در پی بی توجهی به میراث باستانی؛

بانك سفال گوهرتپه هم باستانی شد!

بانك سفال گوهرتپه هم باستانی شد!

به گزارش پرسی بلاگ بانك سفال گوهرتپه در استان مازندران شامل سفال ها و آثار به دست آمده از ده سال پژوهش های دیرینه شناسی است كه در گوشه انباری خاك می خورند و فرسوده تر می شوند.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ گوهرتپه بعنوان یکی از بزرگترین محوطه های آغاز شهرنشینی در حاشیه دریای مازندران شناخته می شود. این محوطه بین غارهای هوتو، کمربند، التپه و رستمکلا در شرق و غار گمیشان در غرب واقع شده است. آثار به دست آمده از این غارها نشان میدهد که گورهای انسانی حداقل از ۱۲ هزار سال پیش و از دوران فراپارینه سنگی در منطقه حضور داشته اند.

فعالیت های باستان شناختی در گوهر تپه از سال ۸۰ شروع شده و در آن مجموعه ای از آثار فرهنگی مربوط به ادوار قبل از تاریخ، دوره مفرغ و عصر آهن به دست آمده است.
در وضعیت فعلی بقایای مربوط به معماری و فضای گورستانی مورد بازدید قرار می گیرد که در آن می توان آثاری از نحوه تدفین افراد را در آن زمان مشاهده کرد.

بانک سفال ها
اما آنچه که در این محوطه باستانی تأسف بار است وجود انباری از آثار و سفال های مطالعاتی این محوطه باستانی است. در این انبار خاک خورده خیلی از یافته ها به صورت نامناسبی سالهاست که رها شده اند چون بودجه ای در اختیار مدیران این سایت موزه نیست تا بتوانند به آن سامانی بدهند.

محل اسکان باستان شناسان و پژوهشگران
از طرف دیگر مجموعه امکانات این محوطه باستانی هم با اینکه زمانی برای حضور کاوش گران و باستان شناسان به وجود آمده بود اما این امکانات مانند اتاق خواب و وسایل اقامتی هم رو به زوال است. همینطور بیشتر از ده سال است که دیگر در این محوطه کاوشی نمی گردد این درحالی است که هنوز سایت باستانی گوهرتپه کامل کاوش نشده است.

1399/06/21
11:10:06
5.0 / 5
1739
تگهای خبر: آثار , انسانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
پرسی بلاگ