در نشست مهر با حضور كارشناسان ادبیات داستانی مطرح شد

ابهام در بازتعریف دین در داستان ایرانی

ابهام در بازتعریف دین در داستان ایرانی

به گزارش پرسی بلاگ اساساً به چه نوع ادبیاتی ادبیات دینی گفته می شود و تفاوت آن با آثار تاریخی چیست؟ چگونه و با چه تكنیك هایی می توان امر دین و دین مداری را برای مخاطب امروزی بازگو كرد؟به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، مسئله پرداختن به ادبیات دینی برای نویسنده ایرانی امروزی، امری چالش برانگیز است. از سویی می خواهد مخاطب امروزی که از تمامی ابزار و رسانه ها برخوردارست را به سمت و سوی دین جلب نماید و از طرف دیگر می خواهد صدمه ای به جنبه های قدسی پیشوایان دین وارد نسازد. اینکه اساساً به چه نوع ادبیاتی «ادبیات دینی» گفته می شود و تفاوت آن با تاریخ چیست؟ چگونه و با چه تکنیک هایی می توان امر دین و دین مداری را برای مخاطب امروزی بازگو کرد؟ و از چه تکنیک های جهانی می توان برای این امر بهره گرفت؟ دغدغه هایی بود که زمینه ساز نشستی با مبحث «ادبیات دینی» شد. در این جلسه دکتر محسن پرویز، استاد کامران پارسی نژاد و دکتر سید سعید طاووسی حضور داشتند.

* مسأله ای که به صورت مشترک در بحث ادبیات دینی و سینمای دینی ما وجود دارد این است که هیچ خط ممیزه ای بین آثار تاریخی و آثار دینی واقعاً وجود ندارد. یعنی مثلاً ما رمان در مورد شخصیت های دینی می نویسیم ولی انگار که صرفا گزارش تاریخی است و همان گونه در سینما؛ مثلاً سریال امام علی که واقعاً یک سریال تاریخی بود تا این که بخواهد یک سریال دینی باشد. به نظر من نداشتن و نبودن این خط ممیزه، حتی تعریف ما را از ادبیات دینی هم دارد تغییر می دهد. یک مثال دیگر در این زمینه سریال یوسف پیامبر بود که می گفتند سریال دینی اما به نظر من فقط یکی دو سکانسش دینی بود؛ آن جایی که شخصیتی که نقش یوسف پیامبر را بازی می کرد یک جاهایی به مهره ای که اسم موعود رویش نوشته شده است توسل می کرد. اگر موافق باشید بحث را با این شروع نماییم. خوب است در ابتدا راجع به این مساله صحبت کنیم؛ راجع به نبودن مرزی بین این دو گونه ادبیات رمان تاریخی و رمان دینی.
محسن پرویز: اساساً آیا حد و مرزی بین رمان تاریخی و رمان دینی داریم یا نداریم؟ یا برویم جلوتر و ببینیم اصلاً مرزبندی بین انواع رمان چه قدر قابل اعتماد است و چه قدر می شود روی آن تاکید کرد؟ به گمانم همان طوری که در بسیاری از بخش های مختلف دیگر نمی توانیم حد و مرز بگذاریم و مثلاً بگوییم یک رمان اجتماعی است و یا یک رمان روان شناختی است، این جا هم مثل همان موارد. در واقع خیلی وقت ها ما نمی توانیم تفکیک نماییم. گاهی اوقات ما بر اثر سهل انگاری و ساده اندیشی تصورمان این می شود که یک داستان دینی اثری است که نمادهای دینی در آن به وضوح دیده شود و به اصطلاح به مقوله دین بپردازیم یا به مقوله تظاهرات دینی بپردازیم. در واقع یک چیزهایی تظاهرات دینی است و یک چیزهایی شعائر دینی است و این ها در سر جای خودش هست و یک لایه هایی است که عمیقاً در رابطه با دین است و گاهی اوقات ما از آن غفلت می نماییم. مثلاً یک کتابی آقای مستور دارد به نام «روی ماه خداوند را ببوس». خوب این کتاب ظاهر دینی ندارد. از این بابت دارم نام این اثر را می برم که اگر اشتباه نکنم بار اول جایزه قلم زرین اثر انتخاب گردید. داوران آن دوره معتقد بودند که این اثر یک اثر دینی است و در واقع چون تاثیر بر اعتقادات افراد می گذارد و افراد را از یک سردرگمی که امکان دارد که نسل جوان خیلی به آن گرفتار باشند نجات دهد. پس طبیعتاً واقعاً تعیین کردن این که یک رمان، رمان دینی است یا نیست خیلی کار ساده ای نیست و نمی گردد بگوییم این رمان ما دینی است اما در حوزه تاریخ شاید این طور نباشد. اساساً فکر می کنم که ما بعنوان یک نوع رمان نباید رمان دینی را حساب نماییم رمانی می تواند شخصیت ّهایی را بررسی روان شناختی کند و رمان دینی باشد می تواند به مسائل و مشکلات اجتماعی بپردازد و رمان دینی باشد و همین طور می تواند یک رمان خارجی باشد و به مسائل دینی بپردازد. اجمالا فکر می کنم ما به اصطلاح یک کمی که فراتر فکر نماییم در مورد رمان و در مورد داستان و عموم داستان حتی داستان کوتاه و داستانک ها شاید از این موضع تبعیت کنند.
* بیش تر منظور این بود که در این برهه، ادبیات داستانی که بشود رویش ادبیات دینی نام گذاشت نداریم و یا کم داریم. بیش تر آثاری که ما به اسم ادبیات دینی می شنویم و یا معرفی می گردند، صرفا رمان تاریخی و داستان تاریخی هستند.
کامران پارسی نژاد: البته من یک پیشنهاد دارم که دقیقاً می خواهیم در مورد ادبیات دینی صحبت نماییم یا رمان دینی چون بالاخره دایره گستره ای که رمان دارد نسبت به شعر و خاطره و این ّها وسیع تر است و وقتی که آدم می خواهد خوب آن چیزی که در ذهن ماست رمان است شما که الان صحبت می کنید در ذهن من رمان است...
بیش تر ادبیات داستانی مدنظر ما است.
پارسی نژاد: بله. به نظر من به صورت کلی ادبیات داستانی در حوزه دین گستره وسیعی داشته است؛ حتی روی منابع خارجی. بسیاری از حتی صاحب نظرانی که آن طرف در زمینه ادبیات دینی کار کرده اند می گویند اصلاً وسعت ادبیات دینی به پیشینه ظهور تمدن هاست. یعنی به محض این که تمدنی به وجود آمد، ادبیات دینی هم شکل گرفت. یعنی این قدر قدمت دارد و از ابتدا بوده است. به زعم خودم فکر می کنم ادبیات دینی گستره خیلی وسیعی را شامل می شود. این که شما فرمودید رمان های تاریخی جزو ادبیات دینی قرار نمی گیرد را من قبول ندارم؛ یکی از زیرگروه های ادبیات دینی است که در ایران متأسفانه ما فقط این گروه را می شناسیم. چنانچه که ما در ایران شناخت داریم از ادبیات دینی زندگینامه که داستانی باشد یعنی ما در این عرصه بیش تر فعالیت نموده ایم و برایمان تبیین شده و در حدی در این کار پیش رفته ایم که به کلیشه تبدیل گشته است یعنی در خیلی مواقع کسی که می خواهد یک رمان دینی بنویسد دیگر روال کار را می داند یعنی می داند حتی کاری ندارم که گاهی از دست هم می بینند یا نه ولی سبک و سیاق کار کاملاً مشخص است خط و مرزها مشخص است و خط قرمزها را می دانیم و به همان سبک و سیاق یک کار تکراری داریم می دهیم. این باتوجه به نسل جدید ما الان در حقیقت بازخورد ندارد یعنی به نظر من ما باید ادبیات دینی را اشاعه دهیم و ترویج دهیم ولی با سبک و سیاقی که بتوانیم مخاطب جذب نماییم یعنی مخاطب جوان امروز که خیلی هایشان سوال دارند و بخش هایی از تاریخ و دین ما را نمی دانند و اصلاً من یک وقت هایی که با آنها صحبت می کنم می بینم هیچ شناختی ندارند وقتی در مرود شیخ بهایی با آنها صحبت می کنم می بینم راجع به شیخ بهایی هیچ چیزی نمی دانند یک چیز خیلی کلی می دانند و مثلاً می گویند تشیع را شیخ بهایی در ایران پایه گذاری کرد یعنی در این حد و حتی نمی دانند که یک جریان خودجوشی بوده و از ابتدا تشیع بوده است. در هر صورت من فکر می کنم یکی از دغدغه های نویسنده رمان دینی این است که ببیند نسل جدید چه سوال هایی دارد و کجاها مشکل دارد و داستان هایش را به روشی بنویسد که بتواند نسل جوان را ارضا کند. ببینید ما تا زمانی یک رمان را می خوانیم که دغدغه داشته باشیم یعنی یک سوال داشته باشیم و بخواهیم بدانیم مثلاً یک رمان در مورد زنان می خواند و خودش هم خانم است می خواهد بداند این خانم با چه مشکلاتی مواجه می باشد و می خواهد از آن برای خودش تجربه کسب کند در حوزه دین هم همین است که بتواند پاسخگوی سوالات جوانان شود چون من در این عرصه علاقه داشتم با جوانان خیلی صحبت می کنم حتی می بینم نسبت به امام زمان بیش تر سوال دارند تا ائمه دیگر، یعنی خیلی هنوز برای شان این مساله جا نیفتاده است و هنوز هم ما نتوانستیم این ّها را تبیین نماییم و بتوانیم این ها را به یقینی ته دل شان برای امام زمان برسانیم. برای همین فکر می کنم همان گونه که آقای دکتر فرمودند نباید تعریف به آن دهیم اما می توانیم یک چیزهایی به صورت جسته و گریخته بگوییم که این ها زیرگروه رمان دینی است.
مثلاً به زعم خودم همان زندگینامه داستانی ائمه جزو رمان دینی است اما هر مبحثی که مربوط به دین باشد و هر چیزی که در قرآن کریم در موردش حرف زده باشد مثلاً حسد، ریا و گناهان کبیره و مواردی که در این حوزه می باشد و یا موارد مثبت، هر کدام از رمان ّهایی که به این وادی برود و به صورت تخصصی محوریت داستانش را گناهان کبیره بگذارد این رمان دینی است. اگر محوریت اصلی مبحث دروغ باشد، من یک بخشی از آنرا جزو ادبیات دینی می دانم. به این خاطر است که علوم انسانی تمام رشته هایش در هم تنیده است و همه به هم پیوند دارند و برای همین بسیاری از مواقع نمی گردد تعیین کرد که این دارد به سمت رمان دینی یا به سمت رمان اجتماعی یا رمان تاریخی می رود. چون همه این ها دارند هم دیگر را حمایت و کامل می کنند ولی می توانیم بگوییم که مثلاً بیش تر حجم کار دینی است رمان اجتماعی هم است و رمان تاریخی هم هست یعنی یک چیزهایی را کنارش بگذاریم و شاکله اصلی رمان را بشود نقد کرد.
سید سعید طاووسی: از دیدگاه من، این بستگی به تعریف ما دارد و تعریف مبتنی بر رویکرد، مثلاً فرض کنید اگر ما در فضای اسلامی و شیعی در مورد شخصیتی که می تواند پیغمبر، یوسف (ع)، امام حسین (ع) یا قدیس دیگر) یک شهید باشد و یا حضرت عبدالعظیم (باشد بنویسیم، این در دایره دین و مذهب قرار می گیرد؛ فارغ از این که چند درصد مطالبی که در آن رمان و یا فیلم از دین مستقیماً نقل کرده باشد اما حتی اگر نگاه نویسنده نگاهی غربی باشد -غربی از نوع متعارفش چون در غرب هم نگاه های متفاوتی وجود دارد- برای آنها فرقی نمی کند که فیلم راجع به عیسی (ع) ساخته شود یا راجع به چنگیزخان و سزار و غیره. به همه این آثار می گویند تاریخی. یعنی دیگر برای آنها مفهوم قدسیتش خیلی موضوعیت پیدا نمی نماید. بنابراین وقتی ما فیلم های دینی آنها را هم بخواهیم پخش نماییم باید سانسور شود و قدسی نیست. ازاین رو اگر من بخواهم گونه هایی مثل فیلم امام علی (ع) و یا سریال یوسف پیامبر را نام گذاری کنم، این ها مذهبی تاریخی و یا تاریخی مذهبی است؛ اما بالاخره مذهب را دارد. حالا کم و یا زیاد خود مبحث مذهبی است ولی این تعریف در دوره جمهوری اسلامی معنا دارد؛ چرا؟ من یک مقاله ای با عنوان «تاریخ سینمای تاریخی در ایران از آغاز تا ۵۷» دارم که انتشار یافته است. در آن دوره هم فیلمی با عنوان «یوسف و زلیخا» ساخته شده و هیچ ربطی به دین نداشت. کاملاً برخوردی که با مبحث شده، تاریخی داستانی است. یعنی اصلاً واقعیت هم مطرح نیست. مثلاً فرض کنید فیلم «عباسه و جعفر برمکی» خوب این فیلمی که ساخته شده تاریخ نیست من که تاریخ اسلام را تا دکترا هم خواندم این قدر جزئیات در مورد عباسه نداریم. این ها قصه و تخیل است. ازاین رو اگر رویکرد ما در این موضوعات دین محور باشد ما هم با یک سینمای تاریخی مذهبی و یا یک رمان تاریخی مذهبی یک داستان کوتاه تاریخی مذهبی طرف می باشیم اما اگر چنین نباشد ما با یک کار تاریخی داستانی در واقع طرف می باشیم.
«اثر معنوی» یعنی رمان داستان فیلم بلند فیلم کوتاه معنوی نه دینی، که باز این آثار معنوی می تواند معنوی مذهبی باشد. مثلاً فرض کنید فیلم «من و زیبا» که آقای حسن پور ساخته و آقای پرستویی بازی کرده است؛ راجع به توبه است. توبه با مفهوم اسلامی و شیعی. اما مثلاً اگر کسی یک ایتالیایی باشد و این را ببیند و یا روس باشد و یا بودایی باشد ارتباط برقرار می کند. چون در این فیلم معنویت است که دارد تبیین می شود. حالا یک گونه دیگر داریم در چارچوب آثار مکتوب یا سینمایی «معنوی غیرمذهبی» -منظورم ضدمذهبی نیست غیرمذهبی است- مثلاً فیلم «پشت پرده مه» آقای شیخ طادی راجع به روابط اصیل خانوادگی بچه با مادر و مادری که می خواهد با معلم روستا ازدواج کند. رابطه انسانی شاگرد با معلم و بچه ای که استثنایی است و عینک خاصی هم به چشم دارد. مثلاً من که فیلم را می دیدم، گریه می کردم با آن که این فیلم در فضای اسلامی رخ می دهد، عنصر مذهبی خاصی نداشت. سر قبر می روند و فاتحه می دهند ولی فیلم مذهبی نیست. بلکه یک فیلم معنوی است و هر کس دیگری می تواند با آن ارتباط برقرار کند. من آثار را بیش تر این گونه تقسیم بندی می کنم.

* معنویت را جزو مذهب نمی دانید؟
سید سعید طاووسی: معنویت در انحصار مذهب خاصی نیست در واقع انسان ّها می توانند در مذاهب و ادیان مختلف بهره ای از معنویت داشته باشند اما در واقع معنویتی که در مذهب سرچشمه گرفته باشد، اصالت دارد معنویتی که از مذهب سرچشمه نگرفته باشد، امکان دارد کاذب باشد مثل بعضی از عرفان های نوظهور.
* این امر به لحاظ روشی چه طور است؟ خداوند در قرآن در احسن القصص برخی مفاهیم را از راه داستان کاملاً طرح می کند. مثلاً داستان یوسف پیامبر و قوم لوط که کاملاً ذیل این داستان، یک مفهوم مطرح می شود. یعنی به نحوی می شود اظهار داشت که قرآن با بیان این داستان ها یک نگاه کلانی به مفاهیم دارد و از راه این داستان همان را منتقل می کند. بنظر می رسد این نگاه کلان در ادبیاتی که ما راجع به آن به اسم «ادبیات دینی داریم» صحبت می نماییم نیست. یعنی به قول استاد پارسی نژاد فقط به طیف زندگینامه نویسی شخصیت ها محدود شده است. بنظر می رسد اگر بخواهیم از این نگاه کلان نگر استفاده نمائیم که خیلی کارها می شود انجام داد. نمونه شاخصش حالا شما فیلم را مثال زدید آثار برگمان واقعاً سینمای دینی است ممکن با مؤلفه های دینی ما نخواند اما هست؛ بدون این که اشاره مستقیم به دین شود. آیا قرآن در ادبیات دینی ما و روش قرآنی در ادبیات دینی ما اصلاً مطرح می شود و اقتباسی از این روش صورت گرفته است؟
محسن پرویز: قرآن کتاب داستان نیست و در برخورد با قرآن باید به این نکته دقت نماییم. حکایت هایی که در قرآن ذکر شده در واقع به منظور عبرت آموزی است که تاریخ گذشتگان را بازخوانی می کند. خیلی اوقات شما پرش بسیار زیاد از روی نقاط حاشیه ای و جزئی می بینید که حتی گاهی بین دو جمله فاصله زمانی بسیار زیادی رد می شود؛ چون آنها اساساً موضوعات مهمی نبوده اند. مثلاً در همین سوره «حضرت یوسف» که ذکر کردید شما اثری از اسامی برادران حضرت یوسف و نقشی که آنها در این ماجرا جدا جدا داشتند نیامده است؛ در صورتیکه این ها در کتب عهد عتیق با جزئیات ذکر شده است و مسائلی ذکر شده است که شاید بعدها به این مجموعه اضافه شده باشد. یعنی در واقع یکی از فرق های اساسی شیوه قصه گویی که در قرآن هست با شیوه قصه گویی که در عهد عتیق همین است که در قرآن صرفا به مسائل عبرت آموزی و نکات اصلی پرداخته شده و از نکات فرعی به سرعت عبور کرده و اصلاً وارد جزئیات مخل نشده است.
نکته دوم این که حکایت ها بسیار عفیفانه نوشته شده و از پرداخت به جزئیات البته غیر از داستان حضرت یوسف یکی دو جای دیگر مواردی بوده که اصلاً هیچ جزئیاتی ذکر نشده است. در ادبیات داستانی ما شیوه کلامِ کارمان متفاوت می باشد. طبیعتاً یعنی در ادبیات داستانی پرداخت شخصیت ها و پرداخت جزئیات و صحنه پردازی ها جزو اصول کار هست و به صورت عموم مورد استفاده قرار می گیرد. آن مشکلی که شاید شما مدنظرتان باشد و بتوانیم یک جوری به این بحث مرتبطش نماییم این است که آن چه که از سرگذشت پیشینیان در قرآن ذکر شده یک مجموعه هدفمندی برای هدایت انسان ها است و در واقع ما اگر بخواهیم آنرا در ادبیات داستانی بیاوریم این الگو را باید مدنظر قرار دهیم. یعنی نوشتن به جهت اینکه بازی با کلمات نماییم و یک چیزی در اختیار مخاطب قرار دهیم که هیچ فایده ای برای مخاطب نداشته باشد، با آن منطق حاکم بر قصص قرآن سازگار نیست و متفاوت می باشد. این الگو مدنظر تعداد بسیار زیادی از نویسندگان ما بوده است اگر بسیاری از آثار نویسندگان متعهدمان را که بخوانید می بینید که درون مایه اثر خیلی مدنظر بوده است. مخصوصاً پس از انقلاب برای نویسندگان متعهدی که قلم به دست گرفتند و به جمع نویسندگان پیوستند دغدغه هایی به لحاظ تئوریک و فلسفی راجع به نوشتن و هدف نوشتن و این که چه چیزی باید عاید مخاطب شود مطرح بوده است.
پارسی نژاد: یک نکته ای که الان اغلب متخصصان هم اکنون در حوزه ّهای مختلف علوم انسانی دارند کار می کنند و به آن اشراف دارند این است که نمی دانم از چه زمانی این برای شان مشخص شد ولی در حقیقت در دوره های معاصر بود که به شدت متوجه شدند که ادبیات داستانی چه قدر می تواند روی مخاطب تاثیر بگذارد. یعنی میزان و توانمندی و قابلیت البته فیلم هم همین طور است چون این ها به هم شباهت دارند اما نویسندگان ادبیات داستانی تا حدی این قضیه را دنبال کردند که می بینید که بسیاری از متخصصینی که در رشته های مختلف تخصص دارند می گویند چون زبان علمی نمی تواند تأثیرگذار باشد می آیند از زبان ادبیات داستانی استفاده می نمایند یعنی گوردور می رود شیوه های داستان نویسی را یاد می گیرد. برخی از صاحب نظران غربی اصلاً ادبیات دینی را همین می دانند یعنی می گویند فرد در درجه اول باید به آن مباحث دینی اشراف کامل داشته باشد و بعد بیاید و به ادبیات داستانی ورود کند. حالا چقدر این اشرافش از راه ریشه یابی و وقایع تاریخی باشد و چه اشراف به مباحث معرفتی داشته باشد چه اشراف به مباحث دینی.
طاووسی: قرآن هم نازل شد که نحوه مواجهه انسان ها با جهان را تغییر دهد مساله نخست قرآن به نظرم همین بود که این نحوه مواجهه تغییر کند و به صورت سابق نباشد مواجهه معقولانه و اخلاقی باشد...
پارسی نژاد: خداوند متعال که خالق جهان هستی هست می داند که چه قدر ادبیات داستانی می تواند تاثیر بگذارد و از این به نحو احسن استفاده شده است که بتواند روی مخاطب اثر قوی بگذارد. ما در دوره های تاریخی خودمان هم داریم مثلاً آقای سید واعظ اصفهانی و جناب جمالزاده -حالا کاری به خط فکری اش ندارم- او وقتی روی منبر می رفت موعظه نمی کرد. می رفت یک قصه تعریف می کرد و پایین می آمد که اصلاً همین شد که جمالزاده به داستان علاقمند شد. با یک قصه شروع می کرد و هر دفعه هم همه با شوق می آمدند چون داشتند قصه گوش می کردند. در صورتیکه این در حقیقت یک پیش زمینه معرفتی داشت که مباحث اخلاقی و… این خصوصیت خاص داستان در قرآن لحاظ شده و به نظر من خیلی بااهمیت است و کار پژوهشی نیاز دارد. متأسفانه پژوهشگران ما کم کارند یا دقت نظر ندارند روی این مسائل کم کار کرده اند. مثلاً آقای سرشار روی مباحثی از یوسف پیامبر کار کردند کار خیلی ارزشمندی هم هست که در قصه های یوسف شان...
* سعید شاپوری هم اگر اشتباه نکنم یک کتابی به نام جلوه های دراماتیک قرآن کریم با تاکید بر احسن القصص دارند.
پارسی نژاد: به نظرم باز هم کم است. یعنی این هنوز خوب تبیین نشده است. این همه منابع مختلف در کشورهای مختلف در حوزه های کاری خودشان کار می کنند. ما در حوزه پژوهش متأسفانه کمی ضعف داریم و کم کار هستیم. پژوهش گر کم داریم. حالا دیگر ریشه یابی اش می تواند سیاست دولت باشد در پشتیبانی از پژوهش گران که بتوانند کارهای پرارزش انجام دهند ولی در نهایت فکر می کنم قابلیت داستان به شکلی از اهمیتی که قرآن به روایت داستانی داده محرز می شود که یعنی کاملاً این ژانر ادبی می تواند کارایی داشته باشد و یکی از مسائل که ما در ایران داریم این است که ادبیات دینی مان علیرغم این که به شدت به آن علاقه داریم، هنوز جا نیفتاده و فقط رفتیم سمت زیرگروه زندگی نامه داستانی. در ایران یک نگاه قدسی داریم این نگاه سبب می شود که وقتی به تخیل ورود پیدا می نماییم، گاهی حتی می بینیم بعضی می گویند به ساحت امامان توهین می شود. چرا؟ چون ورود به تخیل پیدا می نماییم. ما یک مرزی بین حقیقت مطلق داریم و اگر بخواهیم همه اش به سمت حقیقت مطلق بیاییم که همان خاطره و تاریخ می شود اما اگر بخواهیم رمانش نماییم باید ورود به تخیل نماییم. مثل همان کاری که کازانتزاکیس می کند. شما وقتی می خوانید احساس نمی کنید که دارید تاریخ می خوانید؛ واقعاً دارید رمان را می خوانید. چون این ها حالت قدسی را ندارند و یک مقدار دست شان باز است و به تخیل ورود می کنند و کاملاً عناصر داستان را می توانند در آن جا رعایت نمایند.
طاووسی: در این سال های اخیر راجع به قصص قرآن از جنبه های مختلف مخصوصاً ادبی هنری خیلی کار شده است مثلاً آقای دکتر بشیر سمیعی که تز دکترایشان در واقع «ساختار روایت و جنبه های هنری قصص قرآن» بود که به صورت کتاب چاپ کرده بود. ما یک سایتی داشتیم به نام «پیشینه» که قسمتی داشت به نام پرونده های علمی و یک پرونده ای که روی آن سایت کار کردیم پرونده قصص قرآن بود. در مورد قرآن کریم من می خواهم دو تا برداشت کنم یکی این که نکته ای که آقای پارسی نژاد اشاره کردند یکی از عوامل جذابیت قصه ّهای قرآنی چیست؟ واقعیت است که شما می دانید این ها واقعی است یعنی اصل بر این است که این قصص واقعی است مگر این که در خود آیه یا آیات قبل و بعد قرینه داشته باشد که بگوییم این را خدا مثال زده است وگرنه واقعی است. این واقعی بودن سبب ارتباط بیش تر مخاطب می شود و شاهدش این است که وقتی که ما داستانی را در فضای تاریخ بیان می نماییم و غیرواقعی است؛ باز هم مخاطب ما دوست دارد واقعی باشد. بعضی اوقات هم فکر می کند واقعی است. گاهی هم یقین دارد واقعی است. مگر این که برویم و به او بگوییم واقعی نیست یعنی ما ذهنش را خراب نماییم. بهره برداری و عبرتی که ما از قرآن می توانیم ببریم این است که ما اگر واقعیات را روایات داستانی نماییم بهتر است. یعنی ما یک روایت داستانی از عصر ائمه عرضه دهیم که خیال محض باشد. این به نظر من اولویت دارد و می توانیم این برداشت را از قرآن عرضه دهیم.
مسئله دیگر این است که آیا وقتی از قرآن استفاده می شود همه چیز باید واقعی باشد؟ و در واقع ما باید وارد عالم خیال نشویم؟ به نظرم خیر. قرآن کریم پر از امثال است انجیل هم همین طور. مثلاً قرآن می خواهد بگوید فلان اعمال پس از فلان اعمال خوب است و فرض کنید چه تصویرسازی هایی می کند می گوید دانه گندم را روی کوه سنگی می پاشی باد می برد و هیچ چیزی هم درنمی آید بعد دانه گندم را روی زمین حاصل خیز می بری و هیچ کاری هم نمی کنی خود به خود در خاک فرو می رود و باران می آید و ثمر هم می دهد. می توانیم به این ها ورود نماییم مثلاً داستانی که طرف وقتی خواند و به اتمام رسید بفهمد دورویی بد است.
* دقیقاً یا غرور بد است. این می شود یک نمونه کامل ادبیات دینی. وقتی نگاه معرفت شناسانه قرآن را وارد اثر نماییم بدون این که حتی اشاره ای به کلام الله نماییم، بدون این که اشاره ای به پیغمبر نماییم یا اشاره ای به دین اسلام نماییم و این نگاهی جهانی هم است.
طاووسی: در نمونه اول «داستان راستان» شهید مطهری را ببینید که واقعیت و داستان است در نمونه های دوم به نظرم زیاد است. مخصوصاً در ادبیات کودک چون نویسنده واقف است که نمی تواند به بچه بگوید حسد و شرک و … مجبور است مثال بزند. از این داستان های خوب ما زیاد دیدیم در این حوزه اما وقتی جلوتر می رویم، برای بزرگسال یا من نمی شناسم یا کمتر است. در مورد نماز یک فیلم سینمایی داریم آن هم «سر به مهر» که فیلمی کسل کننده است و من هشت بار به آن فیلم نقد نوشتم و منتشر هم شد. حالا من با خودشان صحبت کردم. درحالی که مثلاً فرض کنید مستندی اخیراً ساخته شده بود به نام «آرزوی استالین» و اول فیلم نشان داد که استالین اظهار داشت که همه مساجد و زیارتگاه های مسلمانان را نابود کنید و بعد به اتمام رسید. کل مستند در مورد داعش و وهابیت بود و تخریب مساجد و زیارتگاه ها. اصلاً انگار یادش رفت عنوانش آرزوی استالین بود. آخرش باردیگر گفت کاری که استالین در خیالش هم نمی توانست کند، مسلمانان با دست خودشان انجام دادند. یعنی استالین در این مستند کلاً یک دقیقه حضور داشت. سی ثانیه اول و سی ثانیه آخر.
بله ما می توانیم این دو درس را از قرآن بگیریم یکی این که ظرفیت تاریخ و واقعیت را در عرصه رمان و داستان و سینما هدر ندهیم و دیگر این که مثال خوب بزنیم. مثالی که یک داستان باشد باز در قرآن هم مثال ها به صورت داستان بیان شده است.
* قوت و مساله ساختار هم مهم می باشد. مثلاً خود قرآن واقعاً وقتی می خواهد مثالی بزند واژگانی که کنار هم می آورد، گاهی آن قدر جذاب است که کوبنده می شود و یک جورهایی بین ساختار و محتوا هماهنگی هست اما وارد حیطه ادبیات داستانی می شویم به غیر از موارد معدود کدام یک از نویسندگان داستانی ما توانستند مثل «جعفر مدرس صادقی» نویسند.
پرویز: قرآن دیدگاه کلی برای ما به وجود می آورد و مسیر را برای ما مشخص می کند. این که احسن القصص است -نمی دانم چرا این غفلت در ترجمه صورت گرفته- در واقع بهترین قصه ها نیست؛ سرگذشت گویی است و این هم اشاره ای شاید به همان نکته اولی باشد که من عرض می کنم. یعنی در واقع آن هدف و شیوه و پندآموزی ماجرا مد نظر است. اما راجع به قصه ها و محتوای داستان ها و جذابیت داستان ها و مسائل این طوری راحت نمی توانیم قضاوت نماییم. ما یک اشکال فرهنگی شاید در عموم مردم ما وجود داشته باشد و بسیاری از مردم ملت های دیگر هم شاید این حالت را داشته باشند مثال اجتماعی اش را بخواهم بگویم شاید طرف سفر خارج از کشور می رود و نکته مثبتی در آن جا می بیند و می آید این را با آب و تاب تعریف می کند که خارجی ها این طوری هستند و ما این طوری هستیم یعنی برجسته ترین نکته مثبت خارجی ها را می آید با نقاط منفی خودمان کنار هم می گذارد و آنرا به صورت برجسته بزرگ می کند. متأسفانه این در همه جا تعمیم پیدا می کند. ما آثار برجسته و بزرگ زیاد داریم و گاهی از آنها غفلت می نماییم کتاب هایی نوقلمان ترجمه و منتشر می کند. مثلاً بالای ۱۰۰ جلد انتشار یافته این ّها کسانی هستند که کار اول شان دارد منتشر می شود. ماها که نگاه مان نگاه نقادانه هم هست خیلی اوقات آثاری را که مطالعه می نماییم واقعاً از قوت اثر شگفت زده می شویم یعنی تصورم این است که خیلی کارهای خوب و برجسته در این دوره ۴۰ ساله پس از انقلاب داشتیم و عدد و رقمش آن قدر بالاست که ما غفلت می نماییم. نزدیک به ۳۰۰ یا ۴۰۰ نویسنده که بشود به آنها نویسنده گفت یعنی کسی که کتابی را منتشر نموده و کارش را ادامه داده و در این حوزه کار می کند من خودم تقریباً بخواهم بنشینم و یکی یکی این ها را کنار هم بگذارم از هر کدام می توانم یکی دو تا کار خیلی خوب بشمارم. یعنی واقعاً این را بدون اغراق می گویم حالا آقای طاووسی کار در زمینه کودکان را گفتند. بیایید آثاری که برای کودکان هست را لیست کنید و بگویید می خواهید آثار خوبش را دربیاورم یک کوهی از آثار پیدا می شود. یک جور غفلت می نماییم البته شاید این هم یک قواعدی شاید داشته باشد و در واقع سبب می شود نویسندگان ما در جا نزنند و حرکت شان رو به جلو باشد و این اتفاق بزرگی است. یعنی مجموعه آثار پیش کسوتان که در انجمن قلم چاپ شده و شما این آثار را نگاه کنید. مثلاً از ۵۰ نفر ۴۰ نفر و هزار صفحه مطلب وجود دارد که حداقل ۲۰۰ صفحه آن مطالب برجسته است. جاده جنگ آقای منصور انوری که نویسنده ای مشهدی است اثر برجسته بزرگی است.
در حوزه ادبیات دینی بالاخره ما باید تکلیفمان را تعیین نماییم اگر منظورمان بازنویسی وقایع تاریخی است وقایع تاریخی مذهبی است، نویسندگان گوناگونی در این عرصه کار کرده اند اگر که منظورمان ادبیات دینی بدون مفهوم مطلق دینی است، در این عرصه کارهای برجسته داریم. ببینید ما نقدمان در واقع نباید منجر به تخطئه شود. نقد همیشه باید سازنده باشد یعنی باید ما جنبه های مثبت آثار را ببینیم. جنبه های منفی اش را هم باید اساسا ببینیم و کمک نماییم که جنبه های منفی رفع گردد اما اگر تخطئه نماییم، نهایتاً اتفاقی و پیشرفتی در این عرصه اتفاق نمی افتد.
* یک مساله ای که به نظر من وجود دارد این است که اساساً رمان مقرر است که به «انسان» بپردازد. یعنی مساله رمان «انسان» هست. انسانی که با مسائل مختلفی دست و پنجه نرم می کند اما در رمان دینی اگر بخواهیم از پیشوایان دین شخصیت پردازی نماییم مقرر است به انسانی بپردازیم که از خیلی مسائلی که انسان عادی با آن مواجه هست مبری است. یعنی ما می آییم یک انسان خاصی را به نمایش می گذاریم که در نهایت مخاطب آن کتاب می تواند یک انسان مؤمن باشد یعنی مخاطب عام را نمی تواند تحت تاثیر قرار دهد. اگر بخواهیم مخاطب عام را برای یک اثر دینی جذب نماییم باید چه کار کنیم؟
پرویز: من یک پیش درآمدی را بگویم بعد شما ادامه دهید. ببینید در واقع زمینه اول صحبت را این طوری پیش ببریم که ما در مورد رمان دینی به صورت مطلق صحبت کردیم حالا چون اشاره تان به بخشی است که مربوط به معرفی زندگی پیشوایان دین و تأثیرگذاری است که یک جور تقدسی هم امکان دارد برای آن افراد قائل باشیم در سطوح مختلف، یعنی شامل انبیا و ائمه و باقی کسانی که تقدس دارند خوب باز آیا فکر می نماییم که الزاماً مخاطب این آثار باید افراد مذهبی باشند و پیش زمینه مذهبی داشته باشند؟ الزاماً فکر نمی کنم این طور باشد. نکته دوم این که فرض نماییم گرایش افراد مذهبی به این سمت بیش تر باشد خوب این کار نتیجه و عایدی دارد یا نه؟ ببینید این که ما تصور نماییم داریم برای مخاطب خاص می نویسیم یا مخاطب عام آیا ایراد شمرده می شود یا محسوب نمی شود؟ به گمان من ایرادی ندارد برای مخاطب خاص بنویسیم. در واقع شما در حوزه فرهنگ دارید یک تغذیه روحی برای جامعه ایجاد می کنید و این تغذیه روحی می تواند هم مخاطب عام و هم مخاطب خاص داشته باشد و داشتن مخاطب الزاماً به این معنا که اثر هم به لحاظ محتوا هم به لحاظ هنری سطح پایین تری دارد. الزاماً درست نیست.
پارسی نژاد: در صحبت هایتان دو مورد وجود دارد یکی مساله انسان و انسانیت را مطرح کردید که ذهن من به این سمت رفت که چه قدر حوزه ادبیات دینی و ادبیات داستانی می تواند در این عرصه کار کرده باشد و یکی هم مقوله مخاطب عام و خاص را مطرح کردید. در نهایت ببینید اتفاقاً در ایران فکر می کنم اغلب نویسندگان ما مخاطب عام را در نظر گرفته اند و اتفاقاً برای مخاطب خاص نداریم و این ضعف بزرگ ماست در حد توانی ظاهر نشدیم که بتوانیم مخاطب خاص را هم پای گود بکشیم و به چالش بکشانیم و برایش انگیزه ایجاد نماییم که احساس کند یک کتابی را بخواند که چیزی به او اضافه شده باشد. این مهم می باشد که بشود جذب کرد. به نظرم نویسنده در درجه اول چند تا شاخصه را باید رعایت کند اول مخاطبش را تعیین کند یعنی از همان اول بداند برای چه گروه سنی دارد می نویسد. حتی به نظرم جنسیتش هم گاهی اوقات می تواند تاثیر داشته باشد. اگر بخواهد روی حجاب کار کند مطمئناً بیش تر برای خانم ها می تواند کار کند تا آقایان. ولی در هر صورت فکر می کنم مخاطب و آن طیف فکری و طبقه فکری که دارد به نظرم خیلی مهم می باشد و نه در ادبیات دینی بلکه در کلاً در ادبیات داستانی در همه مصاحبه ها گفته ام بزرگ ترین مشکل ما در ادبیات ایران این است که نویسندگان ما اشراف کامل به مباحث علوم انسانی ندارند. یعنی همین که بخشی که شما می گوئید «انسان». علوم انسانی از چه می آید از انسان. یعنی اموری که مربوط به انسان باشد جامعه شناسی، فلسفه، روان شناسی و هرچه که بخوانید مربوط به انسان است. پس نویسنده در حقیقت - نه من منظورم این باشد که همه نویسندگان موظفند ادبیات اندیشه تولید کنند و بیایند مباحث علوم انسانی را در رمان بیاورند- باید ریشه فکری اش را کامل کرده باشد. یعنی درون مایه فکری داشته باشد. صاحب اندیشه باشد و خودش را کامل کرده کرده باشد. اصلاً کاری با داستانش ندارم. هر داستانی که دلش می خواهد بنویسد اما باید یک آدم صاحب اندیشه و صاحب تفکر باشد و ایده در ذهنش داشته باشد و بعد وقتی می آید بر سر داستان ادبیات دینی، لازم نیست از جاهای مختلف کپی کند و یا یک سبک کلیشه ای را دنبال کند یک دفعه ناخواسته یک چیزهایی از درونش بیرون می آید که این ها انبوه و انباشته از اطلاعاتی است که کسب کرده.
مخصوصاً در مورد انسان یعنی باید یک انسان شناس کامل باشد. مثلاً ما می خواهیم در مورد ائمه در داستان بنویسیم نظرم این است که به جای این که بیاییم هی بزرگ نماییم یعنی ائمه بزرگند من بعنوان یک کسی که مخاطبم ائمه است، به جای این که بیاییم هی ائمه را به صورت جملات شعارگونه و جملاتی که سبب شود مخاطب جوان ما قبول نکند. به نظر من اول نویسنده باید پژوهشگر باشد الان در تیمی که هستیم که مقرر است ۱۰ رمان در مورد زندگی ۱۰ تا از بزرگان دین که معصومین اکثریتش را دارند و دو تا هم از شخصیت های دینی هم حضرت زینب (ع) و حضرت عباس (ع) که معصوم نیستند کار می نماییم. من به یکی از نویسندگان خانم مطرح کشور که صاحب نام هستند و کوله باری از تجربه را دارند، تلاش کردم بگویم که شما پژوهش کنید و نمی گردد بدون پژوهش ورود پیدا کنید نتوانستم. یعنی گفتند نه یک کار دلی است. فقط یک کار دلی است و هیچ نیازی نیست که من پژوهش کنم. بینید این هم خوانی ندارد. هر چقدر آن چیزی را ما بخواهیم داشته باشیم که نمی توانیم حقیقت مطلق را بیاوریم تخیل هم داریم. برای واقعه عاشورا ما باید کاملاً کوفه را بشناسیم، طرز غذا خوردنشان و…
طاووسی: بسیاری از نویسندگان و کارگردان های ما دو تا فضا را گاهی انتخاب می کنند و بحث های ناجوری را ایجاد می کنند یکی بحث های تاریخی است و یکی هم بحث های مذهبی است و بعد می خواهند همان چیزهایی که همه جا می گویند را در این جا هم بگویند. پیشنهادم به آنها این است که به همین زمان حال بسنده کنند و به آینده فکر کنند. یعنی گذشته را بگذارند برای ما اهل تاریخ بماند و دین را برای دین داران بگذارند و بگویند در آینده می خواهد چه طور شود. بخواهم برای تان مثال بزنم مثلاً طرف فیلم ساخته راجع به «حدیبیه» اسمش هم هست عقاب صحرا. هیچ ربطی به حدیبیه ندارد. تلفیقی از رمئو و ژولیت و پدرخوانده و این هاست. در فضای سال هشت هجری دارد رخ می دهد ولی فکر می کنند چون فیلم مخاطب عام است «همی این جا بنشین بگذار تا ابوطلحه بیاید همی مرا نامه ای رسیده است…» بعد آخر داستان که شخصیت زن و مرد با هم ازدواج کردند گفت بیا ناهار حاضر است!! خوب این یعنی چه؟
یا فرض کنید در فضای مذهبی مخاطب عامی که می آید شعر مذهبی می خواند وی در واقع دو حالت دارد یا در این وادی هست که دوست دارد آن قدسیت و معنویت را شیرین تر از شما بشوند یا در این وادی نیست و امید می رود که جذب شود. اگر شما در فضای مذهبی هم همان چیزهایی را بگویید که همه جا می گوئید هیچ کدام از این ها اتفاق نمی افتد. آن مخاطبان مذهبی آن رمان را پس می زند و آن کسی هم که آمده جذب شود جذب امام نمی گردد.
ببینید معصوم قدسی است و قابلیت این که ما این را بازاری نماییم و سطحش را پایین بیاوریم نیست اما دو کار می شود کرد. کار اول این است که در واقع ما به شکل هنرمندانه ای از کنار معصوم عبور نماییم و از راه آینه هایی او را نشان دهیم یکی اصحابش می تواند باشد لزوماً نیاز نیست اصحاب باشد می تواند شخصیت خیالی باشد مثل «روز واقعه» که شهرام اسدی ساخته ولی متنش را بهرام بیضایی نوشته. به نظرم مخاطب عام اصلاً به عاشورا اعتقاد داشته باشد یا نداشته باشد امام حسین را حق بداند یا نداند مسلمان باشد یا نباشد می تواند فیلم را ببیند و لذت ببرد. کار دیگری که می توانیم بکنیم این که از معصوم قدسی زدایی نکنیم اما همین معصومی که قدسی بوده زندگی بشری و عادی هم داشته. بالاخره شوخی هم می کرده، سر سفره با خانمش هم می نشسته است. رابطه شاید صمیمانه و دوستانه با برخی از افراد داشته است. بتوانیم در واقع در رمان و داستان مان جلوه هایی از او را بگنجانیم که طرف بتواند ارتباط بگیرد. بتوانیم جلوه هایی از فهرست عادی معصوم با هنرمندی به تصویر بکشیم. درباره شوخی هایی که معصومان می کردند کتاب های کهنی داریم که بالای هزار سال قدمت دارند. به نظرم برای جذب مخاطب عام ما باید وارد این فضاها شویم نه آن فضاهایی که بیاییم عناصر جذابیت های نگاه های دیگر را به زور به این گونه داستان ها تزریق نماییم.* مساله دین گریزی یکی از مسائل امروز است؛ تعارفی نداریم. بسیاری از جوانان دیگر ظاهر دین را رعایت نمی کنند حالا آن که در درون شان هست به کنار. در این عرصه ورود کردن و این که نویسنده متعهد وارد این حوزه نمی گردد یا کمتر شده و دست و پا بسته وارد این حوزه شده است. این چیزی هم هست که نمی گردد کتمان کرد همه امکان دارد یک روزی این درگیری را داشته باشند که نسبت خودش با خدا یا نسبتش با دین چیست؟ ولی چرا وارد این عرصه نشدند؟
طاووسی: خدمت تان عرض کنم که ما بهرحال در مورد شخصیت های قدیسمان خط قرمز داریم. این بحث های کلامی و اعتقادی. ولی نظرم این است که می شود مسائلی را طرح کرد و لزوماً عبور از خط قرمز نیست و ممنوعیت محض هم نیست. مثلاً فرض کنید در ذهن و خیال شخصیت ما می تواند کفر باشد می تواند دشمنی با امام باشد توهین به امام باشد در واقعیت این ها رخ می داده است. طرف از شام آمد و بدترین توهین ها را به امام مجتبی (ع) کرد و حضرت فرمودند اگر گرسنه ای غذا به تو بدهیم، اگر غریبی به تو جا بدهیم و طرف را هدایت کرد یا مثلاً حسن مسلمان داماد امام حسین (ع) ناسزاهایی که به امام سجاد دادند و خلاصه در سه مرحله به امام توهین می کند و در نهایت امام می گوید این چیزهایی که در مورد مادرم گفتی اگر راست است خدا مادرم را بیامرزد. اگر دروغ است خدا تو را بیامرزد. می خواهم بگویم این ها در واقعیت بوده و عبور از خط قرمز می شده است. این تصویرها را نشان نداده ایم. در ذهن افراد می توانسته باشد آن ملحدینی که با ائمه بحث می کردند. رئیس جمهوری یک صحبتی کردند گفتند معصوم قابل نقد است و اگر امام زمان (عج) هم ظهور کند می شود ایشان را نقد کرد. من عرضم این است. صحبت ایشان در مقام بحث کلامی نبود که بگوید معصوم از نظر اعتقادی قابل نقد است منظورش این بود که در مقام واقع و در خارج امر و تحقق خارجی اش معصوم را نقد می کردند در گذشته و در آینده هم می تواند این اتفاق بیافتد و اتفاقاً معصومینی که مورد نقد قرار می گرفتند حالا چه در میان اهل سنت و چه اصحابشان و …. خوب درست است طرف امام را قبول داشته است اما می توانسته یک چیزهایی را برای خودش حل کند. شما فرض کنید ولایت امام رضا امر ساده ای نبوده است. یک سری از دشمنان امام رضا شیعیان بودند. ایشان منظورشان این بود که در آینده امکان دارد این رخ دهد و امام زمان (عج). بحث ّهایی که شاگردان ائمه می کردند بعضاً خیلی داغ است. این طور نبود که برود به امام بگوید من سوال دارم و امام بگوید و چون ایشان امام بوده و او امام نبوده اگرچه قانع نشده و ابهامش رفع نشده بگوید چون شما می فرمایید بله این طور است. این طوری که عقیده ای در سر شکل نمی گیرد. ائمه اقناع می کردند چه در زمینه صدق چه در زمینه عقاید. حتی برای محکم شدن باور این ها می گفتند فکر می کنید ما داریم از خودمان درمی آوریم اگر شک دارید موضعی از قرآن که این را تأیید می کند بپرسید تا نشان دهیم یا از سنت بر شما دلیل بیاوریم. به نظرم در واقع بازی با این خط قرمز به نحو هنرمندانه برای نویسنده امکان دارد نه این که خود نویسنده خط قرمزها را رد کرده باشد و دنبال بهانه باشد اما نویسنده متعهد و مؤمن به خط قرمز می تواند در این حوزه وجود داشته باشد.
پرویز: نقدی که بر ائمه می شده است و این که آیا قابل نقد هستند یا نه این دو مقوله است. یک مقوله واقعیات است و یک مقوله بحث رفتار درست است. افرادی می آمدند و انتقاد می کردند به شیوه و روش و رفتار و گفتار و موضوعاتی را طرح می کردند. این افرادی که می آمدند بعضی هایشان ممکن بود یاران صدیق امام بوده باشند. یعنی رفتارهای تند و تحکم آمیز که چرا چنین کردی، صحابه برجسته ای از امام حسین که بعداً به شهادت رسیدند بالاخره رفتار این طوری هم داشته اند.
طاووسی: نظر من هم همین است تشکر می کنم از توضیحات شما که ممکن بود برای من گران تمام شود.
پرویز: نه من دارم توضیح می دهم که موقعی بدفهمی نشود در واقع این دو مقوله جدا از هم است. آن یک واقعیت تاریخی است اما این که آیا ما تأیید می نماییم چنین رفتاری را؟ قاعدتاً ما تأیید نمی نماییم. یک بحث دومی هست که چرا نویسنده برایش وارد شدن به این مقولات دشوار می باشد. برای برخی از نویسنده ها همان بهتر که برای شان سخت باشد وارد این مقوله شوند. چون اگر فرد تسلط کافی نداشته باشد، امکان دارد سبب انحراف مخاطب و کج فهمی مخاطب شود و به اصطلاح مساله ساز شود در ذهن مخاطب. در واقع ما در داستان یک گره ای را ایجاد می نماییم اگر توانایی داشته باشیم داستان را به خوبی بگشاییم این جا ایجاد آن گره پرارزش است و جذابیت کار را بیشتر می کند اما اگر گره زدیم اما گره گشایی درست انجام نشد آن وقت این جا یک اتفاق ناگوار می افتد. یک کمی ورود به این مقوله و تسلط پیدا کردن به این مساله دشوار می باشد. این سبب می شود که نویسنده ها پرهیز کنند و شاید کم تر به این فضا ورود می کنند.
اما راجع به این که مثلاً اگر بخواهیم دوره امام رضا را بگوییم مثلاً ۱۲۰۰ سال پیش سال ۲۰۳ شهادت شان است و ۱۴۸ سال تولدشان است حالا ما فکر نماییم که درگذشته یعنی ۱۲ قرن پیش داریم درجا می زنیم؛ این طوری نیست. حالا تا همین الان هم این صحبت عنوان شد اگر آن پیام قرآنی را در نظر بگیریم و با آن هدف به سراغ مبحث برویم در بسیاری از موضوعاتی که در داستان ها و حکایت های قدیمی بازنویسی و بازپروری یا نوشتن رمان با نگاهی به آن مبحث خیلی می تواند پرارزش باشد و جذاب باشد و بر مخاطب هم اثر بگذارد. من یک نکته ای را عرض کنم که خیلی جالب است شاید شما هم با آن برخورد داشته باشید دوستان جوان تر شاید کم تر برایشان این پیش آمده باشد برخی از سوالاتی که امروز بعنوان سوال اعتقادی مطرح می شود وقتی شما ریشه ّهای قبلی اش را نگاه می کنید وقتی به گذشته نگاهی داشته باشید و مطالعه ای انجام دهید می بینید بسیاری از این ها اتفاقاً مسائلی است همان ۱۴۰۰ سال پیش هم بعنوان سوال مطرح می شده فقط به الان به شکل نویی سوال می شود. همان سوالاتی که مثلاً طرف فکر می کند این جا نکته ای پیدا کرده حالا اعتقادات را زیرسوال می برد. عین همین سوال زمان پیغمبر و پیش از زمان پیغمبر هم مطرح گردیده است. این مسائل، مسائل کهن است شکل نو پیدا می کند مسائل اعتقادی بسیاری از مسائل ما در واقع بازطرح مسائل پیشین است با یک شکل نو و طبیعتاً ما هم همان پاسخ های پیشین را باید به شکل هنرمندانه امروزی در پاسخ مطرح نماییم. بالاخره کار در این روزها نیازمند وقت گذاری و تسلط کافی افراد در این عرصه هم مطالعه کافی و همه این ها باید در کنار هم باشد و شاید اجر و پاداش و مزدی هم که برای این کار هم مادی و معنوی بشود برای این تصور کرد متناسب با آن زمان وقت و انرژی که افراد می گذارند نباشد باید عشق این کار را داشته باشند و دل به این کار بدهند.
پارسی نژاد: ببینید در مورد ورود به این مسائل یا نه من یک مثال می زنم چون من در حوزه مباحث دینی خیلی صاحب نظر نیستم و جایگاه من با آقای دکتر در این عرصه اصلاً قابل مقایسه نیست و نمی توانم خیلی ورود کنم به خط و مرزهایی که ما چقدر می توانیم ورود پیدا نماییم و به امام نزدیک شویم و خرده هایی را می توانیم بگیریم این همیشه برای خودم هم سوال است اما نکته ای که می بینم این است که در ادبیات غرب دروغ ترین مبحث و غیر ممکن ترین حادثه را این ها این قدر تکنیک و روش بلد هستند که می توانند به مخاطب باورپذیرش کنند. یعنی این قدرت را دارند حتی فیلمی بود که نهنگ از دیوار پنج متری در فیلم می پرد و فرار می کند یعنی این قدر این ها خوب جا می اندازند که وقتی نهنگ از دیوار می پرد شما باور می کنید این قدر در فضای فیلم شما را درگیر می کنند. ما حتی در حوزه دفاع مقدسمان نتوانستیم این کار را بکنیم در صورتیکه بود و ما شاهد ایثارها و رشادت های عجیبی بودیم که خودشان حماسه بودند و اسطوره بودند و نیازی نبود ما اسطوره سازی نماییم اما همان اسطوره را ما باید بتوانیم برای مخاطب مان باورپذیر نماییم. این برمی گردد به روش ها و ضعف ما در داستان نویسی. چه اشکالی دارد که ما قدسی بودن امام را ثابت نماییم و طرف بپذیرد. یعنی انتقال دهیم برای این که ما بیاییم از اصول فکری خودمان کوتاه بیاییم برای آن که جوان را جذب نماییم و به دین نزدیک نماییم. می توانیم او را کاملاً به این سمت بکشیم به شرطی که بلد باشیم ورود پیدا نماییم به آن مباحث و عرصه که برای جوان هم باورپذیر شود.
یک فیلمی بود فکر کنم «بن هور» بود که شخصیت داستانی وجود داشت و کار می کرد و فقط یک لحظه سایه حضرت عیسی رد می شد و آن تکنیکی که در نورپردازی و موسیقی به کار می بردند قدسیت را ایجاد می کرد یعنی جایگاه خیلی بالایی در یک صحنه ای که نه حرفی زده شد نه کسی گفت حضرت عیسی خیلی قدسی بوده است اما در فیلم های الان این ها را ندارند. در گذشته خیلی خوب بلد بودند قدسی بودن حضرت عیسی را نشان دهند و برای همین به نظرم یک مقدار از این مسائل به خود نویسندگان ما برمی گردد که چه طور می خواهد ورود به این ساحت پیدا کند. اگر فقط قضیه قابل حس باشد شاید فرهنگی باشد که ظرفیت جامعه دینی ما کمی گسترش پیدا کند. نم نم باید باشد ولی وقتی توهین شود و اگر واقعاً در آن کتاب ببینیم خانواده قدسی دارند با کلماتی با هم صحبت می کنند که در حقیقت فحاشی است و شما دارید یک خانواده قدسی را پایین ترین جایگاه خودش یعنی خانواده ای که بهم بی احترامی و توهین می کنند و بهم بدگمانند اصلاً فضای بسیار منفی و بدی را ایجاد می کنند. یعنی ما همیشه افراط و تفریط را داشتیم و نتوانستیم خط تعادل را ایجاد نماییم. مثلاً آقای دکتر می فرمایند ائمه قدسی هستند اما شوخی هم می کردند خوب اصلاً شوخی های پیامبر خیلی جذاب بوده است حالا در همان حد شوخی ها چیزی که در تاریخ هم اشاره شده و تشیع هم قبول دارد آدم یکی از آنها را هم بیاورد به نظرم می تواند آن جاذبه را داشته باشند.
طاووسی: یک جوابی من به سوال شما بدهم در مورد همین که ما حتما اگر بخواهیم امام رضا (ع) را به تصویر بکشیم یا شخصیت پردازی نماییم، باید به گذشته برویم؛ ببینید این ضعف ماست وگرنه تجربه ادبی و سینمایی جهان چه ایران چه سایر نقاط جهان نشان میدهد که غیر از این است مثلاً روش متداولی که همه جای دنیا هم با آن فیلم ساختند و کتاب نوشتند این که داستان در حال رخ می دهد بعد سفری به گذشته انجام می شود این یه مدلش است. این یک مدلش است این که داستان در حال رخ بدهد و به گذشته سفر شود و یک نفر خواب دیده باشد اما مدلهای دیگری هم هست مثلاً آستان قدس یک پولی را کنار می گذارد و می گوید راجع به امام رضا فیلم بسازید لزوماً طرف نمی آید که مثل آقای فخیم زاده بسازد. الان رمان هایی که دوستان تدارک دیدند عمدتاً حول خود معصوم و آن شخصیت و در زمان او می گذرد هیچکدام در این فضاها ورود نکردند و خوب سخت هم هست و هنرمندی نیاز دارد و امکان دارد آن ناشر و سفارش دهنده هم در بگوید که نه این چیزی نیست که من می خواستم و امام رضا (ع) ۱۰ درصد این کار است. من می خواستم کلاً امام رضا ۸۰ درصد کار باشد. ولی امکان دارد تأثیرگذاری آن اثر از روایت تاریخی ۸۰ درصدی بیش تر باشد.
پارسی نژاد: ببینید ولی یک چیزی هست مثلاً درداستان «قدیس» مانوئل می آید داستان یک کشیشی را روایت می کند که اصلاً به وجود خدا شک می کند و آخر هم باردیگر ایمان نمی آورد و فقط به این نتیجه می رسد که نباید کفر خودش را به جامعه تسری بدهد این در جمهوری اسلامی چاپ شده است و این یعنی ما با طرح این مسائل مشکلی نداریم خوب اجازه چاپ هم پیدا می کند ولی چرا مطرح نمی گردد این دغدغه هایی که در طول تاریخ بوده است و الان هم امکان دارد دغدغه بسیاری از جامعه باشد.
طاووسی: رفتند پیش امام صادق (ع) و گفتند من شک کردم گفت به چه شک کردی؟ گفت به وجود خود خدا شک کردم اما فرمود اگر به خدا شک نمی کردی که به خدا معرفت پیدا نمی کردی. آقای پارسی نژاد اشاره کردند معمولاً کسانی که به این عرصه ّها وارد می شوند معمولاً عنان قلم را از کف می دهند خود آن کتاب می گوئید طرف شک داشته است آخر هم کفرش را منتقل نکرده است خودش اشاعه کفر است نیاز نیست منتقلش کند.
* ضعف اصلی نویسندگان را دراین زمینه چه می دانید؟
پرویز: این محصول توانایی های تکنیکی و تجربه های دانش نویسنده است بازتاب فکر و دانش نویسنده است یک بخش های زیادش و حالا تخیل. این که برخی از حوزه ها را ورود پیدا نمی نماییم به این خاطر که امکان دارد اصلاً دغدغه ما نباشد بهرحال کسی که می نویسد باید دغدغه آن مبحث را داشته باشد نمی گردد یک چیزی که آدم با آن ارتباط برقرار نکرده است بیاید و آنرا بنویسد. شما به کسی که عاشق نشده بگویید از عشق بنویس عاشق نشده از چه بنویسد و باید حرف های دیگران را بازتاب دهد.
طاووسی: تاریخ عشق را باید بیان کند...
پرویز: واقعاً رمان ها و داستان های برجسته یک جور بازتاب تجربیات قبلی افراد در کنار دانش و تخیل است یعنی اگر به اصطلاح غیر از این باشد به آدم نمی چسبد و شما نمی توانید با آن کار پیوند برقرار کنید. آن آدم ها در ذهن شما تداوم پیدا نمی کنند و همان جا در کتاب دفن می شوند یک مرتبه می خوانید و تمام می شود. این بستگی به آدم ها دارد و بسیاری از نویسندگان متعهد ما نمی توانند در این عرصه ها به آن شکل بنویسند. چون برایشان ملموس نیست. نه این که واقعاً دغدغه ذهنی شان باشد و از نوشتن پرهیز کنند. این طور نیست که بگوییم می ترسند و وارد این مقوله نمی شوند. متوجه هستید؟ من مثال امروزی بزنم من عمیقاً باور دارم به اینکه دفاع مقدس ما یک دفاع مقدس بوده و جنگ نبوده من اصلاً نمی توانم ضدجنگ بنویسم. یعنی چیزی را که دیدم با وجود من آمیخته شده و یعنی آن هایی که با ایشان بودم و رفتارشان را دیدم از خودگذشتگی شان و این که چطور ترک دنیا کردند را دیدم این که چه کسانی چه طور عروج معنوی پیدا کردند و یا مثلاً از یک نقطه ای نازل بالاخره فضائل اخلاقی در آنها بود و از این فضائل اخلاقی به اوج رسیدند یعنی این کشت و کشتار را من اصلاً ندیدم و جنبه برجسته کار در ذهن من نبوده است. من دوربین نبودم که آن جا حضور داشته باشم و ببینم که او این را کشت و این او را کشت من یک انسان بودم که در آن محیط قرار گرفتم و دیدم آنرا هم دیدم اما منتها اصلاً نکته برجسته اش آن نبوده است و اصلاً این تیر انداختن و تیر خوردن در ذهن من برجسته نبوده است و برجسته ترین نقطه ماجرا این بوده که یک آدمی از یک خانواده متمول غیرمذهبی فاصله دار با همه امور که دانشگاه در بهترین رشته قبول شده و از آن منفک شده و به جبهه آمده و در آن جا یک ادم دیگری شده است و وقتی من این را می بینم، گلوله خوردن این آدم اصلاً به چشمم نمی آید چون این نکته برجسته است که آن یک اپسیلون است و این یک بی نهایت و حالا اگر شما توقع داشته باشید که من بنشینم و یک اثر ضدجنگ بنویسم من اصلاً آنرا ندیدم که بخواهم بنویسم چیزی که دیدم را می توانم بازتاب دهم. حالا بعنوان مثال دغدغه های دینی هم از همین جنس است. یعنی کسی که به اصطلاح شک به ذهنش راه پیدا نکرده باشد که نمی تواند راجع به شک بنویسد کسی که باور عمیق به مبحث داشته باشد، نمی تواند بی باوری را بنویسد این ها متفاوت از همدیگر است حالا اگر بخواهیم دراین زمینه صحبت نماییم بحث طولانی می شود.
پارسی نژاد: هدف مهم الان و رسالت نویسنده جذب مخاطب است و اصلی ترین مبحث همان گونه که در قرآن هم تعلیم و آموزش و این که بتوانیم انسان ها را جذب نماییم. یعنی شما به زندگی ائمه هم نگاه کنید نگاه جذب کنندگی برایشان مهم تر از دافعه شان بوده است. حالا به عناوین مختلف امکان دارد برخوردهایی بوده باشد که نتیجه کار تهاجمی نبوده باشد اما بازخوردش این بوده که طرف توهین کرده و مسلمان شده است و این خیلی برایشان مهم تر بوده است.
من فکر می کنم برای این که ما به این اصل برسیم و جذب مخاطب نماییم می توانیم از جاذبه های تکنیک های داستان های جدید استفاده نمائیم مثلاً چه اشکالی دارد که رمان دینی مثل جریان سیال ذهن باشد. چیزی که مخاطب جوان ما جابه جایی زمان داشته باشد. نه به آن شکل که افراطی باشد. خوب ما موردهای افراطی داریم که لامکان و لازمان است و هیچ چیزی مشخص نیست خوب او نمی تواند ورود پیدا کند و در شکل و شمایل داستان اما در حد معتدلش که من فکر می کنم «شازده احتجاب» گلشیری اصلاً رمان دینی نیست. ولی آن شگردهای گلشیری در شازده احتجاب استفاده می نماید مثل تصاویری که در قاب عکس حرکت می کنند و حرف می زنند و جابه جایی های زمانی منطقی که می کند. در حدی که مخاطب داستان را گم نمی کند به نظرم جا دارد که این شگردها به داستان های دینی ورود پیدا کند و درعین حال اصلاً سبب نمی گردد که ماجرای قدسیت ائمه از بین برود و چون امکان دارد برخی از دوستان گارد بگیرند و بگویند جریان سیال ذهن بیاید که همه چیز را خراب کند؟ شاید یک نویسنده جریان سیال ذهن را در غرب بهره برده داستانش مفهوم بدی را منتقل کرده اما می توانیم همان ابزار را در این راه استفاده نمائیم خیلی تکنیک های جدید است که برای نسل جدید ما خوب است یعنی وقتی نسل جدید ما این ها را دوست دارد، می توانیم از همین ها استفاده نمائیم و پیش زمینه داستان ما مذهبی است.
* ولی «فلش بک» جدید نیست. داستان حضرت موسی دقیقاً فلش بک است. آقای پارسی نژاد درست می گویند واقعاً الان کسی روایت خطی نمی کند در صورتیکه امکان دارد اثر فوق العاده قوی باشد.
طاووسی: الان تلاش می نماییم تاریخ را از خطی بودن خارج نماییم چه رسد به داستان دینی. ما در همان پژوهشگاه ارشاد اسلامی کارهای تاریخی که برای مخاطب جوان و دانشجو سفارش داده می شود تاکید می شود که قالب روایت باشد و از همین تکنیک ها استفاده گردد. حالا من یک نکته ای از بحث اقای پرویز استفاده کنم این که بله مطلب درستی است که اگر هنرمند خودش آنرا تجربه نکرده باشد شاید نتواند آنرا عرضه نماید اما به نظرم عمومیت ندارد یعنی برخی از هنرمندان بودند که تصاویر متفاوتی آفریدند. شما حساب کنید سعدی یک منبری است. ما نمی توانیم بگوییم تمام چیزهایی که سعدی در اثار نظم و نثرش آورده است خودش هم تجربه کرده و یا علاقه داشته است این هنر او بوده که توانسته حکایت هایی که در بوستان و گلستان آورده است. مثلاً اندوه و ریا و نفاق و هر حالتی را با یک مثال و قصه برای هر کسی سعدی نیست. «شاعر اگر سعدی شیرازی است بافته های من و تو باقی است» ولی به نظرم می توانیم در این حوزه هم افرادی را تربیت نماییم.
پرویز: ببینید آقای دکتر مبحث یک مدل دیگری شد چیزی که من گفتم که نمی تواند در واقع بازی کردن در جهت و درون مایه و جهت گیری اثر است نه تکنیک. سعدی که مثال می زنید آن تکنیک ها را به کار می گیرد باز برای همان درون مایه و هدفی که در ذهنش دارد و قبول دارد من عرضم این بود که همان مثال سعدی شما که اعتقاد دارد به مثلاً اصلاح جامعه به روش خاص خودش او نمی تواند در جهت دیگری عمل کند چون اعتقادی به این قضیه ندارد آن تکنیکی که به کار می برد ابزار است.
طاووسی: همان شک. کسی که مؤمن است و می خواهد ایمان را به جامعه تزریق کند می تواند از شک بعنوان تکنیک استفاده نماید.
پرویز: آن تکنیک کار است نوشتن در حوزه های آن تکنیک مثل مصالح و ابزاری است که در اختیار شماست منتها شما می توانید با آن یک ساختمان بلندمرتبه بسازید می توانید یک باغ با آن درست کنید می توانید فضای دیگری با آن ایجاد کنید. چیزی که من گفتم این است که اساساً امکان پذیر نیست برای افراد که بنویسند.
طاووسی: خلاف شاکله اش است.
پرویز: خلاف تفکر خودش و تفکر آن چیزی که به واقعیت در ذهن خودشان هست. نمی توانند بنویسند اگر بنویسند اثر هنری نمی گردد. در واقع تصنعی بودن این کار در طول کار توی ذوق می زند.


1399/03/05
13:36:47
5.0 / 5
2751
تگهای خبر: آثار , آموزش , اجتماعی , انسانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ