توسط انتشارات نیستان؛

نمایشنامه ایست تردست! چاپ شد

نمایشنامه ایست تردست! چاپ شد

به گزارش پرسی بلاگ نمایشنامه ایست تردست! نوشته سیروس همتی توسط انتشارات نیستان منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، نمایشنامه «ایست تردست!» نوشته سیروس همتی اخیرا توسط انتشارات نیستان منتشر و راهی بازار نشر شده است. از این نویسنده، پیشتر نمایشنامه های «مزا مزا»، «ننه کاراته»، «سه سه»، «ریحانه» و فیلم نامه «گل سر» توسط همین ناشر چاپ شده است.
این کتاب تازه ترین تجربه سیروس همتی نمایشنامه نویس و بازیگر تئاتر و سینما و تلویزیون است. همتی که در سال های اخیر دستی به نمایشنامه نویسی داشته، در این کتاب دو نمایشنامه کوتاه از خود عرضه نموده است.
نمایشنامه «تردست» روایتی است از حضور یک تردست در جبهه. این نمایشنامه کوتاه، بر پایه موقعیت که حضور شخصی با چنین خصوصیت هایی در جبهه است نوشته شده و در ادامه داستان حضور وی در جبهه و جنگ با بعثی هاست که اتفاقات عجیبی را خلق می کند. این نمایشنامه در حال و هوای طنز نوشته شده و دیالوگ های کوتاه و ضرباهنگی سریع دارد.
این نمایشنامه همانند یک داستان کوتاه و یا بخشی از آن، با شخصیت پردازی و زبان کنایی و پرتعلیق، قصه ای ساده را عرضه می کند. بعضی از شخصیت های این نمایشنامه به صورت نمادین طراحی شده اند و بعضی از موقعیت های قصه هم کنایی اند. بدین سان بعضی از اتفاقات و وضعیت های جاری در جامعه، در این نمایشنامه مطرح می شوند.
نمایشنامه دیگر کتاب هم با عنوان «ایست!» درباره یک موقعیت تراژیک ویژه و کوتاه است. موتور سیکلتی در خط ویژ خیابان زمین می خورد و پلیس موتور و راکبش را بازداشت می کند. در ادامه و در بررسی مدارک موتور مشخص می شود موتور متعلق به پدر شهیدِ راکب است و در جبهه یک مرتبه با خمپاره سوخته است و پلیس هم که همرزم پدر است به صورت اتفاقی با پسرش روبرو شده است.
این نمایشنامه کوتاه، درباره حافظه تاریخی و تاثیرگذاری عاطفه و احساس است. «ایست!» قابلیت اجرا توسط گروه های جوان را دارد و به قول نویسنده اش، تمرینی برای خلق موقعیت و تاثیرگذاری بیان برای تأثیر بر مخاطب تئاتر است.
این کتاب با ۶۸ صفحه و قیمت ۱۵ هزار تومان انتشار یافته است.

1399/05/08
15:03:37
5.0 / 5
2941
تگهای خبر: بازار , پلیس , طراحی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ