مدیر حوزه هنری استان كرمانشاه:

نیاز داریم تا هنرمندان بزرگی همچون آیت الله نجومی را مطرح نماییم

نیاز داریم تا هنرمندان بزرگی همچون آیت الله نجومی را مطرح نماییم

پرسی بلاگ: مدیر حوزه هنری استان كرمانشاه اظهار داشت: در روزگار ما هنر برای هنر ترویج می شود و آثار هنری منحط تولید می شود. نیاز داریم تا هنرمندان بزرگی همچون آیت الله نجومی را مطرح نماییم.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، با همکاری خانه اندیشه حوزه هنری، انتشارات بنیان مرصوص و اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه نشست تحلیل و بررسی کتاب «عرفان هنری انسان» به مناسبت ۲۵ آبان ماه سالگرد رحلت آیت الله نجومی به صورت مجازی اجرا شد.
در ابتدای این جلسه از تابلوی سیاه قلم تمثال آیت الله نجومی اثر هنرمند کرمانشاهی، نرگس ادبی؛ و نیز جلد دوم کتاب در یاد ماندگاران با عنوان "هو الجمیل" (با موضوع سیری در اندیشه های آیت الله نجومی) رونمایی گردید.
رسول شکری نیا از فعالان رسانه ای و از شاگردان آیت الله نجومی اظهار داشت: سال ۸۸ در آن شرایط سخت و در شرایطی که آسمان می گریست آن سلاله سادات را از دست دادیم و به صورتی جامعه هنری در استان یتیم شد.
وی همین طور اضافه کرد: پس از سفر رهبر معظم انقلاب به کرمانشاه و تعابیری که در مورد آیت الله نجومی در پیام رحلت و پیش از آن بیان کردند، تصمیم گرفته شد تا آیت الله نجومی را بیشتر به مردم معرفی نماییم و یکی از آثاری که از ایشان به همت انتشارات سروش تنظیم و منتشر گردید همین کتاب «عرفان هنری انسان» است که از بعضی فایل های صوتی در دهه شصت استخراج شد که دارای نکات مهم و مفیدی است.
در این جلسه عبدالله جواری، رئیس انجمن خوشنویسان کرمانشاه و شاگرد آیت الله نجومی به بیان خاطراتی از آن عالم ربانی پرداخت و اظهار داشت: ایشان به دنبال مطرح شدن نبود و وقتی به انگلستان برای برگزاری نمایشگاه آثارش دعوت شد یا مراسم بزرگداشت ایشان را برگزار کردند از حضور خودداری می کرد.
جواری همین طور اظهار داشت: آیت الله نجومی در امضای آثار هنری خود عبارت «کمترین» را زیاد به کار می برد همانطور که در کتاب عرفان هنری انسان اشاره کرده اند که هنرمند خودرا نمی بیند و هنرش را عنایت الهی می داند.
رضا کریمی مدرس دانشگاه و معاون اداره کل کتابخانه های عمومی در این جلسه اظهار داشت: آیت الله نجومی هنرمند ماندگار جهان اسلام بود و زیباست که نظر او را درباره هنر هم در کتاب عرفان هنری انسان بدانیم.
وی افزود: این کتاب کم حجم اما پر نکته است و در پاسخ به این پرسش که «عرفان هنری چه خاصیت هایی دارد؟» نکات مهمی را بیان می کند.
این مدرس دانشگاه اظهار داشت: از نکات مهم درباره هنر معنوی در این اثر این نکته است که هنرمندان خودرا به حقیقت عالم متصل می دانستند و هنر را به عنایت الهی می دانستند نه اینکه اثر هنری را شخص هنرمند پدید آورد.
کریمی اضافه کرد: در همین راستا این پرسش مطرح می شود که امضای اثر هنری چه معنایی دارد؟ آیا هنرمند هیچ حقی نسبت به اثر هنری که از او صادر شده ندارد؟! گزارش آیت الله نجومی راهگشاست. نوع امضای اثر هنری در هنرمندان مسلمان، گرچه مظهریت هنرمند را انکار نمی کند اما با حقوق بشر مدرن مانند کپی رایت تفاوت بنیادین دارد.
این پژوهشگر همین طور اظهار داشت: از دیگر نکات مهم این کتاب این است که هنر همیشه به زیبایی محدود نمی گردد بلکه هنر ابداع و ظهور حقیقت است و به اندازه همه زندگی گسترده است و خوب زندگی کردن هم هنر است.
محمد خیاط زنجانی، دکتری فلسفه اسلامی و مدیر انتشارات بنیان مرصوص دیگر سخنران این جلسه بود که اظهار داشت: در این کتاب نکات ظریف حکمی و عرفانی وجود دارد که باید آنها را چند بار خواند. او گفت عنوان کتاب یعنی عرفان هنری انسان نشان میدهد هنر باید برون داد و مظهر عرفان باشد و عبارت انسان در این عنوان هم نشان میدهد که معرفت در انسان محقق می شود و وقتی معرفت در ذیل هنر قرار بگیرد یقیناً هنر قدسی به وجود می آید.
این استاد دانشگاه افزود: در این کتاب از مفاهیم فلسفی و عمیق فلسفی استفاده شده است و مثلاً به زیبایی و بدون عبارات ثقیل تمثیل غار افلاطونی را در توصیف هنر معنوی به کار می برد.
وی اضافه کرد: در این اثر عبارات وجود و حق که موضوع فلسفه و عرفان هستند را بارها به کار برده اند که در عین سادگی عمق حکمت را نزد ایشان نشان میدهد.
افشین آزادی، مدیر حوزه هنری استان کرمانشاه، هم اظهار داشت: در خانه اندیشه حوزه هنری در نظر داریم تا از مفاخر کرمانشاه تقدیر نماییم و آیت الله ممدوحی و آیت الله نجومی همچون این مفاخر هستند که همه وظیفه داریم آنها را به جامعه معرفی نماییم.
وی همین طور اظهار داشت: در روزگار ما هنر برای هنر ترویج می شود و آثار هنری منحط تولید می شود و ما نیاز داریم تا هنرمندان بزرگی همچون ایشان را در مقابل آثار منحط مطرح نماییم.


منبع:

1399/08/26
20:32:15
5.0 / 5
1470
تگهای خبر: آثار , تولید , كتاب , مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان پرسی بلاگ
پرسی بلاگ