نگاهی به كتاب پرچمدار كوچك من ؛

مرور تجربه های خلاقانه برای تربیت كودكان ایرانی

مرور تجربه های خلاقانه برای تربیت كودكان ایرانی

به گزارش پرسی بلاگ كتاب پرچمدار كوچك من ازجمله آثاری است كه به علت مسائل تربیتی و آموزشی، می توان آنرا در روز ادبیات كودك و نوجوان به دیگران سفارش كرد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، بعضی از والدین تصور می کنند کودکان نمی توانند مسائل دینی و اعتقادی را درک کنند؛ بنابراین برای آشنایی آنها با این مفاهیم تلاشی نمی کنند و این گونه در نظر دارند که زمان توجه به مسائل دینی، همان سن تکلیف است؛ در حالیکه کودکان از اولین ماه های تولد از محیط اطرافشان تاثیر می پذیرند و فراگیری دارند. این یعنی فرآیند تربیت از همان کودکی شروع می شود و تعیین کننده سرنوشت انسان است.
به بهانه روز ادبیات کودک نگاهی کوتاه و گذرایی به کتاب کم حجم «پرچمدار کوچک من» نوشته فریده الیاسی فرد داریم که توسط انتشارات راه یار انتشار یافته است.
این کتاب ۸۰ صفحه ای با نقد نگاه کلیشه ای رایج که زمان توجه به مسائل دینی را سن تکلیف می داند، به درک مسائل معنوی از دوره کودکی تاکید دارد و با این پیش فرض که ماه های محرم و صفر، یکی از بهترین فرصت های تربیتی کودکان و نوجوانان ایرانی در خلال سده ها بوده است که اگر والدین آنرا دریابند، تأثیراتش را می توانند در فاصله زمانی کوتاهی ببینند، سراغ مادران جوان رفته و با ثبت تجربه های خلاقانه آنان در زمینه تربیت حسینی و تصویرسازی های متناسب، روش های نو و جدیدی را از زبان مادران به خواننده معرفی کرده است.
محققان این کتاب در ابتدا با حدود ۱۰۰ نفر از مادران، مصاحبه های کوتاهی گرفته اند و بعد از آن، بعد از ارزیابی و مصاحبه های عمیق، ۶۰ تجربه برگزیده از میان تجارب و خاطرات خلاقانه این مادران در تربیت کودکشان برای انتشار در کتاب انتخاب شدند.
فراهم کردن بستر مناسب برای مشارکت جدی کودکان در فعالیتهای آئینی، فصل مشترک خیلی از خاطرات و تجارب عنوان شده در این کتاب است. نکته مهم دیگر این است که این مادران از فعالیت ها و دغدغه های اجتماعی شان در کنار بسترسازی برای فرزندشان بازنمانده اند و خود پیشرو در سبک زندگی انقلابی بوده اند. در کنار ایجاد بستر مناسب، خیلی از این مادران هنگامی که فرزندان کوچکشان آئین های محرمی را در خانه به صورت کودکانه بازسازی می کرده اند، همراه و هم بازی آنها شده اند تا بچه ها در نقش مختار، خادم ایستگاه صلواتی و آقای روضه و… نقش بازی کنند. آن گونه پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «هر کس در نزد او کودکی است، باید با او رفتار کودکانه داشته باشد.»
برخی از این مادران هم با استفاده از قصه و بازی، لحظات بی نظیری برای انتقال مفاهیم کلی عاشورا به فرزندشان خلق کرده اند که تمام این تجربیات در کتاب «پرچمدار کوچک من» گردآوری و تنظیم شده است. واقعیت آن است که این مادران، همان جوانان گام دوم انقلاب هستند که «جهادی، همه جانبه و هوشمندانه» سبک زندانی ایرانی اسلامی را ترویج می کنند و زمینه را برای بزرگ شدن کودکان و نوجوانان همت های والا و افق های بلند آماده می کنند.

1399/04/19
15:55:15
5.0 / 5
2401
تگهای خبر: آثار , آموزش , اجتماعی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ