «مساجد انقلاب» است، درباره نسبت مسجد و انقلاب اسلامی چنین می خوانیم:
«نسبت انقلاب اسلامی با مسجد اما، به تمام معنا ویژه و منحصربه فرد است. مسجد در انقلاب ایران هم رسانه است، هم مرکز تربیت نیرو، هم نهاد سازمان دهنده اجتماعی و هم محور بسیج سیاسی. هم محل دریافت رأی در انتخابات است و هم پاتوق اعزام به جبهه جنگ. خدمات متقابل مسجد و انقلاب در ایران، لیست مفصلی دارد که حتی گزارش آن هم در یک کتاب نمی گنجد... مطالعات صورت گرفته درباره نهاد مسجد در ایران و خصوصا در دوران انقلاب اسلامی، بسیار کمتر از آن چیزی است که لزوم و ظرفیت داشته است.
«مسجد رهبر»، گزارشی است از شکل گیری و فعالیتهای «مسجد کرامت» مشهد، در نزدیکی حرم مطهر امام رضا(ع). این مسجد را که بعدها امام جماعتش، رهبر انقلاب اسلامی شد، می توان از جهات گوناگون نمونه ای ممتاز از الگوی فعالیت مسجدی در منظومه معرفتی آرمانی اسلام ناب معرفی نمود. «مسجد رهبر»، از یک سو این الگو را توضیح می دهد و از دیگر سو، مسیر رشد مشهد انقلابی را از چند دهه قبل از انقلاب اسلامی روشن می کند؛ مسیری که در آن، برخی دشواری ها و پیچیدگی های آمیختن سنت و روشن فکری، توده و نخبگان، دینداری و مبارزه آشکار شده است.»
در بخش دیگری از مقدمه این کتاب که قسمت قابل توجهی از آن به فعالیتهای آیت الله سیدعلی خامنه ای در دهه ۵۰، در مشهد مقدس اختصاص دارد، درباره نقش رهبر انقلاب در مسجد کرامت آمده است:
«آیت الله خامنه ای، امام مسجد «امام حسن(ع)» و سپس «کرامت»، نقطه تلاقی همه جریان های در ظاهر متباینی است که زیر پرچم اسلام انقلابی و در فشار سنگین مکاتب و روش های رقیب، به یکپارچگی و شکوفایی رسیدند و مسجد رهبر، آیینه ‍ای کم نظیر است که این هم افزایی معرفتی اجتماعی را منعکس می کند. پیوند ناگسستنی معرفت، آرمان، عمل، اخلاق و مبارزه در این الگو، تصویری ممتاز از ظرفیت های بی نظیر جامعه دینی را شکل می دهد و علت تاب آوری آن در مقابل فشارها و توطئه های دشمنان را پیش چشم می گذارد. هنر رهبری دینی در احیا و به اوج رساندن این نهاد سنتی در خطر انحطاط، چنان برجسته و شوق انگیز است که مطالعه سطرسطر این تکاپوی پیگیر و پُرابتکار را شیرین و دل نشین می کند.»
آیت الله خامنه ای، هم درباره حضورشان درباره مسجد کرامت در دیداری که سال ۶۳ با اعضای حزب جموری اسلامی داشتند، چنین می گویند:
«آن روز مسجد کرامت، بزرگ ترین مسجد شبستانی مشهد بود. یعنی توی مساجد محله ی مشهد مسجد بزرگ تر از مسجد کرامت نبود. آن چنان جمعیت پر می شد توی این مسجد که جای یک نفر آدم هم واقعاً نبود. پس از نماز مغرب شروع می کردم به درس، سخنرانی نبود. درس بود. حالا می گویم چه کار می کردیم. آن قدر جمعیت زیاد می شد که پیش از آنی که من شروع بکنم - وسط نماز در مسجد را می بستند که دیگر نمی شد کسی وارد بشود. جمعیت متراکمی جمع می شد به جهت اینکه درس را گوش کنند، حالا درس چی بود؟ بنده آن جا هم حدیث، هم اعتقادات و هم نهج البلاغه تدریس می کردم؛ با تخته سیاه. خود روش کار برای مردم جاذب بود. حالا یک عده البته می آمدند تماشا کنند از این چند هزار آدم مثلاً. اما یقیناً درصدی هم می آمدند واقعاً یاد بگیرند و آموزش ببینند و یادداشت می کردند. توجه کردید؟ من امتحان کردم دیدم که شیوه درس گفتن اگر چنانچه با ابتکار، با نوع آوری، با انگیزش، با بیان خوب و با عمده تر از همه، «محتوا» همراه باشد، توی آن یک چیزی باشد، همین جور لفاظی نباشد، جاذبه پیدا خواهد نمود.»
این کتاب با ۵۴۴ صفحه، شمارگان هزار و ۵۰۰ نسخه و قیمت ۵۰ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1399/09/02
09:56:34
5.0 / 5
1050
تگهای خبر: آموزش , اجتماعی , بازار , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ