شگفتی بازار نشر آمریكا در دوران كرونا

انتشار كرونا در آمریكا فروش كتاب را با وجود آشفتگی اقتصادی بالا برد

انتشار كرونا در آمریكا فروش كتاب را با وجود آشفتگی اقتصادی بالا برد

در رویدادی كه شاید بتوان بزرگ ترین شگفتی در دوران كرونا خواند، در حالیكه اقتصاد آمریكا به آشفتگی كامل كشیده شده، بازار كتاب نسبت به ۶ ماه نخست سال پیش، رشد یافته است.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از پابلیشرز ویکلی، در حالیکه انتشار کرونا در آمریکا اقتصاد این کشور را با مشکلات جدی روبه رو کرده است، بازار نشر این کشور در مقایسه با ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۹ رشدی ۲.۸ درصدی را تجربه نمود.
آمار رسمی نشان داده است ۶ ماه نخست سال ۲۰۲۰ فروش کتاب برابر ۳۲۲.۱ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۹ که برابر ۳۱۳.۵ میلیون دلار بود، این رشد را ثبت کرده است.
این رشد از آنجا ناشی شده که کتاب های غیرداستانی مختص کودکان با فروش بیشتری روبه رو شدند و والدین تلاش کردند با خرید این کتاب ها، به آموزش کودکان که از ماه مارس با بسته شدن مدرسه ها در خانه ماندند، کمک کنند.
در عین حال به دنبال رشد مبارزات مدنی و اعتراض ها به قتل جورج فلوید در اواخر ماه می (خرداد) فروش کتاب های در رابطه با مسایل نژادی و نژادپرستی و جنبش های مدنی در آمریکا افزایش پیدا کرد.
آمار نشان داده است در بخش کتاب های غیرداستانی کودکان و نوجوانان بزرگ ترین رشد بوجود آمده که برابر ۲۵.۵ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ است. در این میان یک کتاب با عنوان «اولین کتاب یادگیری نویسندگی من» نوشته کریستال رادِک به تنهایی بیشتر از ۳۷۹ هزار نسخه فروش کرد و بعنوان یک کتاب کار موفق شد تا نام خویش را در جایگاه نهم لیست پرفروش هایی متشکل از انواع کتاب ها جای دهد.
در بخش کتاب های غیرداستانی آموزشی در بخش آموزش زبان بیشترین افزایش فروش مشاهده شد که ۶۴.۹ درصد افزایش داشت و تعداد نسخه های کتاب فروخته شده در این بخش ۴۱.۲ درصد افزایش پیدا کرد.
با این حال در بخش داستانی کودک و نوجوان هم افزایش فروش مشاهده شد و ۷.۱ درصد نسبت به سال پیش فروش کتاب در این بخش افزایش پیدا کرد. در این بخش بیشترین آمار افزایش مربوط به بخش داستان های کلاسیک بود که ۱۱ درصد افزایش را ثبت نمود.
در بخش نوجوانان هم انتشار کتاب جدید سوزان کالینز یعنی «تصنیف پرندگان نغمه خوان و مارها» که مقدمه ای بر سه گانه پرفروش «بازی های گرسنگی» بود نقش قابل توجهی در افزایش فروش داشت و این کتاب به تنهایی ۸۸۷ هزار نسخه فروش را ثبت نمود و پرفروش ترین کتاب نیمه اول سال ۲۰۲۰ شد.
در بخش داستان بزرگسال هم بعد از چند سال افزایش فروش خیلی ملایم، سال جاری ۲.۹ درصد افزایش فروش مشاهده شد و کتابفروشان هم تایید کردند که شمار بیشتری از مردم به دنبال کتاب هایی بودند که بتوانند از کرونا فاصله بگیرند. در این میان «چرک آمریکایی» نوشته جنین کامینز با فروش ۳۶۲ هزار نسخه یکی از موفق ترین ها بود. در این بخش آمار فروش تعداد نسخه های کتاب در بخش رمان های گرافیکی و ادبیات داستانی به میزان ۱۰.۲۳ درصد و ۸.۲ درصد افزایش داشت.
در عین حال در بخش کتاب های غیرداستانی بزرگسال فروش کتاب در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ کاهشی ۳.۴ درصدی را مشاهد کرد و در این بخش کتاب های سفر با کاهش ۴۲ درصدی روبه رو شدند؛ هر چند کتاب های ورزشی، پزشکی و سلامت رشد ۳۰.۸ درصدی را ثبت کردند.
البته در این میان آمار کتاب های درسی معلوم نیست و فروش این کتاب ها به علت تعطیلی مدرسه ها باید پایین تر از حد معمول باشد. با این وجود همه این آمار نشان داده است مردم برای مقابله با کووید ۱۹ به کتاب خوانی روی آوردند و در حالیکه فروش کتاب در این نیمه از سال می توانست خیلی بدتر از این ها باشد، آمار قابل قبولی به دست آمد.


منبع:

1399/04/22
15:06:04
5.0 / 5
2338
تگهای خبر: آموزش , بازار , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان پرسی بلاگ
پرسی بلاگ