مدیر دفتر استانی ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی:

دریاچه ارومیه ۲ سال دیرتر به تراز اكولوژیك می رسد

دریاچه ارومیه ۲ سال دیرتر به تراز اكولوژیك می رسد

به گزارش پرسی بلاگ مدیر دفتر استانی ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی اظهار داشت: ۲سال از برنامه رسیدن به تراز اكولوژیكی دریاچه ارومیه عقب هستیم.


فرهاد سرخوش در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینكه طبق برنامه دریاچه ارومیه در تراز اكولوژیك ۱۴ میلیارد متر مكعب آب و در وسعت ۴۲۰۰تا ۴۴۰۰ كیلومتری خواهد بود، اضافه كرد: هم اكنون وسعت دریاچه 2093 كیلومتر مربع و تراز آن ۱۲۷۰.۵۸ است كه با تامین نشدن به موقع اعتبارات برای رسیدن به تراز اكولوژیك دو سال از برنامه تراز اكولوژیكی عقب هستیم.
وی اظهار داشت: طبق نقشه راه مصوب شده، ۱۰ سال برای اجرای پروژه های احیای دریاچه ارومیه، تثبیت و احیا، زمان تعیین شده اما طی سال ۹۳_۹۴ تا سال ۹۶، اعتبارات به صورت ۱۰۰ درصد پرداخت نشده است و برخی پروژه ها به مدار بهره برداری نرسیدند.
سرخوش با اشاره به اینكه پروژه های آبرسانی به دریاچه ارومیه تا آخر سال به بهره برداری می رسد، تصریح كرد: تصفیه خانه ارومیه و گلمان و خطوط انتقال آنها تا آخر سال به بهره برداری می رسد.
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به اینكه دریاچه ارومیه یك میلیارد و ۶۴۰ میلیون مترمكعب آب دارد خاطرنشان كرد: هم اكنون در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۷۰ میلیون مترمكعب افزایش دارد.
پیش از این مدیركل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفته، هم اكنون از ۵۷۰۰ كیلومتر مربع عرصه آبی دریاچه ارومیه، ۲۰۷۰ كیلومتر مربع آن آب دارد.
به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، پرویز آراسته در نشست با خبرنگاران از تثبیت بیولوژیك ۲۵۰۰ هكتار از اراضی و كانون های تولید ریزگرد اطراف دریاچه ارومیه اطلاع داد و افزوده در بیشتر از ۲۵۰۰ هكتار از اراضی اطراف دریاچه ارومیه با تولید پوشش های گیاهی و كاشت درختچه ها تثبیت بیولوژیك صورت گرفته است اما با این وجود نیازمند اجرای طرح های تثبیتی در ۱۵ هزار هكتار از اراضی هم هستیم.
وی از اختصاص بودجه ۷۰۰۰ میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه در سال ۹۸ اطلاع داد و اضافه كرد: امیدواریم با تحقق اعتبار تخصیص یافته شاهد تسریع روند احیای دریاچه در سال آتی باشیم.
آراسته با تاكید بر رعایت اصول زیست محیطی در طرح های توسعه استانی تصریح كرد: اگر كارشناسی های زیست محیطی در طرح ها توسعه استان صورت نگیرد در دراز مدت مشكلات متعددی را برای محیط زیست استان به بار خواهد آمد كه دریاچه ارومیه و پل میانگذر دریاچه نمونه هایی از آن است.
مدیركل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در مورد آخرین وضعیت دریاچه ارومیه از افزایش ۲۶ سانتی متری تراز دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال قبل اطلاع داد و خاطرنشان كرد: تراز دریاچه هم اكنون ۱۲۷۰.۵۶ متر است وحجم آب موجود در دریاچه هم یك میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمكعب گزارش شده است.
وی تصریح كرد: با همكاری ستاد احیای دریاچه ارومیه ۴ دستگاه دیتا لایگر در ایستگاه های هیدرومتری ۴ رودخانه زرینه، گدار، مهاباد و باراندوزچای نصب شده است كه از این طریق میزان دقیق آب ورودی به دریاچه از این رودخانه ها اندازه گیری می گردد.

یك كارشناس حوزه آب اعتقاد دارد كه حل چالش ها و تنش های بوجود آمده در دریاچه ارومیه، نیازمند دریافت تدابیر كارشناسی شده است و با عنایت به این كه مرگ این دریاچه می تواند مشكلات متعددی را تولید كند، لازم است این مورد مورد توجه بیش تری قرار بگیرد.
قبل از این سیداصغر تهرانی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این كه عمق متوسط دریاچه ارومیه ۱۰ متر است، اظهار كرده، بالاترین تراز آبگیری شده دریاچه با حجم ۴۸.۸ میلیارد مترمكعب بوده و حجم فعلی دریاچه حدود ۱.۱ میلیارد متر مكعب است.
وی اضافه كرد: علاوه بر این باید اظهار داشت كه بر مبنای آمار و ارقام، تبخیر دریاچه حدود ۵ میلیارد مترمكعب تخمین زده می گردد كه این مورد قابل تامل است. از جانب دیگر هم ۸۵ هزار حلقه چاه در اطراف دریاچه حفر شده است.
این كارشناس حوزه آب با تاكید بر این مساله كه به علت تغییر اقلیم میزان بارندگی ها بسیار كاهش یافته است، عنوان كرد: خشك شدن دریاچه ارومیه حدود ۱۵ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد كه همین مبحث كافی است تا اقدامات جدی در این راستا صورت گیرد.
تهرانی با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید برای احیات دریاچه ارومیه، اظهار داشت: كارهایی كه در این دوران انجام گرفته، تاحدودی توانسته بخش كوچكی از مشكل را حل كند كه قابل تقدیر است، ولی كافی نیست.
به قول وی، در كنار اقدامات انجام شده، باید باران هم ببارد كه فعلا این امر صورت نگرفته اما نكته خوب صحبت های رییس جمهور، كشت فرا سرزمینی و كم كردن برداشت از آب زیرزمینی است كه اگر این صحبت ها محقق شود و ما نیاز به تولید محصولات كشاورزی با اوضاع بد ذخایر آبی نداشته باشیم، می توان امیدوار بود كه وضع آب كمی بهتر شود.
این كارشناس خاطرنشان كرد: آب باید در اختیار حكومت باشد، چراكه دولت نمی تواند آب را مدیریت كند و به فكر حل مشكلات مقطعی خود است، همین مبحث هم باعث می گردد كه به حل این مشكلات در دراز مدت فكر نكند.
حجم آب دریاچه ارومیه با حدود ۵۰۰ میلیون مترمكعب افزایش نسبت به سال قبل به رقم یك میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مكعب رسیده است. وسعت دریاچه ارومیه ۲۰۷۰ كیلومتر مربع شده كه نسبت به سال قبل در همین روز حدود ۳۱۰ كیلومتر مربع افزایش داشته است.
در این باره، كیاست امیریان - سرپرست دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه - هم گفته است كه تراز آب دریاچه ارومیه در هفتم دی ماه، به ۱۲۷۰.۵۶ متر رسیده كه نسبت به تراز سال گذشته، ۲۶ سانتی متر افزایش یافته است.1397/10/17
13:34:34
5.0 / 5
4714
تگهای خبر: تولید , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ