ارائه قابلیت های جدید نسخه شاد از شروع سال تحصیلی

ارائه قابلیت های جدید نسخه شاد از شروع سال تحصیلی

به گزارش پرسی بلاگ ​​​​​​​وزیر آموزش وپرورش در حاشیه سومین اجلاس هیات امنای موسسه آموزشی اكو و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: موفقیت ایران در مقایسه با كشورهای دیگر در آموزش مجازی چشم گیر است.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در جمع خبرنگاران و در حاشیه سومین اجلاس هیات امنای موسسه آموزشی اکو که با حضور سران هیات های نمایندگی کشورهای عضو و ناظر اکو و روسای سازمان های تخصصی آنها به صورت مجازی در محل ساختمان شهیدرجایی برگزار شد، درباب آخرین تصمیمات اخذشده در این نشست اظهار نمود: موسسه آموزشی اکو یکی از مؤسسات آموزشی وابسته به سازمان همکاریهای اقتصادی اکو و هدف آن تبادل تجربیات و همکاریهای مشترک بین کشورها در زمینه آموزش های مقدماتی و آموزش عالی است.

وی اضافه کرد: در این نشست وزرای کشورهای مختلف عضو اکو، تجربیات مختلف خود در شرایط کرونا را ارائه و به تصویب برنامه های سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ پرداختند.
گزارش کارهای جمهوری اسلامی ایران در شرایط کرونا در نشست اکو
وزیر آموزش وپرورش اشاره کرد: در این اجلاس جمهوری اسلامی ایران گزارشی از اقدامات انجام شده در استمرار و استقرار آموزش در شرایط تعطیلی مدارس، کارهایی صورت گرفته بوسیله شبکه های ملی و تلویزیون، شبکه شاد و... را ارائه داد.

وی با اشاره به اینکه آماده ایم تا در زمینه تربیت معلم تجاربی را در اختیار کشورهای عضو قرار دهیم، اظهار داشت: پلت فرم شاد بعنوان یک پلت فرم ایمن و مطمئن با کارهای مستقل است که در جلسه امروز اعلام آمادگی کردیم که تجربیات این پلت فرم را در اختیار کشورهای عضو بگذاریم.

حاجی میرزایی افزود: همین طور پیشنهاد شد جایزه ویژه ای برای معلمان و دانش آموزان کشورهای عضو اکو مورد تصویب قرار بگیرد و بهترین تجارب دانش آموزان کشورهای عضو اکو از آموزش مجازی شناسایی شده و در اختیار دیگران قرار بگیرد.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: یکی دیگر از موضوعات پیشنهادشده از طرف جمهوری اسلامی ایران در این نشست اعلام آمادگی برای میزبانی نشست سال آینده کشورهای عضو اکو بود و ما همین طور در تبادل تجربیات در حوزه آموزش عالی هم اعلام آمادگی کردیم.
سال تحصیلی جدید اساسا ۱۵ شهریور آغاز می شود
وزیر آموزش وپرورش درباب بازگشایی مدارس اظهار داشت: طبق آنچه قبلاً اعلام گردید مدارس از ۱۵ شهریور بازگشایی می شود و نحوه ارائه آموزش بستگی به شرایط اعلام شده از طرف ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت دارد.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه اولویت اول ما حضور دانش آموزان در مدارس است، اظهار داشت: در مناطقی که طبق نظر وزارت بهداشت می تواند کلاس ها به صورت حضوری برگزار شود، دانش آموزان در کلاس حضور خواهند داشت و در مناطقی که امکان رعایت پروتکل با تعداد دانش آموزان میسر نباشد متناسب با مساحت کلاس و مدرسه دانش آموزان را دسته بندی می نماییم به شکلی که تعدادی در ایام فرد و تعدادی در ایام زوج در مدرسه حضور خواهند داشت و بقیه دانش آموزان بوسیله مجازی آموزش داده می شوند.
مدارس آموزش الکترونیکی به دو طریق می توانند آموزش های لازم را ارائه دهند
وی درباب آموزش الکترونیکی اشاره کرد: برای آموزش الکترونیکی دو امکان در نظر گرفتیم؛ یکی امکان استفاده از ظرفیت شبکه شاد است که قریب به ۷۰ درصد دانش آموزان به آن دسترسی دارند و می توانند از این بستر استفاده کنند و دوم آموزش تلویزیونی است. مدرسه تلویزیونی ایران از ۱۵ شهریور فعالیت خودرا آغاز می کند و چون پوشش گسترده ای در سراسر کشور دارد بعنوان یک چاره برای ارائه آموزش های غیرحضوری انتخاب شده است.

وزیر آموزش وپرورش با تاکید بر اینکه ممکنست دانش آموزی به این دو روش آموزشی دسترسی نداشته باشد، اظهارکرد: در شرایطی که دانش آموزانی به اینترنت و تلویزیون دسترسی نداشته باشند و امکان حضور در مدارس نیز میسر نباشد بوسیله تولید بسته های آموزشی و اعزام راهبران آموزشی فعالیت آموزشی آنها را در دستور کار قرار می دهیم.

حاجی میرزایی تاکید کرد: نکته حائز اهمیت این است که سلامت همه فرزندان برایمان اهمیت دارد و هر تصمیمی با رعایت کامل پروتکل ها و طبق دستورات وزارت بهداشت خواهد بود و هیچ دانش آموزی در شرایط کرونا از آموزش عقب نخواهد ماند. مخصوصاً طبقات محروم و ضعیف که ممکنست امکان دسترسی به اینترنت را نداشته باشند. در آموزش وپرورش متعهد هستیم که آموزش را بطور کامل به همه واجدان شرایط ارائه نماییم.
قابلیت های جدید نسخه شاد در شروع سال تحصیلی در دسترس دانش آموزان قرار خواهد گرفت
حاجی میرزایی در پاسخ به این پرسش که گفته شده نسخه جدید شاد دارای یک سری قابلیت جدید است و آیا برای سال تحصیلی آینده این توانایی ها در دسترس دانش آموزان قرار خواهد گرفت یا خیر؟ اظهار داشت: یک دسته از قابلیت ها مواردی هستند که به خود نرم افزار مربوط می شود که هم اکنون انجام شده است؛ به عبارتی در نسخه جدید نرم افزار شاد امکان آزمون سازی، حضوروغیاب، کنترل تکلیف دانش آموزان، ارتباط زنده و تصویری بین معلم و دانش آموز و اختصاص فضای ویژه به معلمان که بتوانند در آنجا تدریس خودرا انجام دهند، وجود دارد همین طور امکان مدیریت تیم راهبری شاد و برخی کارهای دیگر نیز تقویت شده است و این موارد همچون ظرفیت هایی است که باید در «شاد» توسعه می دادیم.

وی افزود: بخش دوم از نیازهای «شاد» به اینترنت و پهنای باند اختصاص یافته است که در این موارد با وزارت ارتباطات گفت و گو و توافق شده و اهتمام می شود در کوتاه ترین زمان دسترسی تمام نقاط به شبکه اینترنت برقرار شود و اینترنت رایگان در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد.
در حال رایزنی برای اختصاص اینترنت رایگان به دانش آموزان هستیم
وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: درباب هزینه اینترنت در حال رایزنی هستیم. در مناطقی که الزاماً ناگزیر به آموزش غیرحضوری و مجازی هستیم، تلاش می نماییم هزینه اینترنت را رایگان نماییم و تا پیش از شروع سال تحصیلی جدید این کار صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: باتوجه به عدم دسترسی بعضی از دانش آموزان در مناطق محروم به گوشیهای هوشمند در تلاش هستیم تا با کمک خیرین و کمک های مردمی بتوانیم تعدادی گوشی هوشمند در اختیار دانش آموزان قرار دهیم اما اصراری بر این نیست که برای آموزش، دانش آموزی حتما به اینترنت و ابزار هوشمند دسترسی داشته باشد و ما وظیفه آموزش به تمام دانش آموزان را چه بوسیله مجازی و ابزارهای هوشمند و چه از راه های دیگر داریم. اصل این است که هیچ دانش آموزی بدون آموزش نماند.
موفقیت ایران در مقایسه با کشورهای دیگر در زمینه آموزش مجازی چشم گیر است
حاجی میرزایی در پاسخ به این پرسش که در مقابل کشورهای مختلفی که آموزش مجازی داشتند تا چند درصد ایران توانسته در آموزش مجازی موفق باشد؟ اظهار داشت: به سبب ارائه آمارهای مختلف، بطور دقیق نمی توان درصد موفقیت را در مقایسه با کشورهای دیگر بیان کرد ولی بطور یقین می توان گفت جمهوری اسلامی ایران از حیث سرعت واکنش و کیفیت واکنش جزو کشورهای اول است. بلافاصله با شروع کرونا یک شبکه کامل تلویزیونی بطور کامل به آموزش اختصاص یافت و شبکه های دیگر هم کم وبیش در این مورد به ما کمک کردند و بیش از ۲۰۰۰ برنامه آموزشی برای دانش آموزان ارائه شد.

وی اضافه کرد: از همان اوایل شیوع ویروس کرونا با تلاش همکارانم شبکه «شاد» راه اندازی شد و قریب ۷۰ درصد دانش آموزان عضو آن شدند. بااینکه ظرفیت های شاد در شروع محدود بود ولی به تدریج به ظرفیت آن اضافه و تقویت شد و مشکلات آن حل شد و هنوز هم برای بهبود تلاش می نماییم.

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به حرکت جهادی معلمان در زمان شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: معلمانی مسئولیت پذیر داریم که روزانه مسیری را برای آموزش به دانش آموزان طی می کردند که این نشان از دلسوزی آنها در پیشبرد نظام تعلیم و تربیت دارد و من معتقدم جمهوری اسلامی از این آزمون جهانی با موفقیت بیرون آمد.
اعلام نظر درباب وضعیت آموزش مناطق، به نظر وزارت بهداشت بستگی دارد
حاجی میرزایی در مورد چگونگی آموزش در مناطق زرد و سفید اشاره کرد: در این مورد هم اکنون نمی توان اعلام نظر کرد و بستگی به پروتکل های بهداشتی در آن زمان دارد. در صورت اجازه برگزاری کلاس توسط وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا حتما کلاس ها را برقرار خواهیم کرد و بطور قطع حضور افراد در کلاس تضمین کننده کیفیت بهتر آموزش است. بااینکه ممکنست خانواده ها کمی نگران باشند ولی به آنها اطمینان می دهیم که سلامتی دانش آموزان برای ما در درجه اول اهمیت است و بر این باور هستم که چون نمی دانیم کرونا چه زمانی جامعه جهانی را ترک می کند پس نمی توانیم کارها را رها نماییم. پس اهتمام می نماییم با ارائه آموزش باکیفیت و رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ سلامت دانش آموزان، گامی به جلو گام برداریم.

وی اظهار داشت: به تمام همکاران در سراسر کشور اعلام کردم که ارائه آموزش در شرایط کرونا مستلزم هوشیاری تمام و کامل است و باید دائماً شرایط را رصد نماییم و نظارت را کامل تر نماییم تا همه چیز به صورت کامل و بهترین شرایط ادامه پیدا کند.

وزیر آموزش وپرورش اشاره کرد: وضعیت آموزش هر منطقه و استان را به شورای آموزش استان اعلام خواهیم کرد و شورای آموزشی مدرسه می تواند باتوجه به آنچه به استان اعلام می شود، عمل کند.
استفاده از شبکه شاد برای آموزش رسمی قطعی است
بنابر اعلام مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، حاجی میرزایی درباب استفاده از نرم افزارهای جایگزین شاد در بعضی مدارس اظهار داشت: تمام مدارس دولتی به طورقطع برای آموزش مجازی از شبکه شاد استفاده می کنند و حق استفاده از نرم افزار دیگری را نخواهند داشت و مدارس غیردولتی هم الزاماً هم برای آموزش رسمی باید از شاد استفاده کنند و برای آموزش های مکمل می توانند با هماهنگی وزارت آموزش وپرورش از نرم افزارهای مورد تائید استفاده کنند.

منبع:

1399/05/23
00:00:48
5.0 / 5
2273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ