توسط انتشارات ققنوس؛

تصحیح گلشیری از گلستان سعدی به چاپ نهم رسید

تصحیح گلشیری از گلستان سعدی به چاپ نهم رسید

به گزارش پرسی بلاگ تصحیح هوشنگ گلشیری از گلستان سعدی توسط انتشارات ققنوس به چاپ نهم رسید.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، تصحیح هوشنگ گلشیری از گلستان سعدی اخیرا توسط انتشارات ققنوس به چاپ نهم رسیده و این ناشر از دست نوشته های گلشیری برای ویرایش گلستان رونمایی به عمل آورده است.
زهره حسین زادگان مدیر روابط عمومی گروه انتشاراتی ققنوس در خبری که امروز به نقل از وی انتشار یافت، اظهار داشت: تصحیح هوشنگ گلشیری از گلستان سعدی برای اولین بار در سال ۱۳۸۴ منتشر گردید. کارهای این کتاب توسط یک مصحح در دهه ۶۰ به سرانجام رسیده بود و بعد از صرف دو سال زمان برای ویرایش، در نهایت به چاپ رسید.
وی اضافه کرد: انتشارات ققنوس در پانزدهمین سالگرد انتشار این کتاب و همزمان با چاپ نهم آن، از بخشی از دست نوشته های گلشیری در تصحیح گلستان رونمایی کرده است. گلشیری به علت علاقه اش به زبان و ادبیات فارسی، برای این تصحیح، مقدمه ای درباره گلستان سعدی نوشته است که بخش هایی از آن، ابتدای این اثر انتشار یافته است و نشانه تسلط قابل توجه نویسنده بر موضوعی است که درباره آن صحبت کرده است.
مدیر روابط عمومی انتشارات ققنوس اظهار داشت: این کتاب بر پایه تصحیح محمدعلی فروغی از گلستان سعدی طبع شده و به قول مصحح آن، در کنار تصحیح غلط های آشکار چاپی نسخه فروغی و اصلاح ابیات ساقط شده به پیشنهاد فروغی، مواردی چون رعایت اعراب گذاری بخصوص در زمینه بیان آیات قرآن و احادیث و هم نگارش مفهوم جملات عربی، شرح ابیات و جملات دشوار و هم درج یک کتاب نامه در آن مورد توجه قرار گرفته است.
گلشیری در بخشی از مقدمه خود بر تصحیح گلستان آورده است:
در میان همه کتاب های منثور فارسی و در طول هزاران سال و اندی که بدین زبان تصنیف و تألیف و ترجمه صورت گرفته است، گلستان سعدی از بیش ترین اقبال فارسی زبانان برخوردار بوده است. در باب علت این اقبال سخن ها گفته اند: از ترتیب و تناسب گرفته تا رعایت نزاکت و ادب که همه را می توان در شرح موستوفای محمد تقی بهار در سبک شناسی او خواند. با این همه گرچه امروز ما دیگر بدین سیاق نمی گوییم و نمی نویسیم و از سجع و تلمیح و توالی بندهای منظوم و منثور پرهیز می نماییم اما هنوز از ایجاز اعجاز گونه سعدی بخصوص آهنگ گوش نواز کلام او لذت می بریم...
چاپ نهم این کتاب با ۲۲۴ صفحه و قیمت ۲۴ هزار تومان عرضه شده است.

1399/03/17
23:31:44
5.0 / 5
3042
تگهای خبر: ترجمه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان پرسی بلاگ
پرسی بلاگ