در سایه اپیدمی كرونا

آیین بزرگداشت خواجه عبدالله انصاری در هرات برگزار گردید

آیین بزرگداشت خواجه عبدالله انصاری در هرات برگزار گردید

به گزارش پرسی بلاگ مراسم بزرگداشت خواجه عبدالله انصاری، مفسر، محدث، عالم، عارف بزرگ، شاعر و نویسنده بزرگ پارسی گوی در هرات افغانستان برگزار گردید.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، به مناسبت بزرگداشت خواجه عبدالله انصاری، مراسم حمل گل بر مزار خواجه عبدالله انصاری به ابتکار مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان و با حضور مقام های محلی هرات برگزار گردید.
مراسم تجلیل از زادروز خواجه عبدالله انصاری همه ساله از جانب فرهنگیان، فعالان جامعه مدنی و با حضور مقامات حکومتی تجلیل می شود. مراسم سال جاری با حضور متولی آرامگاه شریف، سید عبدالوحید قتالی والی هرات و شماری از چهره های مذهبی این شهر در سایه اپیدمی ویروس کرونا و قرنطینه شهر هرات با محدودیت هایی برگزار گردید و برای نخستین بار به منظور حفظ پروتکل های بهداشتی از مقامات و نهادهای خارجی مستقر در هرات جهت حضور در این مراسم دعوت به عمل نیامد.
کاشی های نقش بسته بر دیوارها و طاق های مجموعه آرامگاه خواجه عبدالله که از یادگارها و شاهکارهای دوران تیموریان هرات است، ارزش هنری بالایی دارد اما به دلیل حوادث طبیعی بخشی از قطعات این کاشی ها فروریخته و هم اکنون هم، بودجه کافی برای مرمت آنها توسط اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات در این حوزه تأمین نشده است. در سال های اخیر بنیاد فرهنگی آقاخان، آژانس انسجام و همکاری ترکیه (تیکا)، مراکز فرهنگی کشور ایتالیا همچون کشورهایی بوده اند که در زمینه ترمیم و تجهیز مرکز صنایع دستی ولایت هرات واقع گازرگاه شریف و هم مرمت کاری چله خانه‌ی گازرگاه هرات در کنار بارگاه پیر هرات و سایر مقابر و هم محوطه منطقه گازرگاه شریف دست به اقدامات مطالعاتی و مرمت زده اند. گرچه عدم وجود امنیت پایدار در افغانستان سبب شده تا این اقدامات نتیجه ملموسی را برای مخاطبین و بازدید کنندگان در نگاه اول ایجاد نکنند.
گفتنی است؛ آرامگاه پیر هرات قلب مجموعه تاریخی گازرگاه است اما این محل بخش های دیگری را هم در خود جای داده است که دارای ارزش تاریخی و از لحاظ معماری اهمیت بالای هنری دارند. مقابر شماری از شاهزادگان تیموری و بناهایی چون «نمکدان» که در نوع خود در هرات منحصر به فرد است از دیگر بخش های مهم این مجموعه به حساب می آید. امید است با به انتها رسیدن کرونا در سطح جهانی و هم شروع باردیگر کمک های دفاتر و مراکز خارجی مبحث مرمت و بازسازی ابنیه تاریخی مجموعه گازارگاه شریف و خصوصاً بارگاه پیر هرات از سر گرفته شود.
شیخ الاسلام ابواسماعیل عبدالله بن ابی منصور محمد، معروف به «پیر هرات»، «پیر انصار» و «خواجه عبدالله انصاری»، عالم و عارف مشهور، سال ۳۹۶ هجری قمری در کهندژ شهر تاریخی هرات متولد شده و همچون آثار او می توان به مناجات نامه، نصایح، زادالعارفین، کنزالسالکین، قلندرنامه، محبت نامه، هفت حصار، رساله دل و جان، رساله واردات و الهی نامه اشاره نمود.

1399/02/17
14:32:42
5.0 / 5
2970
تگهای خبر: آثار , مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ