تكوین طبقه كارگر در انگلستان بازنشر شد؛

روایت تاریخ آگاهی طبقه كارگر در كتاب مشهور ادوارد پالمر تامپسون

روایت تاریخ آگاهی طبقه كارگر در كتاب مشهور ادوارد پالمر تامپسون

نشر آگاه دومین چاپ تكوین طبقه كارگر در انگلستان اثر تامپسون را منتشر نمود. نظریه اصلی تامپسون در این كتاب روایت تاریخ آگاهی طبقه كارگر است.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، نشر آگاه دومین چاپ کتاب «تکوین طبقه کارگر در انگلستان» نوشته ادوارد پالمر تامپسون و ترجمه محمد مالجو را با شمارگان ۳۳۰ نسخه، ۹۵۲ صفحه و بهای صدوهفتاد هزار تومان منتشر نمود. چاپ نخست این کتاب سال ۹۶ با شمارگان ۵۵۰ نسخه و بهای ۷۵ هزار تومان انتشار یافته بود. ادوارد پالمر تامپسون مورخ، نویسنده سوسیالیست و مبارز صلح بود. او را امروزه بیشتر برای پژوهش های تاریخی اش دربارهٔ جنبش های رادیکال اواخر سده ۱۸ و اوایل سده ۱۹ میلادی در انگلستان و بریتانیا می شناسند؛ بخصوص با کتاب «تکوین طبقه کارگر در انگلستان».
مقدمه ترجمه فارسی این کتاب را یرواند آبراهامیان نوشته است. کتاب سه بخش و ۱۶ فصل دارد. بخش نخست کتاب با عنوان «نهال آزادی» شامل پنج فصل است: «اعضای نامحدود»، «مسیحیت و اپالین»، «قلعه های شیطان»، «آزادمرد انگلیسی» و «کاشتن نهال آزادی».
بخش دوم کتاب با عنوان «نفرین آدم ابوالبشر» هم شامل هفت فصل است: «استثمار»، «فعله های مزرعه»، «پیشه وران و دیگران»، «بافندگان»، «سطوح متعارف زندگی و تجربه ها»، «نیروی دگرگون ساز مسیحیت» و «اجتماع». در نهایت «حضور طبقه کارگر» هم عنوان بخش سوم کتاب است با این سرفصل ها: «وست مینستر رادیکال»، «ارتش تلافی گران»، «زبان آوران و شهیدان» و «آگاهی طبقاتی».
تامپسون سه ویراست مختلف از این کتاب را در زمان حیات خود منتشر نمود. اولین ویراست در سال ۱۹۶۳ به انتشار رسید. دومین ویراست در سال ۱۹۶۸ همراه با بازبینی هایی تقریباً در حد ۶ هزار کلمه در متن یا در زیرنویس های فصل های گوناگون خصوصاً فصل هفتم و افزودن پی نوشتی تقریباً ۱۰ هزار کلمه ای شامل برخی تعدیل ها و پاسخ به نقدهای درگرفته در میان محققان منتشر گردید. سومین ویراست هم در سال ۱۹۸۰ همراه با مقدمه کوتاه جدیدی به مناسبت بازنشر آن از راه رسید. ترجمه فارسی کتاب بر اساس سومین ویراست است و پی نوشت ۱۹۶۳ هم در انتهای ترجمه فارسی آمده. درعین حال، متن فارسی واجد دو افزوده مترجم هم هست: یک گاه شمار تاریخ انگلستان که مترجم آنرا با تاکید بر اطلاعات متن اصلی کتاب و سایر منابع مرجع برای تسهیل مطالعه متن فراهم آورده و یک اصطلاح نامه که با استفاده از منابع گوناگون در توضیح خیلی از اصطلاحات غالباً ناآشنا برای خوانندگان تدارک دیده شده است.
تئوری اصلی تامپسون در این کتاب روایت تاریخ آگاهی طبقه کارگر است و در خلال آن می کوشد روند همبستگی، جمع گرایی و رادیکالیسم سیاسی طبقه کارگر را در انگلستان نشان دهد. فاصله زمانی بررسی کتاب ۱۷۸۰ تا ۱۸۳۲ است. فاصله ای که تامپسون آنرا دوره «تکوین» طبقه کارگر می داند. به روایت مارکس، می توان این دوران را دوران گذار از «طبقه در خود» به «طبقه برای خود» و رسیدن به آگاهی طبقاتی دانست. در توصیف مارکس از رشد سرمایه داری این دوره به اندازه دوره ۱۶۴۰ (انقلاب انگلستان) مهم می باشد. گرچه تا پیش از ۱۸۷۰ طبقه سرمایه دار آشکارا مسلط بود ولی هنوز سود اصلی از تجارت به دست می آمد. در نظر مارکس، تنها سرمایه داری صنعتی می توانست ایجاد بی حد سود را به این شیوه در عرصه تولید تأمین کند. تامپسون تاثیر انقلاب صنعتی را از راه تجربه های صنعتگران، بافندگان و دیگر کسانی که بر اثر دگرگونی از جامعه کشاورزی به جامعه شهری سلب مالکیت شده بودند بررسی می کند.
بخشی از مقدمه یرواند آبراهامیان در این کتاب چنین است: «ادوارد پالمر تامپسون در تکوین طبقه کارگر در انگلستان، برخلاف سایر نحله های تاریخ نگاری، از منظر خبرگان و نخبگان و نهادهای قدرت به تاریخ نمی نگریست. نگاه او به تاریخ از «پایین» بود، از منظر فرودستان و تهیدستان. عبارت مشهورش را همه خوانده ایم: «می کوشم قربانیان گذشته را از خفت فراوانی که نسل های بعدی بارشان کرده اند برهانم.
تاریخ اجتماعی برای او مطالعه سنت ها و مبارزه های مردم عادی بود و ازاین رو سیاست را نه منازعه میان نخبگان رقیب بلکه غالباً تضاد طبقاتی میان فرادستان و فرودستان می دانست… تامپسون اگر به روایت کلان می رسید، تکیه اش بر گستردگی داده های خُرد بود، انبوهی از داده های تجربیِ کاویده شده. در این روایتِ کلان می شد صدای بی صدایان را شنید. صدای تهیدستان و فرودستان… ترجمه فارسی تکوین طبقه کارگر در انگلستان گرچه بعد از پنجاه واندی سال به دست خوانندگان فارسی زبان می رسد، اما سال هاست که می توان ردپای تامپسون را در کار تنی چند از مورخانی یافت که پژوهش شان درباره گذشته های دور و نزدیک ایران بوده است… در تاریخ نگاری ایران که عمدتاً تخته بند تاریخ نگاری های ملی گرایانه و آئینی و استالینی بوده است، ترجمه فارسی اثر بزرگ تامپسون ستودنی است.»


منبع:

1399/04/23
20:50:08
5.0 / 5
2730
تگهای خبر: اجتماعی , ترجمه , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان پرسی بلاگ
پرسی بلاگ